Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kraków Warszawa Bałtyk Tatry Mazury Kraków to piękne zabytkowe miasto pełne wspaniałych, starych kamieniczek i kościołów. Położone jest nad Wisłą.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kraków Warszawa Bałtyk Tatry Mazury Kraków to piękne zabytkowe miasto pełne wspaniałych, starych kamieniczek i kościołów. Położone jest nad Wisłą."— Zapis prezentacji:

1

2

3

4 Kraków Warszawa Bałtyk Tatry Mazury

5 Kraków to piękne zabytkowe miasto pełne wspaniałych, starych kamieniczek i kościołów. Położone jest nad Wisłą. Na wzgórzu stoi wielki zamek Wawel, w którym dawno, dawno temu mieszkali polscy królowie. Z miastem tym wiążą się różne legendy, np. o smoku wawelskim szewczyku Skubie, o hejnale mariackim i lajokniku.

6 Strój Krakowski strój kobiecy: czerwona, kwiecista spódnica, tiulowy fartuszek, biała bluzka wykończona koronką, czarny gorset, bogato zdobiony koralikami, wianek z płóciennych kwiatków, czerwone korale, z tyłu różnokolorowe wstążki strój męski: płócienne spodnie w drobne biało-czerwone paski, kaftan ozdobiony cekinami i czerwonymi "chwaścikami", biały pas z "brzękadełkami", wysokie buty, czerwona czapka rogatywka z pawim piórem, kwiatami i kolorowymi wstążkami

7 Wawel, to rezydencja Jagiellonów. Był miejscem koronacji i siedzibą władców Polski przez ponad sześć wieków.

8 W komnatach zamkowych przyjmowano posłów i gości z całej Europy.

9 W Zamku Królewskim na Wawelu znajduje się jedna z najcenniejszych na świecie kolekcji tkanin ozdobnych nazywana potocznie arrasami. Wykonane były w wełnie i jedwabiu, przy użyciu srebrnej i złotej nitki.

10

11

12

13 Każdego dnia w południe z 81. metrowej wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie rozlega się hejnał. Legenda mówi, że w 1241 roku, kiedy hejnalista ostrzegał Kraków przed najazdem Tatarów, jego gardło przeszyła strzała, dlatego do dzisiaj grany codziennie hejnał raptownie się urywa.

14

15

16

17

18

19

20 W mierzącym 234 m (wraz z iglicą) Pałacu mieszczą się m.in. teatry, muzea, placówki naukowe i handlowe.

21 Belweder najczęściej kojarzony jest z warszawską siedzibą prezydenta Rzeczpospolitej. Znajduje się na skraju warszawskich Łazienek.

22 W rozległym parku, wśród stawów, król Jan III Sobieski zbudował dla ukochanej żony Marysieńki przepiękny pałac, którego nie tknęły wojny.

23 Komnata Królowej Komnata Króla

24

25

26

27 Od 1959 r. do dzisiejszego dnia przy pomniku odbywają się niedzielne koncerty chopinowskie, których organizatorem jest Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Sezon koncertowy trwa od początku maja do końca września.

28 Pod ocalałymi z wojny arkadami pałacu Saskiego znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza.

29 Port lotniczy - Okęcie

30

31

32

33

34 Dar PomorzaORP Błyskawica

35

36

37

38 Latarnia morska to orientacyjny znak nawigacyjny najczęściej w postaci wysokiej wieży z umieszczonym na szczycie źródłem silnego światła, a obecnie także urządzeniem do sygnalizacji dźwiękowej.

39

40

41 Na południu Polski rozciągają się góry. Należą do nich m.in. Tatry, jedyne w naszym kraju wysokie góry z ostrymi szczytami, stromymi ścianami i skalistymi graniami. Znajdują się tu także najpiękniejsze tatrzańskie doliny.

42

43

44

45 Giewont jest symbolem Zakopanego. Podobno we wnętrzu tej góry śpią zaklęci rycerze, czekając na sygnał by spieszyć Polsce z pomocą.

46 Zakopane uznawane jest za zimową stolicę Polski. Ściągają tu miłośnicy narciarstwa i turyści z całego kraju.

47

48

49 Odświętny ubiór jest bogato haftowany. Mężczyźni Noszą sukienne portki, ciuchy i kapelusze zdobione muszelkami, kobiety zaś kwieciste spódnice, czerwone korale i chusty z motywami róż.

50 Taniec góralski polegający na uderzaniu piętą o pietę.

51 Ponad lasami rozciągają się hale, gdzie rosną trawy, zioła i krzewinki. Górale wypasają tam owce.

52 Centralną ulicą Zakopanego są Krupówki, na całej długości wyłączone z ruchu samochodowego. Tu znajduje się centrum handlowe i usługowe.

53 Mazury, Kraina Tysiąca Jezior, region kojarzący się przede wszystkim z wakacjami i letnim wypoczynkiem pod żaglami, gdzie cywilizacja nie odcisnęła jeszcze swego niszczycielskiego piętna, a dzika przyroda i sielskie krajobrazy dostarczają nam wielu przyjemności z obcowania z nimi.

54

55

56 Autor: Ewa Mazur


Pobierz ppt "Kraków Warszawa Bałtyk Tatry Mazury Kraków to piękne zabytkowe miasto pełne wspaniałych, starych kamieniczek i kościołów. Położone jest nad Wisłą."

Podobne prezentacje


Reklamy Google