Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JAK BEZPIECZNIE SURFOWAĆ W INTERNECIE?!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JAK BEZPIECZNIE SURFOWAĆ W INTERNECIE?!"— Zapis prezentacji:

1 JAK BEZPIECZNIE SURFOWAĆ W INTERNECIE?!

2 BEZPIECZNE SURFOWANIE
PO SIECI… Na pierwszy rzut oka Internet wydaje się olbrzymim rajem dla osób poszukujących rozrywki - miejscem, gdzie dzieci i młodzież mogą spotkać przyjaciół na portalach społecznościowych, rodzice mogą poszaleć na zakupach, a starsze osoby - zaplanować swoje podróże. Jednak za tą atrakcyjną otoczką czają się poważne zagrożenia dla każdej z tych grup - cyfrowe zanieczyszczenie, na które powinni zwrócić uwagę wszyscy użytkownicy komputerów i Internetu

3 Od facebooka do kanału Pogodowego…
Sposób korzystania z Internetu zależy przede wszystkim od wieku użytkowników. Aktualne statystyki dla Niemiec i Stanów Zjednoczonych pokazują, że internauci z grupy wiekowej lat korzystają z Internetu głównie w celach komunikacyjnych. Im starsi internauci, tym więcej czasu spędzają na poszukiwaniu informacji online, natomiast mniej na czatowaniu i grach. W inny sposób wykorzystują Internet osoby w wieku ponad 65 lat. Wprawdzie najpopularniejszą usługą jest poczta elektroniczna, jednak na drugim miejscu znajdują się serwisy informacyjne, odwiedzane w celu planowania podróży, czytania prognozy pogody i najświeższych informacji.

4 „Pomyśl , zanim wyślesz”
Młodzi ludzie nadal koncentrują się na swoich osobistych problemach - jedyna różnica polega na tym, że już nie powierzają ich swoim pamiętnikom, które skrzętnie ukrywają pod poduszką, ani nie dzielą się nimi z najbliższymi przyjaciółmi. Zamiast tego opisują swoje prywatne sprawy na blogach lub piszą komentarze na portalach społecznościowych. Wiele młodych osób nie zdaje sobie sprawy - lub po prosto nie dba o to - że mało rygorystyczne ustawienia bezpieczeństwa sprawiają, że takie informacje mogą przeczytać wszyscy. Każdy, kto potrafi korzystać z wyszukiwarki, może teraz zgromadzić informacje o dowolnej osobie - i to w ciągu krótkiego czasu. Masz listę życzeń w sklepie internetowym? Jeżeli tak, znajdujące się na niej tytuły książek, płyt CD lub filmów prawdopodobnie wiele mówią o twoim hobby, a Twój profil na Facebooku zawiera Twoją datę urodzenia i miejsce zamieszkania. Dzięki temu przy pomocy Google Maps każdy może dowiedzieć się, w jakiej dzielnicy mieszkasz. Jeżeli ktoś wygoogla imiona Twoich rodziców, być może będzie mógł złamać zabezpieczenia Twojego konta w postaci pytań. A zatem, Internet ułatwia łączenie różnych źródeł informacji, które pozwalają na stworzenie pełnego profilu osoby.

5 Warto pamiętać, że czasami nie jest możliwe całkowite usunięcie zdjęć lub komentarzy umieszczonych na portalach społecznościowych. Nawet jeśli udało ci się usunąć zdjęcie, które opublikowałeś, ktoś mógł je wcześniej skopiować lub jego kopia nadal może znajdować się w pamięci podręcznej wyszukiwarki. Kolejne zagrożenie stanowią wirtualni znajomi na portalach społecznościowych. Czy rzeczywiście są tymi, za kogo się podają? Trudno powiedzieć, ponieważ portale społecznościowe nie ułatwiają życia osobom, które chcą ustalić, kto w rzeczywistości kryje się za danym profilem. Z jednej strony, istnieje niebezpieczeństwo, że ktoś może nas szpiegować. Z drugiej strony, cyberprzestępcy wykorzystują odsyłacze, aby przeprowadzać ukierunkowane ataki na komputery.

6 Ukryte zagrożenia Zakupami online…
Związane z Zakupami online… Niebezpieczeństwo czai się nawet podczas robienia zakupów online. Skrajnie niskie ceny za drogie markowe towary nie tylko brzmią zbyt pięknie, żeby mogły być prawdą; zwykle kryje się za nimi jakieś oszustwo. Poczta elektroniczna nadal jest wykorzystywana do wyłudzania pieniędzy od użytkowników - przy użyciu wiadomości zawierających szkodliwe oprogramowanie lub odsyłacze do zainfekowanych stron internetowych. Jeżeli komputer nie jest chroniony przy pomocy aktualizowanego programu antywirusowego, wystarczy jedno kliknięcie myszką, aby w tle zostało zainstalowane szkodliwe oprogramowanie. Z tego miejsca szkodnik może na przykład przechwytywać hasła czy informacje dotyczące kart kredytowych.

