Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stop cyberprzemocy!!! Informacje dla rodziców Cyberprzemoc to: nękanie, szantażowanie i straszenie z użyciem sieci lub telefonu komórkowego,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stop cyberprzemocy!!! Informacje dla rodziców Cyberprzemoc to: nękanie, szantażowanie i straszenie z użyciem sieci lub telefonu komórkowego,"— Zapis prezentacji:

1

2 Stop cyberprzemocy!!! Informacje dla rodziców

3 Cyberprzemoc to: nękanie, szantażowanie i straszenie z użyciem sieci lub telefonu komórkowego,

4 publikowanie bądź rozsyłanie ośmieszających zdjęć, informacji, filmów z użyciem Internetu lub telefonu,

5 umieszczanie w Internecie lub z użyciem telefonu komórkowego ośmieszających zdjęć, filmów i informacji.

6 Cyberprzemoc to także podszywanie się w sieci pod inną osobę.

7 Cyberprzemoc dotyczy zazwyczaj dzieci i młodzieży. Badania pokazują, że obecnie przemocy w sieci doświadcza co drugie dziecko w Polsce.

8 PAMIĘTAJMY! Cyberprzemoc może przytrafić się każdemu, również naszemu dziecku.

9 Skala zagrożenia Badania przeprowadzone w 2007 r. wykazały, że: -57% dzieci stało się przynajmniej raz obiektem zdjęć lub filmów wykonanych wbrew swojej woli, -52% dzieci miało do czynienia z przemocą werbalną w Internecie lub przez telefon komórkowy, -47% dzieci doświadczyło wulgarnego wyzywania, -29% dzieci przyznało, że ktoś podawał się za nie wbrew ich woli, -21% dzieci doznało poniżania, ośmieszania i upokorzenia, - 16% dzieci doświadczyło straszenia i szantażowania.

10 PAMIĘTAJMY! Dziecku, które doświadczyło cyberprzemocy, bardzo potrzebna jest pomoc ze strony dorosłych.

11 Dziecko, które staje się ofiarą cyberprzemocy, często czuje się osamotnione i bezradne, boi się i wstydzi tego, co mu się przytrafiło. Nie potrafi sobie poradzić z nową sytuacją i silnymi emocjami, które przeżywa.

12 Co możemy zrobić? P orozmawiać z dzieckiem i dowiedzieć się, co się stało. P oszukać psychologicznej pomocy dla dziecka. S kontaktować się z prawnikiem. S kontaktować się z konsultantem Helpline.org.pl (nr tel ). Z abezpieczyć dowody cyberprzemocy. S kontaktować się ze szkołą, aby wspólnie z dyrektorem szkoły, pedagogiem i psychologiem ustalić formy działania.

13 PAMIĘTAJMY ! Czasem dziecko świetnie ukrywa, że ma trudności, że coś złego je spotkało i uważa, że to jego wina. Pomóżmy dziecku zrozumieć, że to nie ono jest winne.

14 Co możemy zrobić, aby chronić nasze dzieci przed cyberprzemocą?

15 Możemy rozmawiać z dzieckiem na temat cyberprzemocy. Rozmawiać o tym, jak unikać takich sytuacji i jak na nie reagować.

16 Możemy nauczyć dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie. Przede wszystkim przypominać dziecku, że nie wolno ufać osobom poznanym w sieci.

17 Rozmawiać z dzieckiem o ryzyku umawiania się w Sieci. Dziecko musi wiedzieć, że bez zgody rodziców nie może spotykać się z nieznajomymi.

18 Nauczyć dziecko ostrożności przy podawaniu swoich danych. Dziecko musi wiedzieć, że takie dane może podać tylko za zgodą rodziców.

19 Nauczyć dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Internecie. Dziecko powinno mieć świadomość, że nie wszystko co czyta w Internecie to prawda.

20 Poznać sposoby korzystania z Internetu przez dziecko. Obserwować, jak dziecko korzysta z Internetu, jakie strony ogląda. Starać się poznać osoby, z którymi kontaktuje się w Sieci.

21 Zgłaszać nielegalne i szkodliwe treści. Nielegalne treści można zgłaszać na policję lub w Internecie na stronie

22 Być wyrozumiałym dla swojego dziecka. Dziecko musi czuć, że zawsze może liczyć na naszą pomoc, że może nam zaufać.

23 Postarajmy się również o to, by nasze dziecko zrozumiało, że samo również nie może krzywdzić innych w sieci.

24

25 Prezentację przygotowano w oparciu o poradnik dla szkół,,Jak reagować na CYBERPRZEMOC z biblioteki programu,,Dziecko w Sieci Fundacji Dzieci Niczyje. Źródło zdjęć :


Pobierz ppt "Stop cyberprzemocy!!! Informacje dla rodziców Cyberprzemoc to: nękanie, szantażowanie i straszenie z użyciem sieci lub telefonu komórkowego,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google