Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ptaki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ptaki."— Zapis prezentacji:

1 Ptaki

2 Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych kręgowców, których przednie kończyny przekształcone są w skrzydła. Współcześnie znanych jest 9200 gatunków. Ich ciało pokrywają 4 typy piór: puchowe pokrywowe, lotki i sterówki. Szkielet zbudowany jest z kości pneumatycznych, zmniejszających ciężar ciała. Wiele ptaków to ziarnojady, ale wyróżniamy także ptaki drapieżne i roślinożerne. Składają jaja, które potem wysiadują. Ich gniazda zbudowane są z gałązek, trawy itp.. Wyróżniamy zagniazdowniki i gniazdowniki.

3 Szkielet ptaka

4 Podwójne oddychanie

5 Rozmieszczenie worków powietrznych u ptaków

6 Budowa ptasiego jaja Zarodek ptaka rozwija się z tarczki zarodkowej, znajdującej się na powierzchni żółtka, z którego czerpie substancje odżywcze. Przed wyschnięciem chroni go białko. Komora powietrzna zawiera powietrze, które umożliwia pisklęciu wymianę gazową tuż przed wykluciem. We właściwej pozycji utrzymują go skrętki białkowe. Przed urazami mechanicznymi chronią go dwie błony pergaminowe oraz wapienna skorupka.

7

8 Gniazdowniki – ptaki, których pisklęta wymagają długiego pobytu w gnieździe i opieki rodziców. Pisklęta wykluwają się ślepe i nagie, są niezdolne do samodzielnego życia Np. ptaki drapieżne, sowy, wróble i gołębie. Zagniazdowniki – ptaki, których pisklęta zaraz po wykluciu wykazują dużą samodzielność. Są opierzone, widzą, szybko opuszczają gniazdo i próbują samodzielnie szukać pokarmu. Do zagniazdowników należą Np. kuraki, perkozy, blaszkodziobe i bezgrzebieniowe.

9 Niektóre rzedy ptaków

10 Wróblowe Największy rząd ptaków obejmujący 3/5 wszystkich ptaków świata. Są to małe ptaki o krępej budowie ciała z krótkim dziobem. Ich pióra są bardzo kolorowe bądź bardzo skromne. Występują w różnych typach środowisk: lasach, tundrach, polach, miastach, wsiach i pustyniach.

11 Wróblowe

12 Blaszkodziobe Ich środowiskiem są jeziora, rzeki, stawy.. Należą do nich łabędzie, kaczki i gęsi. Obecnie żyje 156 gatunków tych zwierząt. Doskonale pływają i nurkują. Na ląd weychodzą aby się rozmnażać i odpoczywać. Ludzie zawsze polowali na nie ze względu na puch i pożywienie.

13 Blaszkodziobe

14 Ptaki nadwodne Żyją na moczarach, jeziorach i stawach oraz rzekach. Mają nieprzemakalne pióra, długie dzioby, opływowy kształt, długie nogi. Dzioby są też przystosowane do pobierania pokarmu: czapla łowi ryby jak harpunem, flamingi odfiltrowują drobny pokarm, a ostrygojady otwierają muszle.

15 Ptaki nadwodne

16 Kuraki Należy do nich ok gatunków. Są to ptaki o krępym ciele, krótkiej szyi, z krótkimi i szerokimi skrzydłami, na których szybko mogą unieść się pionowo do góry. Mają silne nogi z mocnymi palcami i pazurami. Żywią się głównie pokarmem roślinnym, ale i zwierzęcego nie brakuje w ich diecie.

17 Kuraki

18 Ptaki drapieżne Obecnie żyje 300 gatunków tych zwierząt. Zamieszkuj a całą kulę ziemską. Główne ich pożywienie stanowią mięso i padlina. Mają doskonały wzrok i świetnie latają. Dzioby ich są zadarte, którego za zadanie jest rozszarpanie pokarmu. Do tych zwierząt należą jastrzębie orły, sowy i sokoły.

19 Ptaki drapieżne

20 Kamil Rozicki Autor prezentacji

21 Koniec


Pobierz ppt "Ptaki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google