Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pozycja inwestycyjna Chin

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pozycja inwestycyjna Chin"— Zapis prezentacji:

1 Pozycja inwestycyjna Chin
Autor: Marcin Podlaski

2 Inwestycja Inwestycja to wydatki przedsiębiorstw/państw na dobra, które mogą być użyte do produkcji innych dóbr i usług. Jest to tzw. "efekt korzyści odroczonych w czasie". Międzynarodowa pozycja inwestycyjna - zestawienie należności i zobowiązań między rezydentami i nierezydentami. Jest to stan na dany moment. Komplementarnym zestawieniem do MPI jest bilans płatniczy.

3 Chiny Chiny to jeden z najstarszych ośrodków cywilizacyjnych świata, o odrębnej i bogatej tradycji muzycznej, teatralnej, literackiej, filozoficznej oraz historycznej, a także naukowej. Po zakończeniu rewolucji kulturalnej chińska kultura stopniowo się odradza, chociaż zdaniem krytyków szkody wyrządzone za rządów Mao Zedonga są zbyt wielkie, aby możliwe było jej pełne odrodzenie. Bezprecedensowe w dzisiejszych Chinach jest również obecne otwarcie tego kraju na świat i jego szybka okcydentalizacja.

4 Chiny Produkt krajowy brutto: miliardów USD - 4. miejsce na Świecie (CIA, 2006) Produkt krajowy brutto wg parytetu siły nabywczej: miliardów USD - 2. miejsce na Świecie (IMF, 2005) Wzrost gospodarczy: 10,5% (CIA, 2006) PKB na osobę nominalnie: USD (IMF, 2005) PKB na osobę wg parytetu siły nabywczej: USD (CIA, 2006) Udział w tworzeniu PKB: rolnictwo 11,9%, przemysł 48,1%, usługi 40%. (CIA, 2006) Ludność poniżej poziomu ubóstwa: 10%

5 Chiny

6 Rynek w Chinach Wejście Chin do WTO spowodowało, że kraj ten zaczął być postrzegany jako obiecujący rynek wzrostu gospodarczego i postępujących reform ekonomicznych. Zmiany zachodzące w sektorze bankowym, telekomunikacji i wyspecjalizowanych usługach sprawiają, że coraz większa liczba inwestorów decyduje się na otwarcie przedstawicielstwa swojej firmy w Chinach. Spośród 500 największych ponadnarodowych koncernów, prawie 400 zaznaczyło już swoją obecność. Rząd Chiński zachęca do inwestycji, tworząc specjalne strefy ekonomiczne oraz liberalizując przepisy rejestracyjne i wizowe.

7 Według zeszłorocznych danych MOFTEC . Ministerstwa Handlu i Współpracy
Zagranicznej CHRL, największy poziom inwestycji napłynął z Hongkongu, USA, Japonii, Tajwanu, Singapuru, Korei Płd., Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji. Czy Polscy eksporterzy docenią wreszcie potencjał i możliwości, jakie daje obecność w Chinach? Warto rozważyć opisane poniżej formy inwestowania, by przekonać się, że nie jest to takie skomplikowane, jakby mogło się wydawać.

8 Do maja tego roku zagraniczne firmy zainwestowały w Chinach ponad 25 mld dolarów - o 10 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W sumie w 2006 roku zagraniczne przedsiębiorstwa ulokowały w Państwie Środka ponad 73 mld dolarów - o 20 proc. mniej niż w Wielkiej Brytanii, o 6 proc. mniej niż we Francji, ale pięć razy więcej niż w Polsce i aż 14 razy więcej niż na Węgrzech.

9 Zdaniem ekspertów, największym uczestnikiem bezpośrednich inwestycji w Chinach będzie zupełnie inny sektor, producenci branży IT i dóbr zaawansowanych technologicznie. Już dziś znajdziemy tu zarówno tuzy światowego rynku jak i usilnie próbujące za nimi nadążać mniejsze firmy.

10 Wystarczy wymienić chociażby Della, Hewelett Packard, czy też Intela, który w 2007 roku ogłosił plany budowy fabryki układów krzemowych w Dalian na północno wschodnim wybrzeżu, z docelowym zatrudnieniem ponad 1,5 tyś pracowników. Inni, jak IBM wykorzystują fakt, ze Chiny stały się najbardziej aktywną bazą badawczo rozwojową skupiając w tej dziedzinie 61% rynku i związane z tym 7.7 mld dolarów. IBM w ciągu trzech lat przeszkolił w Chinach 100 tysięcy programistów.

11 Swoje zakłady produkcyjne i doświadczalne już wcześniej ulokowali tu producenci elektroniki, wśród których warto wymienić Siemensa, General Electronic, Texas Instruments, Philips,Elektonics, Sharp, Sony. Sam tylko Szanghaj przyciągnął kapitał ponad 20 mld dolarów pod postacią 140 zagranicznych firm, wśród których znajdziemy giganty w rodzaju Samsunga, Hitachi czy chociażby Advanced Micro Devices.

