Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GRZĘDZICE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GRZĘDZICE."— Zapis prezentacji:

1 GRZĘDZICE

2 POŁOŻENIE Grzędzice są położone w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Stargard Szczeciński, przy linii kolejowej Szczecin-Poznań.

3 Wieś położona jest na polach drumlinowych, największych w Europie (3500 wałów polodowcowych).

4 Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą już z roku 1248
Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą już z roku Wówczas miejscowość ta nosiła nazwę Senelde. Tak było do roku 1618, kiedy nastąpiła zmiana nazwy na Schefeld. W źródłach pojawiają się jeszcze dwie inne nazwy: w roku 1718 Seefeldt a w 1817 roku Seefeld.

5 W roku 1905 mieszkało na terenie Grzędzic około 500 osób
W roku 1905 mieszkało na terenie Grzędzic około 500 osób. Obecnie mieszka ok. 980 osób.

6 KOŚCIÓŁ

7 We wsi znajduje się późnogotycki kościół pw. św. Piotra i Pawła z XV w
We wsi znajduje się późnogotycki kościół pw. św. Piotra i Pawła z XV w. z wieżą dobudowaną w XVI wieku. Zabytkowe wyposażenie stanowią m.in.: neogotycki ołtarz z drewna lipowego z r., w nim krzyż w formie Drzewa Życia (na końcach ramion wyobrażenia postaci ewangelistów), gotycka figura Chrystusa pochodzi z około r., mosiężny sześcioramienny żyrandol i znajdująca się obok wejścia granitowa chrzcielnica z XIII wieku. Na wieży dwa dzwony – jeden z XVII wieku odlany w Szczecinie, drugi żeliwny ze Stargardu. Najbardziej cenne są polichromie z r., przedstawiające 33 postaci sceny biblijne, odkryte w r., odrestaurowane w 1954 r. Przedstawiono w nich m.in. 13 scen pasyjnych. Unikalne i najstarsze na Pomorzu Zachodnim polichromie grzędzickie zostały namalowane przez nieznanego malarza

8 SIEDZIBY SZKOŁY Pierwszy budynek szkoły Wrzesień styczeń 1947 roku Druga lokalizacja szkoły - własny wyremontowany budynek styczeń rok Szkoła w budynku niedaleko stacji kolejowej Szkoła w dwóch niepołączonych budynkach Szkoła na miarę XXI wieku

9 SZKOŁA PODSTAWOWA im. JANA PAWŁA II
60 lat temu, dnia 1 września roku została uroczyście otwarta Szkoła Podstawowa w Grzędzicach. 16 października 2006 roku Szkole Podstawowej w Grzędzicach nadane zostało imię Jana Pawła II.

10 Świetlica wiejska W dniu 25 sierpnia 2009r. oddano do użytku świetlicę wiejską w Grzędzicach. Na zewnątrz znajduje się plac zabaw, miejsce na ognisko, zadaszone stoliki piknikowe oraz miejsca do parkowania.

11 Z inicjatywy Stowarzyszenia „Grzędzice Jutra” w
Powstanie placu zabaw Z inicjatywy Stowarzyszenia „Grzędzice Jutra” w roku 2010 powstał plac zabaw.

12 KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
Założycielką Koła Gospodyń Wiejskich i pierwszą przewodniczącą była pani Irena Samsel. Funkcje tę pełniła przez rok. W roku obowiązki te przejęła pani Sabina Feller i pełniła je do roku Był to okres ciężkiej pracy społecznej na rzecz poprawy warunków rodziny wiejskiej.

13 Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich
Obecnie Przez wszystkie lata KGW z Grzędzic aktywnie angażuje się w życie środowiska lokalnego, promuje Grzędzice i Gminę Stargard Szczeciński, uczestnicząc w licznych imprezach kulturalnych m.in. w Dożynkach Gminnych, Biesiadzie Koszewskiej, Targach Rolnych w Barzkowicach prezentując swój artystyczny dorobek. Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Pani Anna Rybicka

14 Stowarzyszenie „Grzędzice Jutra”
Stowarzyszenie powstało w roku Pierwszym prezesem był Pan Gargol Daniel. Obecni członkowie: PREZES Jaroszek Barbara WICEPREZES Lesner Daniel SEKRETARZ Mówińska Iwona SKARBNIK Grzeszczak Jacek Głównym celem stowarzyszenia jest promowanie oraz organizowanie aktywnego życia mieszkańcom Grzędzic. Środki do uzyskania tego celu pozyskiwane są z różnego typu projektów.

15 LZS „Orzeł Grzędzice” LZS powstał ok Założycielem Klubu był pan Stachowiak Zbigniew. Obecnie prezesem jest Pan Wilk Daniel.

16 Ochotnicza Straż Pożarna

17 Obecni członkowie reprezentacji PREZES Lesner Daniel
NACZELNIK Konwerski Dawid SKARBNIK Grzeszczak Marcin GOSPODARZ Łechtański Jerzy SEKRETARZ Kubski Stanisław

18 PRZEDWOJENNE GRZĘDZICE

19 Restauracja w Grzędzicach

20 Stelmasik Franciszek kl. V
WYKONAŁ Stelmasik Franciszek kl. V


Pobierz ppt "GRZĘDZICE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google