7 Surferzy, seniorzy na celowniku
Internet pozwala zaplanować i zarezerwować wymarzone wakacje - i to po atrakcyjnych zniżkach, w porównaniu z cenami oferowanymi przez agencje podróży. Osoby przeprowadzające ataki wykorzystują teraz coraz bardziej wyrafinowane programy, które w większości działają automatycznie i wykorzystują szereg różnych metod ataków. Najbardziej znana metoda polega na wysyłaniu szkodliwego oprogramowania za pośrednictwem poczty elektronicznej, przy czym szczególnie popularne są maile pochodzące rzekomo od największych internetowych agencji podróży, takich jak Opodo czy Expedia. Do takich maili dołączane są fałszywe faktury. Jeżeli taki załącznik kliknie użytkownik, który nie posiada aktualnego oprogramowania antywirusowego, na jego komputerze zainstaluje się trojan. Surferzy, seniorzy na celowniku

8 Trojany są wykorzystywane do przechwytywania informacji, takich jak hasła czy dane dotyczące kart kredytowych. Większość szkodliwych programów "chowa w rękawie" wiele sztuczek, dzięki którym mogą uniknąć wykrycia. Ochronę przed tymi i podobnymi atakami zapewniają programy bezpieczeństwa. Potrafią one wykrywać szkodniki komputerowe na podstawie ich podejrzanego zachowania, czyli za pomocą funkcji określanej przez ekspertów jako "analiza zachowania". Programy bezpieczeństwa monitorują również przeglądarki internetowe

9 Jeżeli chcesz, aby Twoje sesje internetowe były zarówno bezpieczne jak i "inteligentne", zastosuj się do kilku prostych rad: 1. Zainstaluj oprogramowanie bezpieczeństwa internetowego i aktualizuj je. 2. Dopilnuj, aby system Windows oraz aplikacje innych producentów, których używasz, były zawsze aktualne. 3. Wykonuj regularne kopie zapasowe swoich danych na płycie CD, DVD lub zewnętrznej pamięci USB. 4. Nie odpowiadaj na wiadomości , jeśli nie znasz nadawcy. 5. Nie klikaj załączników do i, jeżeli pochodzą od nieznanego nadawcy.

10 6. Nie klikaj odsyłaczy w wiadomościach lub wiadomościach przesyłanych za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Wpisuj adresy bezpośrednio do przeglądarki internetowej. 7. Nie ujawniaj swoich osobistych informacji w odpowiedzi na przesłanego Ci maila, nawet jeżeli wygląda na oficjalny. 8. Jeżeli robisz zakupy lub dokonujesz transakcji bankowych, korzystaj tylko z bezpiecznych stron. Ich adresy URL rozpoczynają się od ciągu znaków ‘https://’, a w prawym dolnym rogu przeglądarki znajdziesz symbol kłódki. 9. Używaj innego hasła dla każdej strony internetowej lub usługi, z której korzystasz, i postaraj się, aby Twoje hasła składały się z więcej niż 5 znaków, zawierały cyfry, znaki specjalne oraz wielkie i małe litery. Nie twórz nowych haseł na podstawie innych (np. ‘tomek1’, ‘tomek2’). Postaraj, aby nie były łatwe do odgadnięcia (np. imię Twojej mamy, nazwa Twojego zwierzaka). Nikomu nie zdradzaj swoich haseł. 10. Sprawdzaj, co robi Twoje dziecko w Internecie. Zainstaluj oprogramowanie zawierające kontrolę rodzicielską blokujące nieodpowiednią zawartość.

11 Czy są jakieś bezpieczne Możesz się zarejestrować
Strony, na których Możesz się zarejestrować W Internecie są strony na których możesz się bezpiecznie zarejestrować, np.: oficjalne strony dużych organizacji czy nawet nasza szkolna witryna poświęcona ważnym wydarzeniom naszej szkoły. Inne strony to np. sieciaki.pl – strona poświęcona edukacji bezpiecznego posługiwania się Internetem. Uczy nas z kim można rozmawiać, jak odpowiadać na różne pytania, oraz organizuje konkursy. Stroną na której możesz się podzielić twoimi problemami jest helpline.org.pl – znajdują się na niej pytania zadane twoim rówieśnikom oraz odpowiedzi na takie pytania. Poza tym możesz tam zgłosić taką osobę, która ci zadaje krępujące pytania i oni zajmą się tą sprawą.

12 Z kim możesz rozmawiać przez Internet ???
Odpowiedź na to pytanie jest oczywiste – tylko i wyłącznie ze znajomymi. Ale jak rozpoznać przyjaciół od tych, których w ogóle nie znamy? Nie ma sposobu na rozpoznanie takich osób. Najlepiej nie rozmawiaj z nikim kogo nie znasz. Jeżeli będzie to znajomy na pewno upomni się o ciebie w szkole. Możesz rozmawiać także z osobami, którzy organizują konkursy (lecz musisz uważać by brać udział w takich konkursach, gdzie udział bierze dużo ludzi, gdyż złośliwa osoba może stworzyć własny „konkurs” żeby wyciągnąć od ciebie dane.

13 Co robić, aby unikać Kłopotów z Internetem??
Posługuj się nickiem, bądź pseudonimem który nic o tobie nie mówi. Nigdy nie podawaj swoich prawdziwych danych. Jeżeli wymagane są podczas rejestracji najlepiej jest je wymyślić. Wiele komunikatorów internetowych ma opcję niepokazywania wiadomości od nieznajomych. Jeżeli zależy ci na twoim bezpieczeństwie należałoby zaznaczyć tę opcję a kontakt do ciebie podawaj tylko znajomym. Pamiętaj także że możesz takie osoby zignorować. Pamiętaj że nawet odpowiedź „spadaj!” motywuje ludzi do dalszego postępu, gdyż wiedzą że zwracasz na taką osobę uwagę. Unikaj rozmów z nieznajomymi. Pamiętaj! Nigdy nie wiadomo kto jest po drugiej stronie Internetu W przypadku gdy nieznajomy zada ci pytanie o twoje dane pod żadnym pozorem nie odpowiadaj.

14 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ !  EWA PIETRZENIEC KLASA VI


Pobierz ppt "JAK BEZPIECZNIE SURFOWAĆ W INTERNECIE?!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google