Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ubrania i ich nazwy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ubrania i ich nazwy."— Zapis prezentacji:

1 Ubrania i ich nazwy

2 ubrania damskie Panier
   rodzaj stelaża noszonego w XVIII wieku w celu zwiększenia szerokości sukni, a składającego się z 3-8 obręczy najczęściej wykonanych z fiszbinu, rzadziej z wikliny, cienkiej stali czy pikowanego włosia; również suknia opierająca się na takim stelażu. Nazwa panier odnosi się najczęściej do sukni bardzo szerokiej po bokach, natomiast z przodu i z tyłu spłaszczonej, choć z biegiem lat kształt stelaża i samej sukni ulegał zmianom. Powstały z przodu płaski klin tkaniny był zwykle bogato zdobiony, np. haftem, falbanami, koronkami, plisami czy wstążkami. Panier - 

3

4 Bolerko - krótka kamizelka z rękawami, sięgająca do połowy piersi, noszona na bluzce lub gorseciku, często ozdabiana np. koronkami. Ogólnie rzecz biorąc, bolerko obejmuje mniej ciała niż kamizelka, ale jest bardziej dostosowane niż szal.

5

6 Turniura tiurniura, cul de Paris (fr. tournure) – stosowany głównie w drugiej połowie XIX wieku element sukni, podkreślający tył bioder i nadający kobiecej sylwetce kształt litery S. Kopulasty kształt spódnicy zaczął zmieniać się w połowie lat 60. XIX wieku – krynolina stała się mniejsza, jednocześnie wydłużając się z tyłu i tworząc tren.

7

8 Kimono ( dosłownie "coś do noszenia na sobie") – tradycyjny ubiór japoński. Pierwotnie słowem kimono określano każde ubranie, później zaczęto je stosować tylko do konkretnego ubioru, który wciąż noszony jest przez kobiety, mężczyzn i dzieci. Kimono to ubiór o kroju prostym, w kształcie litery T, przypominający nieco szlafrok.

9

10 Bluzka - górna część damskiej garderoby wierzchniej, która wywodzi się od męskiej koszuli. Używana w stroju ludowym od XVIII wieku. W XIX wieku zaczęła być noszona za spódnicą, a później także z kostiumem, bluzki są zazwyczaj wykonane z lekkiej tkaniny, takiej jak jedwab lub cienkiej tkaniny bawełnianej, aż do początku lat 1990, ale często wykonywane teraz z miękkich materiałów z włókien syntetycznych

11

12 Sari - (także pisane saree) jest tradycyjną częścią garderoby zakładaną przez kobiety na subkontynencie indyjskim. Ta część garderoby jest znana pod różnymi nazwami w rozmaitych językach indyjskich: w hindi, gujarati i marathi znane jest jako sari, w kannada jako seere, telugu jako cheera i w tamil jako podavai.

13

14 Suknia Suknia, sukienka – wierzchni strój kobiecy, jednoczęściowy, okrywający tułów i nogi, często także ręce; zwłaszcza strój uroczysty, bogaty.

15

16 Spódnica -  jest wierzchnią częścią garderoby (w kulturze europejskiej najczęściej garderoby damskiej) od pasa w dół.

17

18 W Europie na początku średniowiecza dwie mody męskie - na celtyckie męskie spódnice (pledy) oraz na nordycko-germańskie spodnie starły się, spodnie wyparły spódnice z wyjątkiem terenów Szkocji (kilty za rzepki kolanowe), Irlandii (kilty dłuższe sięgające łydek) oraz Bałkanów.

19 MIKROSPÓDNICZKA (ang. microskirt) – bardzo krótka spódnica, która jest dłuższa niż taśma, ale krótsza niż minispódniczka. Jej długość wynosi zwykle od 13 do 20 cm. Spódnica tej długości odsłania zwykle część ud i pośladków. Aby tego uniknąć, mikrospódnica często noszona z rajstopami lub legginsami.

20 MINISPÓDNICZKA potocznie mini, spódniczka mini, miniówka, miniówa) – rodzaj krótkiej spódnicy, zwykle długości około 30 cm powyżej kolan. Pierwsze minispódniczki nosiły kobiety z azjatyckiego ludu Miao w średniowieczu, a także spartańskie dziewczęta.

21 Źródła:


Pobierz ppt "Ubrania i ich nazwy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google