Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Grzędzice są położone w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Stargard Szczeciński, przy linii kolejowej Szczecin-Poznań.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Grzędzice są położone w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Stargard Szczeciński, przy linii kolejowej Szczecin-Poznań."— Zapis prezentacji:

1

2 Grzędzice są położone w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Stargard Szczeciński, przy linii kolejowej Szczecin-Poznań.

3 Wieś położona jest na polach drumlinowych, największych w Europie (3500 wałów polodowcowych).

4

5

6

7 We wsi znajduje się późnogotycki kościół pw. św. Piotra i Pawła z XV w. z wieżą dobudowaną w XVI wieku. Zabytkowe wyposażenie stanowią m.in.: neogotycki ołtarz z drewna lipowego z 1910 r., w nim krzyż w formie Drzewa Życia (na końcach ramion wyobrażenia postaci ewangelistów), gotycka figura Chrystusa pochodzi z około 1500 r., mosiężny sześcioramienny żyrandol i znajdująca się obok wejścia granitowa chrzcielnica z XIII wieku. Na wieży dwa dzwony – jeden z XVII wieku odlany w Szczecinie, drugi żeliwny ze Stargardu. Najbardziej cenne są polichromie z 1450-1470 r., przedstawiające 33 postaci sceny biblijne, odkryte w 1912 r., odrestaurowane w 1954 r. Przedstawiono w nich m.in. 13 scen pasyjnych. Unikalne i najstarsze na Pomorzu Zachodnim polichromie grzędzickie zostały namalowane przez nieznanego malarza

8 Pierwszy budynek szkoły Wrzesień 1946 - styczeń 1947 roku Druga lokalizacja szkoły - własny wyremontowany budynek styczeń 1947 - 1953 rok Szkoła w budynku niedaleko stacji kolejowej 1953 - 1959 Szkoła w dwóch niepołączonych budynkach 1959 - 1997 Szkoła na miarę XXI wieku 1997 - 2006

9 60 lat temu, dnia 1 września 1946 roku została uroczyście otwarta Szkoła Podstawowa w Grzędzicach. 16 października 2006 roku Szkole Podstawowej w Grzędzicach nadane zostało imię Jana Pawła II.

10 W dniu 25 sierpnia 2009r. oddano do użytku świetlicę wiejską w Grzędzicach. Na zewnątrz znajduje się plac zabaw, miejsce na ognisko, zadaszone stoliki piknikowe oraz miejsca do parkowania.

11 Z inicjatywy Stowarzyszenia Grzędzice Jutra w roku 2010 powstał plac zabaw.

12 Założycielką Koła Gospodyń Wiejskich i pierwszą przewodniczącą była pani Irena Samsel. Funkcje tę pełniła przez rok. W 1948 roku obowiązki te przejęła pani Sabina Feller i pełniła je do roku 1961. Był to okres ciężkiej pracy społecznej na rzecz poprawy warunków rodziny wiejskiej.

13 Przez wszystkie lata KGW z Grzędzic aktywnie angażuje się w życie środowiska lokalnego, promuje Grzędzice i Gminę Stargard Szczeciński, uczestnicząc w licznych imprezach kulturalnych m.in. w Dożynkach Gminnych, Biesiadzie Koszewskiej, Targach Rolnych w Barzkowicach prezentując swój artystyczny dorobek. Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Pani Anna Rybicka

14 Stowarzyszenie powstało w roku 2008. Pierwszym prezesem był Pan Gargol Daniel. Obecni członkowie: PREZES Jaroszek Barbara WICEPREZES Lesner Daniel SEKRETARZ Mówińska Iwona SKARBNIK Grzeszczak Jacek Głównym celem stowarzyszenia jest promowanie oraz organizowanie aktywnego życia mieszkańcom Grzędzic. Środki do uzyskania tego celu pozyskiwane są z różnego typu projektów.

15 LZS powstał ok. 1953. Założycielem Klubu był pan Stachowiak Zbigniew. Obecnie prezesem jest Pan Wilk Daniel.

16

17 Obecni członkowie reprezentacji PREZES Lesner Daniel NACZELNIK Konwerski Dawid SKARBNIK Grzeszczak Marcin GOSPODARZ Łechtański Jerzy SEKRETARZ Kubski Stanisław

18

19

20 Stelmasik Franciszek kl. V


Pobierz ppt "Grzędzice są położone w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Stargard Szczeciński, przy linii kolejowej Szczecin-Poznań."

Podobne prezentacje


Reklamy Google