Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia kościoła św. Bartłomieja w Jarnołtówku. Powódź W dniach 09-12 lipca 1903 roku wioskę nawiedziła powódź, która spowodowała ogromne straty. Wielka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia kościoła św. Bartłomieja w Jarnołtówku. Powódź W dniach 09-12 lipca 1903 roku wioskę nawiedziła powódź, która spowodowała ogromne straty. Wielka."— Zapis prezentacji:

1 Historia kościoła św. Bartłomieja w Jarnołtówku

2 Powódź W dniach 09-12 lipca 1903 roku wioskę nawiedziła powódź, która spowodowała ogromne straty. Wielka woda uszkodziła także kościół, z którego pozostała jedynie wieża z bocznymi podporami, dzwony, zegar, drewniane tabernakulum i organy.

3 Przyjazd cesarzowej 10 sierpnia 1903 roku Cesarzowa Augusta Wiktoria odwiedziła miejscowości dotknięte powodzią: Głuchołazy, Konradów i Jarnołtówek. Po obejrzeniu zniszczeń cesarzowa obiecała pomoc.

4 Budowa nowego kościoła Budowę nowego kościoła rozpoczęto w 1906 roku. Zakończyła się ona 25 listopada1907. Nowy kościół umiejscowiono w północno-zachodniej części wioski. Budowano go z surowej cegły w stylu neogotyckim.

5 Kamienny obelisk Na pamiątkę wizyty cesarzowej Dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Głuchołaz został odrestaurowany i ustawiony na placu przed obecnym kościołem parafialnym.

6 Kościół od zewnątrz

7 Wyposa ż enie wnętrza kościoła Ołtarz główny Motyw obrazu (Jezus ratuje tonącego św. Piotra) nawiązuje do tragedii powodzi, która nawiedziła parafię Jarnołtówek w 1903 r.

8 Ołtarze boczne Ołtarz boczny Matki Boskiej Ołtarz boczny św. Franciszka

9 Figury Matki Bożej Niepokalanie Poczętej św.Teresy od Dzieciątka Jezus

10 Serca Pana Jezusa św. Jana Nepomucena

11 św. Józefa św.Barbary

12 Po obu stronach kościoła znajdują się obrazy przedstawiające drogę krzyżową Jezusa. Droga krzyżowa I II III IV

13 Ambona Po prawej stronie kościoła znajduje się przyścienna ambona z przełomu XIX i XX wieku wykonana z rzeźbionego drewna

14 Chrzcielnica Obok ambony znajduje się XIX-wieczna, chrzcielnica kielichowatego kształtu, wykonana z szarego żyłkowanego marmuru i drewna.

15 Krzyż procesyjny W prezbiterium znajduje się barokowy krzyż procesyjny pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku, wykonany z drewna rzeźbionego.

16 Organy Na chórze znajdują się organy pochodzące z poprzedniego kościoła, odremontowane w latach trzydziestych XX wieku. Organy pochodzą z XIX wieku.

17 Prezentacja została wykonana w ramach projektu gimnazjalnego uczniów klasy III Niepublicznego Gimnazjum Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Jarnołtówek


Pobierz ppt "Historia kościoła św. Bartłomieja w Jarnołtówku. Powódź W dniach 09-12 lipca 1903 roku wioskę nawiedziła powódź, która spowodowała ogromne straty. Wielka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google