12 W sklepach całego świata można znaleźć na półkach ich produkty z wiele mówiącym napisem „MADE IN CHINA”. Dotyczy to również wyrobów codziennego użytku, bez których coraz ciężej przychodzi nam wyobrazić sobie życie. Chiny stały się w szczególności potentatem w zakresie telelefonii komórkowej, w tym zarówno wytwarzania, jak i projektowania sprzętu.

13 Największym inwestorem jest na tym polu Nokia, która ma tam pięć ośrodków projektowo-doświadczalnych i kilka zakładów produkcyjnych. Finowie są od 4 lat największym producentem telefonów w Chinach i eksportują stamtąd corocznie produkty o wartości około 3,5 mld dolarów, drugie tyle sprzedając na rynku lokalnym. Innym bardzo poważnym inwestorem tej branży jest Motorola

14 Gospodarka Chin jest najdynamiczniej rozwijającym się obszarem świata
Gospodarka Chin jest najdynamiczniej rozwijającym się obszarem świata. W 2006 roku PKB Chin wynosiło mld $, co daje im 4. miejsce za USA, Japonią i Niemcami. Prognozy mówią, że do 2015 roku Chiny będą 2. gospodarką Świata, a do 2050 r. staną się światową potęgą gospodarczą nr 1.

15 Tak dynamiczny rozwój, który trwa od lat 80
Tak dynamiczny rozwój, który trwa od lat 80., jest efektem stworzenia bardzo korzystnych warunków dla inwestycji zagranicznych i transferu nowych technologi. Do tych warunków można zaliczyć: niskie koszty pracy, zakaz strajków dla pracowników, niskie podatki, brak ograniczeń w ochronie środowiska i obietnica dostępu do ogromnego rynku zbytu. W 2005 r. inwestycje zagraniczne wynosiły ponad 70 mld $ i głównie pochodziły z USA, Japonii i krajów Unii Europejskiej.

16 Chiny stworzyły gospodarkę opartą na wyzysku swoich obywateli i braku poszanowania dla środowiska naturalnego, w której główne profity są udziałem władz. Dla przykładu w Chinach jest już 320 tys. osób, których średnio majątek wynosi 5 mln $. 90 % z nich należy do kierownictwa partii rządzącej lub jest z nimi w bliskich relacjach.

17 Jak to już powiedziano rezerwy walutowe Chin są największe na świecie, wynoszą ponad 1 bln USD. Co miesiąc rosną o ok. 20 mld USD. Są inwestowane w obligacje skarbowe USA, czyli w sposób bezpieczny, jednak mało opłacalny (w ubiegłym roku lokaty w amerykańskie papiery skarbowe przyniosły bankowi centralnemu tylko Chin 29 mld USD czystego zysku). Zmiana chińskiej polityki w tym zakresie jest nieunikniona. Wynika ona tak ze stanu i perspektyw amerykańskiej gospodarki i amerykańskiej waluty, która w ostatnich latach sporo straciła na wartości. Nie było więc zaskoczeniem że już w ubiegłym roku Chiny zapowiedziały, iż wprowadzają korektę w gospodarowaniu tymi rezerwami, rezygnując z dotychczas jednostronnego inwestowania ich w amerykańskie papiery.

18 Teraz chiński rząd robi kolejny krok, zapowiadając stworzenie spółki inwestycyjnej. Jej celem będzie efektywniejsze gospodarowanie tym olbrzymim kapitałem, jaki tworzą ulokowane głównie na amerykańskim rynku chińskie rezerwy walutowe. Pekin liczy na zdecydowane zwiększenie dochodów z tego kapitału.

19 Zachęcający przykład daje mu jedna z firm, która od 30 lat obracając państwowymi rezerwami Singapuru uzyskuje średnio 18% rocznej stopy zwrotu z inwestycji. Znając chińską ostrożność nie należy liczyć na to, że ta spółka inwestycyjna otrzyma pod zarząd cały kapitał w wysokości 1 bln USD, ale i tak będzie on bardzo duży.

20 Chiny zajmują szóste miejsce w świecie pod względem wartości obrotów handlowych. Wynoszą one 850,9 mld USD (2003). Wartość eksportu to 438,1 mld USD, a importu 412,8 mld USD. Najwięcej eksportuje się maszyn i sprzętu. Za nimi plasują się tekstylia i ubrania, obuwie, zabawki, sprzęt sportowy i paliwo. Chiny eksportują do takich krajów jak USA (21,1%), Hongkong (17,4%), Japonia (13,6%), Korea Południowa (4,6%), Niemcy (4%). Natomiast importuje się maszyny, sprzęt elektroniczny, paliwo, plastik, żelazo, stal i chemikalia. Partnerami chińskiego importu są Japonia (18%), Tajwan (11,9%), Korea Południowa (10,4%), USA (8,2%), Niemcy (5,9%).


Pobierz ppt "Pozycja inwestycyjna Chin"

Podobne prezentacje


Reklamy Google