Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Potrawy, które spożywamy na co dzień mogą okazać się bardzo niezdrowe i niebezpieczne dla naszego zdrowia. Tłuste i smażone kiełbaski, frytki, czipsy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Potrawy, które spożywamy na co dzień mogą okazać się bardzo niezdrowe i niebezpieczne dla naszego zdrowia. Tłuste i smażone kiełbaski, frytki, czipsy."— Zapis prezentacji:

1

2 Potrawy, które spożywamy na co dzień mogą okazać się bardzo niezdrowe i niebezpieczne dla naszego zdrowia. Tłuste i smażone kiełbaski, frytki, czipsy i słodkie bułeczki, które często jemy w przerwie w szkole mają więcej kalorii niż pożywny obiad.

3 Lody to chyba największy "słodki śmietnik" ze wszystkich deserów. Pełno w nich chemii, ale niestety większość z nas nie jest tego świadoma. W końcu producenci nie mają obowiązku podawania całego składu danego produktu. Polepszacze smaku, sztuczne barwniki, konserwanty, a nawet substancje zawarte w preparatach na wszy! Na próżno szukać w lodach prawdziwych owoców, czekolady czy bakalii.

4 Chipsy ziemniaczane są bogatym źródłem tłuszczów oraz łatwo przyswajalnych węglowodanów. Zawierają także błonnik i białka. Chipsy są także źródłem sodu, żelaza, witaminy A, witaminy C i witaminy E. Najnowsze badania naukowe informują o dużej zawartości akrylamidu w chipsach, który może przyczyniać się do powstawania nowotworów, w tym nowotworów układu pokarmowego.

5 woda, cukier, dwutlenek węgla, barwnik: karmel E150d, regulator kwasowości: kwas fosforowy, aromaty: w tym kofeina (0.01g/100ml produktu). Pepsi i inne

6 Najczęściej wskazywany, negatywny efekt częstego spożywania frytek jest związany z faktem, że potrawa ta zawiera w sobie dużą ilość tłuszczów nasyconych. W restauracjach, gdzie frytki przyrządza się w dużych frytkownicach istnieje konieczność stosowania łoju lub uwodornionych olejów roślinnych, gdyż tylko takie tłuszcze wytrzymują długie, wielokrotne smażenie. Powoduje to, że częste spożywane frytek zwiększa ogólne spożycie tłuszczów nasyconych i zmniejsza spożycie tzw. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, czego skutkiem jest wzrost ryzyka wystąpienia chorób miażdżycowych.

7 100 g majonezu zawiera: o białko – 1,9 g o tłuszcze – 67,9 g o węglowodany przyswajalne – 1,4 g o Wartość energetyczna: 624,3 kcal / 2609,6 kJ

8 Białko 5,6g Węglowodany 16,7g Tłuszcz 1,5g Wartość energetycznaKJ 387 Kcal 92 Porcja 100 g

9 Koncentrat pomidorowy (63,9%), cukier, woda, ocet, skrobia modyfikowana, sól, cebula, czosnek, pieprz cayenne, pieprz czarny, liść laurowy, goździki.

10 tarty korzeń chrzanu, ocet, olej, kwas cytrynowy, cukier, sól

11 wodny roztwór kwasu octowego o charakterystycznym ostrym zapachu i kwaśnym smaku.

12 Śmietana poddana jest procesowi fermentacji mlekowej, co prowadzi do zakwaszenia i zagęszczenia produktu. Dostępna komercyjnie śmietana może zawierać dodatkowe substancje zagęszczające jak żelatyna, guma guar, karagen, dodatki o kwaśnym smaku. Umieszczanie składu śmietany na opakowaniach w wielu krajach jest dobrowolne, a w Polsce stosowane jest tylko przez niektórych producentów. Dostępne odmiany śmietany o mniejszej zawartości tłuszczu mogą być wytwarzane przez połączenie śmietany i mleka.

13 typowo polski fast food, powstały w latach 70. XX wieku, w okresie PRL, przygotowywany i sprzedawany także po upadku PRL. Jest to rodzaj kanapki (wędlina, pieczarki, pomidory) na bułce zapiekanej z żółtym serem i podawanej z keczupem lub innymi sosami. W różnych wariantach mogą się pojawiać inne składniki, jak na przykład cebula lub papryka. Przygotowywana ze świeżych produktów lub gotowa, kupiona w sklepie jako mrożonka podgrzewana w piekarniku lub kuchence mikrofalowej. Ze względu na krótki czas przygotowania (3-5 minut) oraz niską cenę, danie to jest popularne w barach szybkiej obsługi.

14

15 http://pl.wikipedia.org/wiki/Strona_g%C5%82%C3%B3wna; http://pl.wikipedia.org/wiki/Strona_g%C5%82%C3%B3wna http://www.izz.waw.pl/pl/?option=com_content&view=art icle&id=7 http://www.izz.waw.pl/pl/?option=com_content&view=art icle&id=7 http://www.milionkobiet.pl/zdrowie%2Fco-jest-w- lodach,9052,1,a.html http://www.milionkobiet.pl/zdrowie%2Fco-jest-w- lodach,9052,1,a.html http://pl.wikipedia.org/wiki/Chipsy http://pl.wikipedia.org/wiki/Pepsi http://pl.wikipedia.org/wiki/Frytki http://pl.wikipedia.org/wiki/Majonez_Kielecki http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Amietana http://info.zdrowie.gazeta.pl/temat/zdrowie/fast+food http://vivathealth.blogspot.com/2012/10/piramida- zdrowego-zywienia.html http://vivathealth.blogspot.com/2012/10/piramida- zdrowego-zywienia.html


Pobierz ppt "Potrawy, które spożywamy na co dzień mogą okazać się bardzo niezdrowe i niebezpieczne dla naszego zdrowia. Tłuste i smażone kiełbaski, frytki, czipsy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google