Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dlaczego jest niezdrowy ?. Szkodliwość fast food’ów Fast food to rodzaj pożywienia szybko przygotowywanego i serwowanego na poczekaniu, na ogół taniego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dlaczego jest niezdrowy ?. Szkodliwość fast food’ów Fast food to rodzaj pożywienia szybko przygotowywanego i serwowanego na poczekaniu, na ogół taniego."— Zapis prezentacji:

1 Dlaczego jest niezdrowy ?

2 Szkodliwość fast food’ów Fast food to rodzaj pożywienia szybko przygotowywanego i serwowanego na poczekaniu, na ogół taniego. Zwykle posiada ono wysoką wartość kaloryczną – zawiera dużą ilość tłuszczów i węglowodanów, przy równoczesnym niedoborze cennych dla organizmu substancji – błonnika, witamin i minerałów. Przeciwnicy tego typu odżywiania uważają, że regularne spożywanie produktów fast food prowadzi do chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość, choroby nowotworowe, miażdżyca oraz choroby serca i wątroby.

3 Popularne bary z fast food’ami Do największych sieci barów szybkiej obsługi, które sprzedają żywność „fast food” należą: McDonald's (ponad 30 tysięcy barów na całym świecie), Burger King, KFC, Subway i Taco Bell. Aby poprawić wizerunek barów szybkiej obsługi w Polsce, prowadzone są kampanie marketingowe, które promują nazywanie barów szybkiej obsługi „restauracjami”.

4 Hamburgery to jedne z najpopularniejszych dań fast food’owych. Hamburger jest popularny przede wszystkim w kuchni Stanów Zjednoczonych, gdzie jest też potrawą kuchni domowej, chętnie przyrządzaną zwłaszcza w trakcie przyjęć na wolnym powietrzu (barbecue), najczęściej jednak jadany jest w barach podających jedzenie typu fast food. Za sprawą takich barów i ich sieci, np.McDonald's, hamburgery w bułce stały się symbolem jedzenia fast food i zyskały popularność na całym świecie.

5 Hot Dog Hot dog – rodzaj kanapki z gorącą parówką lub kieł - baską z zimnym sosem (majonez, ketchup). Hod Dog to danie typowo amerykańskie or az przykład jedzenia typu fast food.

6 Pizza Pizza – potrawa kuchni włoskiej, obecnie szeroko rozpowszechniona na całym ś wiecie. W wersji podstawowej jest to płaski placek z wytrawnego ciasta makaronowego, znacznie pó ź niej zacz ę to tak ż e u ż ywa ć ciasta dro ż d ż owego (focaccia), posmarowany sosempomidorowym, posypany tartym serem mozzarella i ziołami, pieczony w bardzo mocno nagrzanym piecu. Pizz ę podaje si ę na gor ą co, lecz rozpowszechnione jest jedzenie jej równie ż na zimno. Tradycyjnym miejscem spo ż ywania pizzy s ą pizzerie, lokale gastronomiczne specjalizuj ą ce si ę w przyrz ą dzaniu i serwowaniu pizzy.

7 Frytki Negatywny efekt częstego spożywania frytek jest związany z faktem, że potrawa ta zawiera w sobie dużą ilość tłuszczów nasyconych. W restauracjach, gdzie frytki przyrządza się w dużych frytkownicach istnieje konieczność stosowania łoju lub uwodornionych olejów roślinnych, gdyż tylko takie tłuszcze wytrzymują długie, wielokrotne smażenie. Powoduje to, że częste spożywane frytek zwiększa ogólne spożycie tłuszczów nasyconych i zmniejsza spożycie tzw. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, czego skutkiem jest wzrost ryzyka wystąpienia chorób miażdżycowych. Dlatego do przyrządzania frytek zaleca się stosowanie rafinowanego oleju rzepakowego zamiast tradycyjnej frytury opartej na łoju. Dobrej jakości olej rzepakowy jest jednak znacznie droższy..

8 Autorzy : Adrianna Bania kl. VI Zuzanna Wróbel kl. VI Dzi ę kujemy za uwag ę ^^


Pobierz ppt "Dlaczego jest niezdrowy ?. Szkodliwość fast food’ów Fast food to rodzaj pożywienia szybko przygotowywanego i serwowanego na poczekaniu, na ogół taniego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google