Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zasady racjonalnego zachowania żywieniowego i zdrowotnego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zasady racjonalnego zachowania żywieniowego i zdrowotnego"— Zapis prezentacji:

1 Zasady racjonalnego zachowania żywieniowego i zdrowotnego

2 Prawidłowe żywienie jest jednym z najważniejszych elementów zdrowego stylu życia człowieka

3 Funkcje prozdrowotne żywienia
Prawidłowe żywienie wywiera wpływ, m.in. na: Dobry stan zdrowia i dobre samopoczucie; Właściwy stan emocjonalny; Zdolność do pracy i nauki; Profilaktykę oraz leczenie niektórych chorób. Pomimo tej oczywistej prawdy, wśród społeczeństwa wykształcają się nieprawidłowe nawyki żywieniowe

4 Negatywne skutki zdrowotne złego odżywiania potęgują dodatkowo:
nieregularny tryb życia; stres związany z pracą, szkołą; stosowanie diet odchudzających; przetworzona żywność tzw. śmieciowa (pełna „pustych kalorii”); przyspieszone jedzenie i na zapas. Zjawisko: „makdonaldyzacji społeczeństwa” (G. Ritzer 1999)

5 „makdonaldyzacja społeczeństwa”
https://www.google.pl/search?q=makdonaldyzacji+spo%C5%82ecze%C5%84stwa&source

6 Najbardziej niedożywieni ludzie żyją w krajach najbogatszych
ponieważ zjadają mnóstwo wysoko przetworzonej żywności pozbawionej witamin, minerałów, pierwiastków śladowych. Z kolei nadmiar pozostałych składników, czyli białek, tłuszczów, węglowodanów w diecie bywa przyczyną nadwagi, która w dużej części przypadków, jest skutkiem ubocznym niedożywienia z powodu braku wielu podstawowych dla zdrowia składników.

7 Zasady racjonalnego zachowania żywieniowego i zdrowotnego
I. STAN ZDROWIA A ŚWIADOMOŚĆ CZŁOWIEKA; II. ENERGIA POŻYWIENIA I JEJ WPŁYW NA ZDROWIE; III. ŻYWNOŚĆ PEŁNOWARTOŚCIOWA WARUNKIEM DOBREGO ZDROWIA; IV. ZACHOWAĆ UMIAR W JEDZENIU – ZWIĘKSZYĆ RUCH; V. ZACHOWAĆ WŁAŚCIWĄ DIETĘ; VI. WYBÓR TECHNIKI PRZYRZĄDZANIA POSIŁKÓW; VII. SPOSÓB I TERMIN PRZYGOTOWANIA POSIŁKÓW.

8 STAN ZDROWIA A ŚWIADOMOŚĆ
CZŁOWIEKA Zdrowie zależne jest od życia w zgodzie z prawami natury: akceptacja siebie i innych oraz współpraca z ludźmi, równowaga między środowiskiem wewnętrznym, a zewnętrznym, racjonalny styl życia i odżywiania (ruch i pełnowartościowa dieta).

9 II. ENERGIA POŻYWIENIA I JEJ WPŁYW NA ZDROWIE
Spożywanie pokarmu to dostarczanie energii, która jest podstawą życia: spożywanie pokarmów naturalnych (80% p. naturalny i zasadowy i 20% p. przetworzony), odwrócona relacja jest przyczyną chorób cywilizacyjnych, zatruwania organizmu, od ilości i jakości dostarczanej energii zależy nasze zdrowie, samopoczucie, aktywność i sposób myślenia.

10 ŻYWNOŚĆ PEŁNOWARTOŚCIOWA WARUNKIEM DOBREGO ZDROWIA
Produkowane współcześnie pożywienie odbiega od swego naturalnego i  pierwotnego składu: duży stopień przetworzenia, zawiera dużą ilość substancji dodatkowych, odznacza się niedoborem wielu niezbędnych dla zdrowia i życia składników,

11 „Kto oszczędza na żywności i żywieniu, wydaje dużo na leki i leczenie”
posiada znikomą wartość odżywczą i regulującą procesy metaboliczne, współczesny model spożycia prowadzi do nadwagi i otyłości, produkty o niskim stopniu przetworzenia dostarczają energii uwalnianej stopniowo. „Kto oszczędza na żywności i żywieniu, wydaje dużo na leki i leczenie”

12 ilości posiłków (proporcje ilościowe i odstępy czasowe spożycia).
ZACHOWAĆ UMIAR W JEDZENIU – ZWIĘKSZYĆ RUCH „Człowiek żyje kosztem ¼ tej ilości pożywienia, którą spożywa, a kosztem pozostałych ¾ żyje jego lekarz” „Należy jeść po to, aby żyć, a nie żyć po to, aby jeść” Zdrowie i samopoczucie zależą od: ilości i rodzaju pożywienia (należy dostosować go do potrzeb organizmu wg kryteriów: wieku, płci, pory roku, aktywności fizycznej, stanu zdrowia), ilości posiłków (proporcje ilościowe i odstępy czasowe spożycia).

13 ZACHOWAĆ WŁAŚCIWĄ DIETĘ
W diecie pełnowartościowej, wyróżnić można produkty podstawowe oraz uzupełniające: produkty podstawowe (różnorodne zboża kompletne, nasiona roślin  strączkowych, warzywa i owoce, kiełki, produkty naturalnej fermentacji), produkty uzupełniające (oleje tłoczone na zimno, owoce morza, herbatki  ziołowe i owocowe, miód pszczeli, przyprawy), eliminować z pożywienia to, co zatruwa organizm, szkodzi i jest  bezwartościowe (cukier i słodycze, żywność przetworzoną, tłuszcze zwierzęce, przetwory mięsne, sól rafinowaną, „Fast foody” i używki, napoje kolorowe).

14 VI. WYBÓR TECHNIKI PRZYRZĄDZANIA POSIŁKÓW
Gotowanie i parowanie (i gotowanie pod ciśnieniem w szybkowarze). Blanszowanie (krótkie gotowanie – zanurzenie we wrzątku 1-5 min.). Duszenie (w wodzie lub oleju pod przykryciem). Obsmażanie (na rozgrzanej powierzchni, mała ilość tłuszczu). Smażenie (szybkie, z mieszaniem lub długotrwałe).

15 Prażenie (bez tłuszczu, na małym ogniu i ciągłym mieszaniu).
Opiekanie i pieczenie (na rusztach i piekarniku). Prażenie (bez tłuszczu, na małym ogniu i ciągłym mieszaniu). Fermentacja (rozwój mikroorganizmów i wzrost kwasu mlekowego). Kiełkowanie (ziaren i nasion).

16 SPOSÓB I TERMIN PRZYGOTOWANIA POSIŁKÓW
kombinacja posiłków (pożywienie świeże i „z poprzedniego dnia”); bezpośrednie przygotowywanie sałatek (zwłaszcza warzywnych i owocowych); właściwe łączenie potraw; stosowanie odpowiedniego sprzętu kuchennego. „Jedz tylko wtedy, gdy jesteś głodny, pij wodę zanim poczujesz pragnienie”

17 NAJPROSTSZE ZALECENIA CZĘSTO OKAZUJĄ SIĘ NAJTRUDNIEJSZYMI
D Z I Ę K U J Ę ZA U W A G Ę


Pobierz ppt "Zasady racjonalnego zachowania żywieniowego i zdrowotnego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google