Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZAKONY I KLASZTORY Zakon – organizacja, której członkowie oddają się w sposób szczególny wypełnianiu zasad danej religii. Członkowie zakonu (mężczyźni.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZAKONY I KLASZTORY Zakon – organizacja, której członkowie oddają się w sposób szczególny wypełnianiu zasad danej religii. Członkowie zakonu (mężczyźni."— Zapis prezentacji:

1 ZAKONY I KLASZTORY Zakon – organizacja, której członkowie oddają się w sposób szczególny wypełnianiu zasad danej religii. Członkowie zakonu (mężczyźni – mnisi, zakonnicy, bracia; kobiety – zakonnice, mniszki, siostry). Klasztor- to miejsce zamknięte, budynek lub skupisko budynków, w których mieszkają zakonnicy lub zakonnice określonego wyznania (chrześcijańskiego, także buddyjskiego).

2 Pierwsze zakony w Polsce
Pierwsze zakony na ziemiach polskich pojawiły się w średniowieczu. Pierwszy powstał zakon benedyktynów, został założony przez świętego Benedykta w VI wieku(529r.).

3 Siedem wieków później powstał zakon braci mniejszych (franciszkanów; 1209r.).

4 Pierwsze klasztory na ziemiach polskich
Pierwszym budynkiem klasztornym w Polsce był klasztor benedyktynów, który powstał w Tyńcu w XI wieku.

5 Główne zajęcia zakonników
Głównymi zajęciami zakonników było przepisywanie ksiąg, zajmowanie się ubogimi, nauczanie w szkołach, praca w ogrodach lub na polach i szerzenie chrześcijaństwa.

6

7 Dziękujemy za uwagę Laura, Ala i Ola Prezentację przygotowały :

8 Średniowieczne zakony istniejące do dzisiaj
Jednym z zakonów, które powstały w średniowieczu i działają do dzisiaj jest zakon braci mniejszych (franciszkanów). Reguła i życie braci mniejszych polega na zachowaniu świętej Ewangelii Pana naszego Jezusa Chrystusa przez życie w posłuszeństwie.


Pobierz ppt "ZAKONY I KLASZTORY Zakon – organizacja, której członkowie oddają się w sposób szczególny wypełnianiu zasad danej religii. Członkowie zakonu (mężczyźni."

Podobne prezentacje


Reklamy Google