Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zabytki Grecji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zabytki Grecji."— Zapis prezentacji:

1 Zabytki Grecji

2 Akropol Wzgórze Akropol, zwieńczone ruinami Partenonu, to jeden z archetypów kultury europejskiej. Perykles chciał by świątynia stała się wspaniałym, charakterystycznym elementem krajobrazu, symbolem wielkości miasta. Dziś Akropol jest odwiedzany przez około 3 miliony turystów rocznie.

3 Partenon Budowę Partenonu rozpoczęto w 447 roku p.n.e. Świątynię zaprojektowali architekci Kalikrates i Iktinos, prace nad jej realizacją trwały 9 lat. Miała ona pomieścić dwunastometrowj wysokości posąg Ateny Partenos, wykonany przez Fidiasza.

4

5 Jedynie w narożnikach zachowały się resztki rzeźb przyczółka oraz kilka żłobkowanych tryglifów rozdzielających metopy z resztkami rzeźb. Główne zniszczenia Partenonu dokonane zostały w czasie oblężenia Akropolu przez Wenecjan. Turcy urządzili w Partenonie skład amunicji, a celny strzał Wenecjan spowodował wybuch i zniszczenie dużej części budowli, głównie dachu, wewnętrznej struktury i 14 kolumn zewnętrznych.

6 Erechtejon Obok Partenonu na Akropolu znajduje się wiele ciekawych i ważnych budowli, do najważniejszych można zaliczyć Erechtejon, zbudowany w latch p.n.e. Jest on usytuowany w najświętszym miejscu Akropolu. To tutaj miał się właśnie rozstrzygnąć mityczny spór Ateny i Posejdona o panowanie nad Attyką - tu wyrosło drzewo oliwne, dar Ateny i to tu od uderzenia trójzębu Posejdona ze skały trysnęło źródło słonej wody.

7 Również obecnie w miejscu gdzie Atena zasadziłą święte drzewo rośnie oliwka. Budowla została poważnie zniszczona w roku wskutek ostrzału Turków.

8 Najsłynniejszym portykiem otaczającym cellę, jest portyk południowy - krużganek Kor, w którym kolumny zastąpiono postaciami dziewcząt.

9 Teatr Grecki Spoglądając z Arkopolu na jego południowy stok widać teatr grecki z IV wieku p.n.e.. Ocenia się że mógł on pomieścić około 1t tysięcy widzów. Jest to sławny teatr w którym miały miejsca prapermiery Sofoklesa, Ajschylosa czy Eurypidesa. Odbywał się tutaj również coroczny festiwal tragedii. Do chwili obecnej zachowało się 20 spośród pierwotnych 64 rzędów siedzeń.

10

11 Teatr Herodesa Attykusa
Niedaleko teatru greckiego znajduje się teatr wybudowany w II wieku naszej ery, w czasach rzymskich. Budowę teatru, tak jak i wielu innych sławnych budowli w Grecji zlecił bogaty Ateńczyk, przyjaciel cesarza Hadriana, Herodes Attykus. Teatr mógł pomieścić około 5 tysięcy widzów, a pierwotnie składał się z 34 rzędów siedzeń. Półkolista orchestra amfiteatru o 29-metrowej średnicy jest wyłożona marmurem.

12

13 Świątynia Hefajstosa Jest to najlepiej zachowana, a jednocześnie chyba najmniej podziwiana ze wszystkich świątyń doryckich. Był to pierwszy gmach, którego budowę rozpoczęto w ramach programu Peryklesa, poświęcony patronowi kowali i odlewników, zbudowany został w latach p.n.e..

14

15 Stadion olimpijski Poza terenem najważniejszych zabytków, skupionych wokół Akropolu znajduje się stadion olimpijski. Stadion był już w tym miejscu w IV wieku p.n.e., w roku 1896 po rekonstrukcji, odbyły się tutaj pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie.

16


Pobierz ppt "Zabytki Grecji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google