Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czym jest CYBERPRZEMOC? to inaczej przemoc z użyciem mediów elektronicznych – przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czym jest CYBERPRZEMOC? to inaczej przemoc z użyciem mediów elektronicznych – przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych."— Zapis prezentacji:

1

2 Czym jest CYBERPRZEMOC?

3 to inaczej przemoc z użyciem mediów elektronicznych – przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych.

4 Polska nazwa wywodzi się z angielskiego zestawieniu dwóch słów cyberbulliying - cyber i bull, gdzie bully oznacza brutalność.

5 Początki cyberbullingu Zjawisko oczerniania, wyszydzania lub kompromitowania za pośrednictwem internetu zaczęło się kilka lat temu w Europie Zachodniej oraz za oceanem (w USA i Kanadzie). Wirtualna przemoc przybrała najpierw formę złośliwych i obraźliwych sms-ów, potem e-maili. Pierwotna definicja określała wówczas cyberbullying jako umyślną i powtarzającą się (wielokrotnie) krzywdę spowodowaną przy pomocy tekstu elektronicznego. Źródło: www.cyberbulling.webpark.pl

6 Do działań określanych jako cyberprzemoc zalicza się m.in:  wyzywanie, straszenie poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu  robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody  publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które kogoś obrażają lub ośmieszają  podszywane się pod kogoś w Sieci Źródło: www.cyberprzemoc.pl

7 Gdzie możemy się spotkać z cyberprzemocą?

8 Cele internetowych chuliganów: przeżywanie radości ze zwyciężania, wynikające na przykład z potrzeby potwierdzenia swojej pozycji w grupie, bądź zbudowania swego wizerunku. Źródło: Adam Czesławiak „ CYBERBULLYING. WSTĘPNE SPOJRZENIE NA ZJAWISKO WIRTUALNEJ AGRESJI WŚRÓD MŁODZIEŻY” „wyrównanie krzywd” pozyskanie uwagi otoczenia, wołaniem o pomoc kierowaną do wszystkich, którzy o nich zapomnieli

9

10 Źródło: http://www.dyzurnet.pl

11 Zgłoszenia- incydenty 2009 Źródło: www.dyzurnet.pl

12 Źródło: www.av-school.pl/down/Konkurs/wyrIV.pdf

13 Zabójczy żart. Powodzenie jednych bywa katastrofą drugich.

14 Kłótnia internetowa (ang. flame war, flaming) zwana czasem "wojną na obelgi" to seria wiadomości celowo wrogich lub obraźliwych wysyłanych na grupę, listę dyskusyjną czy forum dyskusyjne. Jest to jedno z największych pogwałceń netykiety. Źródło: www.wikipedia.pl

15

16 „ Cyberprzemoc wpływa na psychikę dziecka o wiele mocniej niż przemoc twarzą w twarz. Dziecko czuje się osaczone, zdane tylko na siebie i bezsilne.(…) Akt w Internecie trwa długo. Obraźliwe wpisy nie znikają, każdy może je przeczytać, a w dodatku pojawiają pod nimi komentarze."

17 Jeong Da-BinYUNI Popełniła samobójstwo w ​​ 2007 roku w wieku 26 lat.

18 HISTORIA I

19 HISTORIA II

20

21

22 Sprawę o przemocy w cyberprzestrzeni można zgłosić na policję, gdzie następnie zostanie ona skierowana do Sądu Rodzinnego, w przypadku gdy sprawca jest małoletni. W wielu sprawach wzywanie policji jest ostatecznością. Na początku warto spróbować rozwiązać problem za pośrednictwem placówki szkolnej, poprzez wyciągnięcie konsekwencji dyscyplinarnych i objęcie opieką psychologiczną, zarówno ofiary, jak i sprawcy.

23

24 1. Nigdy nie podawać w internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługiwać się nickiem, czyli pseudonimem, internetową ksywką.

25 2. Nigdy nie podawać osobom poznanym w internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie można mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiamy!

26 3. Nigdy nie wysyłać nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiadomo, do kogo naprawdę trafią.

27 4. Jeżeli wiadomość, którą otrzymamy jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadamy na nią.

28  5. Pamiętaj, że nigdy nie możemy mieć pewności, z kim rozmawiamy w internecie. Ktoś, kto podaje się za rówieśnika Naszego dziecka, w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec Niego złe zamiary.

29

30  6. Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętajmy, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziemy, muszą być prawdziwe!

31 7. Szanuj innych użytkowników internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Ciebie.

32 8. Należy zadbać o ukrycie przed obcymi swoich prawdziwych danych. Nie należy używać w adresie poczty elektronicznej swojego imienia i nazwiska.

33 Źródło: Cogito Autor: Marek Łuszczyna 14/12/2007

34 rozmowy z dzieckiem o wszystkim, co je martwi, zwracanie uwagi, gdy dziecko sprawia wrażenie smutnego lub zakłopotanego, zapoznanie się z technologiami używanymi przez Twoje dziecko, pobudzanie dziecka do odpowiedzialności za swoje czyny, zachęcanie dziecka do używania tylko moderowanych czatów, przekonanie dziecka do pokazania wiadomości lub e-maili o obraźliwej treści, przekonanie dziecka, aby nie wchodziło w dyskusję z atakującymi je osobami. Ochrona przed cyberbullyingiem:

35 Jeśli doświadczasz cyberprzemocy: 1. Nie odpowiadaj na zaczepki 2. Nie kasuj wiadomości, jakie dostajesz 3. Zrób screen. 4. Skonsultuj się z prawnikiem Źródło: www.bezpiecznyinternet.org/

36 Gdzie szukać pomocy?

37

38 KAMPANIE SPOŁECZNE

39

40

41

42

43

44


Pobierz ppt "Czym jest CYBERPRZEMOC? to inaczej przemoc z użyciem mediów elektronicznych – przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google