Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kujawy Granice Kujaw od wschodu wytycza lewy brzeg Wisły, z zachodu kompleks Noteci, na północy Kanał Bydgoski, a na południu granica przebiega przez miasta:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kujawy Granice Kujaw od wschodu wytycza lewy brzeg Wisły, z zachodu kompleks Noteci, na północy Kanał Bydgoski, a na południu granica przebiega przez miasta:"— Zapis prezentacji:

1 Kujawy Granice Kujaw od wschodu wytycza lewy brzeg Wisły, z zachodu kompleks Noteci, na północy Kanał Bydgoski, a na południu granica przebiega przez miasta: Skulsk, Sompolno, Brdów, Chodecz, Przedecz i Lubień. Granice te potwierdza współczesne występowanie gwary kujawskiej i zasięg ubioru kujawskiego. Teren Kujaw jest równinny, obfitujący w jeziora polodowcowe. Największe z nich, Gopło.

2 Strój Damski Kujawski

3 Bluzka Szyta z białego bawełnianego płótna.
Rękawy wykończone haftowaną koronką. Do koszuli może być doszyta kryza z podwójną haftowaną koronką. 

4 Gorset Szyty z aksamitu lub tkaniny wełnianej, na podszewce, zdobiony czerwoną lamówką. Sznurowany czerwoną wstążką. Inna odmiana gorsetu to gorset wykonany z chabrowego sukna wełnianego obszyty złotą ozdobną taśmą fabryczną, zakończony u dołu trapezowymi patkami.

5 Kaftan Noszony w chłodniejsze dni, szyty z granatowego sukna na podszewce, lamowany czerwoną lub złotą tasiemką. Kaftan z tyłu posiada bardzo szeroką baskinkę układaną w charakterystyczne fałdy.

6 Spódnica Szyta z tkaniny wełnianej, szeroka, wykończona często szerokim pasem tkaniny innego koloru u dołu spódnicy. Często chabrowa wykończona czerwonym pasem.

7 Fartuch Z tkaniny bawełnianej, często czerwony haftowany białym haftem w motywy roślinne.

8 Czółko Zakładane nad czołem, wykonane z kolorowych wstążek układanych w ruloniki. U góry zdobiony sztucznymi kwiatami.

9 Czepiec Biały, haftowany wykonany z tiulu lub cienkiego płócienka

10 Strój Męski Kujawski

11 Koszula Szyta z białego płótna bawełnianego.
Rękawy koszuli szerokie , zakończone mankietem. Koszula może być zapinana na guziki lub też na jeden guzik zapinający pęknięcie z przodu. Kołnierzyk nieduży, pod nim wiązana czerwona wąska kokardka.

12 Jaka Szyta z czerwonej tkaniny bawełnianej lub wełnianej, bez podszewki, zdobiona wyszywaniem z przodu i na zakończeniu rękawów i na stójce czarną nicią.

13 Kaftan  Szyty z granatowego sukna wełnianego na czarnej podszewce, często lamowany czarną lamówką. Zapinany na plecione sznurki zaczepiane na kołkach.

14 Pas Wełniany czerwony długości około 2 metrów.

15 Czapka Rogatywka z granatowego wełnianego sukna, obszyta czarnym futerkiem. 

16 Kapelusz Różne rodzaje – od cylindra do typowego miejskiego kapelusza, często zdobiony czerwoną wstążką.

17 Sukmana Szyta z granatowego lub czarnego sukna wełnianego na podszewce, zapinana na plecione sznurki mocowane na kołkach.


Pobierz ppt "Kujawy Granice Kujaw od wschodu wytycza lewy brzeg Wisły, z zachodu kompleks Noteci, na północy Kanał Bydgoski, a na południu granica przebiega przez miasta:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google