Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Cyberprzemoc.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Cyberprzemoc."— Zapis prezentacji:

1 Cyberprzemoc

2 Czym jest CYBERPRZEMOC?

3 CYBERPRZEMOC to inaczej przemoc z użyciem mediów elektronicznych – przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych.

4 Polska nazwa wywodzi się z angielskiego zestawieniu dwóch słów cyberbulliying - cyber i bull, gdzie bully oznacza brutalność.

5 Początki cyberbullingu
Zjawisko oczerniania, wyszydzania lub kompromitowania za pośrednictwem internetu zaczęło się kilka lat temu w Europie Zachodniej oraz za oceanem (w USA i Kanadzie). Wirtualna przemoc przybrała najpierw formę złośliwych i obraźliwych sms-ów, potem i. Pierwotna definicja określała wówczas cyberbullying jako umyślną i powtarzającą się (wielokrotnie) krzywdę spowodowaną przy pomocy tekstu elektronicznego. Źródło:

6 Do działań określanych jako cyberprzemoc zalicza się m.in:
wyzywanie, straszenie poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które kogoś obrażają lub ośmieszają podszywane się pod kogoś w Sieci Źródło:

7 Gdzie możemy się spotkać z cyberprzemocą?
Kanały cyberbullyingu: czaty, blogi i fora internetowe, wiadomości tekstowe – w tym SMS-y, agresywne rozmowy telefoniczne, wiadomości MMS – obelżywe zdjęcia i pliki video, poczta , media społecznościowe – Facebook czy Twitter, fałszywe profile – wykreowane tylko po to, by atakować konkretną osobę lub grupę osób, komunikatory tekstowe, kamery internetowe, serwisy internetowe takie jak np. YouTube, gry komputerowe, konsole do gier, świat wirtualny – umożliwiają również czat.

8 Cele internetowych chuliganów:
przeżywanie radości ze zwyciężania, wynikające na przykład z potrzeby potwierdzenia swojej pozycji w grupie, bądź zbudowania swego wizerunku. „wyrównanie krzywd” pozyskanie uwagi otoczenia, wołaniem o pomoc kierowaną do wszystkich, którzy o nich zapomnieli Źródło: Adam Czesławiak „CYBERBULLYING. WSTĘPNE SPOJRZENIE NA ZJAWISKO WIRTUALNEJ AGRESJI WŚRÓD MŁODZIEŻY”

9 Skala zjawiska w Polsce

10 Źródło: http://www.dyzurnet.pl

11 Zgłoszenia- incydenty 2009
Źródło:

12 Źródło: www.av-school.pl/down/Konkurs/wyrIV.pdf

13 Powodzenie jednych bywa katastrofą drugich.
Zabójczy żart. Powodzenie jednych bywa katastrofą drugich.

14 FLAMING Kłótnia internetowa (ang. flame war, flaming)
zwana czasem "wojną na obelgi" to seria wiadomości celowo wrogich lub obraźliwych wysyłanych na grupę, listę dyskusyjną czy forum dyskusyjne. Jest to jedno z największych pogwałceń netykiety. Źródło:

15 OFIARY CYBERPRZEMOCY

16 Dziecko czuje się osaczone, zdane tylko na siebie
„Cyberprzemoc wpływa na psychikę dziecka o wiele mocniej niż przemoc twarzą w twarz. Dziecko czuje się osaczone, zdane tylko na siebie i bezsilne.(…) Akt  w Internecie trwa długo. Obraźliwe wpisy nie znikają, każdy może je przeczytać, a w dodatku pojawiają pod nimi komentarze." 

17 Jeong Da-Bin YUNI Popełniła samobójstwo w ​​2007 roku w wieku 26 lat.
Dostała depresji min. Z powodu ataków w Internecie na temat jej wyglądu. Popełniła samobójstwo w ​​2007 roku w wieku 26 lat. Wstrząsnęło to całą Koreą. Popełniła samobójstwo w ​​2007 roku w wieku 26 lat.

18 HISTORIA I

19 HISTORIA II

20 CYBERPRZEMOC A PRAWO

21

22 Sprawę o przemocy w cyberprzestrzeni można zgłosić na policję, gdzie następnie zostanie ona skierowana do Sądu Rodzinnego, w przypadku gdy sprawca jest małoletni. W wielu sprawach wzywanie policji jest ostatecznością. Na początku warto spróbować rozwiązać problem za pośrednictwem placówki szkolnej, poprzez wyciągnięcie konsekwencji dyscyplinarnych i objęcie opieką psychologiczną, zarówno ofiary, jak i sprawcy.

23 Jak uniknąć cyberprzemocy?

24 1. Nigdy nie podawać w internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługiwać się nickiem, czyli pseudonimem, internetową ksywką.

25 2. Nigdy nie podawać osobom poznanym w internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie można mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiamy!

26 3. Nigdy nie wysyłać nieznajomym swoich zdjęć
3. Nigdy nie wysyłać nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiadomo, do kogo naprawdę trafią.

27 4. Jeżeli wiadomość, którą otrzymamy jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadamy na nią.
Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

28 5. Pamiętaj, że nigdy nie możemy mieć pewności, z kim rozmawiamy w internecie. Ktoś, kto podaje się za rówieśnika Naszego dziecka, w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec Niego złe zamiary.

29 Musimy uczulić nasze dzieci , aby koniecznie powiedziały Wam rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej, kiedy coś lub ktoś w internecie je przestraszy.

30 6. Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętajmy, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziemy, muszą być prawdziwe! Starajmy się zawsze sprawdzić ich wiarygodność.

31 7. Szanuj innych użytkowników internetu
7. Szanuj innych użytkowników internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Ciebie.

32 8. Należy zadbać o ukrycie przed obcymi swoich prawdziwych danych
8. Należy zadbać o ukrycie przed obcymi swoich prawdziwych danych. Nie należy używać w adresie poczty elektronicznej swojego imienia i nazwiska.

33 Jeżeli nasze dzieci chcą coś kupić w internecie, zawsze powinni skonsultuj to z rodzicami. Nigdy nie podawaj numeru karty kredytowej i nie wypełniaj internetowych formularzy bez Waszej wiedzy i zgody. Źródło: Cogito Autor: Marek Łuszczyna 14/12/2007

34 Ochrona przed cyberbullyingiem:
rozmowy z dzieckiem o wszystkim, co je martwi, zwracanie uwagi, gdy dziecko sprawia wrażenie smutnego lub zakłopotanego, zapoznanie się z technologiami używanymi przez Twoje dziecko, pobudzanie dziecka do odpowiedzialności za swoje czyny, zachęcanie dziecka do używania tylko moderowanych czatów, przekonanie dziecka do pokazania wiadomości lub i o obraźliwej treści, przekonanie dziecka, aby nie wchodziło w dyskusję z atakującymi je osobami. 34

35 Jeśli doświadczasz cyberprzemocy:
1. Nie odpowiadaj na zaczepki 2. Nie kasuj wiadomości, jakie dostajesz 3. Zrób screen . 4. Skonsultuj się z prawnikiem Źródło:

36 Gdzie szukać pomocy?

37

38 KAMPANIE SPOŁECZNE

39

40 A na koniec… kilka prawd o INTERNECIE…

41

42

43

44 Dziękuję za uwagę! Anna Jastrzębowska Listopad 2014r.


Pobierz ppt "Cyberprzemoc."

Podobne prezentacje


Reklamy Google