Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZAKONY I KLASZTORY Zakon – organizacja, której członkowie oddają się w sposób szczególny wypełnianiu zasad danej religii. Członkowie zakonu (mężczyźni.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZAKONY I KLASZTORY Zakon – organizacja, której członkowie oddają się w sposób szczególny wypełnianiu zasad danej religii. Członkowie zakonu (mężczyźni."— Zapis prezentacji:

1

2 ZAKONY I KLASZTORY Zakon – organizacja, której członkowie oddają się w sposób szczególny wypełnianiu zasad danej religii. Członkowie zakonu (mężczyźni – mnisi, zakonnicy, bracia; kobiety – zakonnice, mniszki, siostry). Klasztor- to miejsce zamknięte, budynek lub skupisko budynków, w których mieszkają zakonnicy lub zakonnice określonego wyznania (chrześcijańskiego, także buddyjskiego).

3 Pierwsze zakony w Polsce Pierwsze zakony na ziemiach polskich pojawiły się w średniowieczu. Pierwszy powstał zakon benedyktynów, został założony przez świętego Benedykta w VI wieku(529r.).

4 Siedem wieków później powstał zakon braci mniejszych (franciszkanów; 1209r.).

5 Pierwsze klasztory na ziemiach polskich Pierwszym budynkiem klasztornym w Polsce był klasztor benedyktynów, który powstał w Tyńcu w XI wieku.

6 G ł ówne zaj ę cia zakonników Głównymi zajęciami zakonników było przepisywanie ksiąg, zajmowanie się ubogimi, nauczanie w szkołach, praca w ogrodach lub na polach i szerzenie chrześcijaństwa.

7

8 Dziękujemy za uwagę Prezentację przygotowały : Laura, Ala i Ola

9 Ś redniowieczne zakony istniej ą ce do dzisiaj Jednym z zakonów, które powstały w średniowieczu i działają do dzisiaj jest zakon braci mniejszych (franciszkanów). Reguła i życie braci mniejszych polega na zachowaniu świętej Ewangelii Pana naszego Jezusa Chrystusa przez życie w posłuszeństwie.


Pobierz ppt "ZAKONY I KLASZTORY Zakon – organizacja, której członkowie oddają się w sposób szczególny wypełnianiu zasad danej religii. Członkowie zakonu (mężczyźni."

Podobne prezentacje


Reklamy Google