Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GNIEZNO.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GNIEZNO."— Zapis prezentacji:

1 GNIEZNO

2 HERB GNIEZNA

3 PEWNEGO RAZU PODCZAS POLOWANIA LECH UJRZAŁ GNIAZDO Z BIAŁYM ORŁEM, NA TLE CZERWONEGO OD ZACHODZĄCEGO SŁOŃCEM NIEBA. BIEL I CZERWIEŃ KSIĄŻE PRZYJĄŁ ZA BARWY PAŃSTWOWE, ORŁA UCZYNIŁ GODŁEM, A GRÓD ZAŁOŻONY NA MIEJSCU ORLEGO GNIAZDA NAZWAŁ „GNIEZDNEM”

4 GNIEZNO NA MAPIE POLSKI

5 GNIEZNO DLA WSZYSTKICH POLAKÓW JEST MIASTEM, KTÓRE JEST BARDZO WAŻNE W HISTORII POLSKI. TU POWSTAŁO NASZE PAŃSTWO. TUTAJ ODNAJDUJEMY POCZĄTKI NASZEJ RELIGII CHRZEŚCIJAŃSKIEJ. GNIEZNO BYŁO PIERWSZĄ STOLICĄ I SIEDZIBĄ WŁADCÓW POLSKICH.

6 POCZĄTKI PAŃSTWA POLAN
NA OTOCZONYM JEZIORAMI WZGÓRZU LECHA, NAJSTARSZEJ CZĘŚCI GNIEZNA, POD KONIEC VI w. POWSTAŁA PIERWSZA OSADA. W VIII w. POWSTAŁ GRÓD I PODGRODZIE OTOCZONE WAŁAMI OBRONNYMI DREWNIANO-ZIEMNYMI. WEWNĄTRZ GRODU ZNAJDOWAŁY SIĘ DOMY DREWNIANE ORAZ REZYDENCJA DLA KSIĘCIA. W X w. NASTĄPIŁA ROZBUDOWA OSADY DO CZTERECH PODGRODZI NA TERENIE GRODU WZNIESIONO KOŚCIÓŁ. ILUSTRACJA PRZEDSTAWIA GNIEZNO Z CZASÓW MIESZKA I i BOLESŁAWA CHROBREGO.

7 MUZEUM POCZĄTKÓW PAŃSTWA POLSKIEGO
W muzeum są zbiory z okresu Polski wczesno średniowiecznej oraz historii Gniezna i okolic.

8 ZABYTKI GNIEZNA KATEDRA GNIEŹNIEŃSKA

9 KATEDRA JEST JEDNYM Z NAJCENNIEJSZYCH ZABYTKÓW POLSKI.
PIERWSZY KOŚCIÓŁ ZBUDOWANY ZOSTAŁ PRZEZ MIESZKA I OKOŁO r. W 999 r. ZŁOŻONO W NIM ZWŁOKI ŚW. WOJCIECHA. DO XIII w. KATEDRA BYŁA MIEJSCEM KORONACJI KRÓLÓW POLSKI

10

11 ŚWIĘTY WOJCIECH POCHODZIŁ Z CZECHACH. W 982 ZOSTAŁ WYBRANY
NA BISKUPA PRAGI. POŹNIEJ OPUŚCIŁ PRAGĘ I WSTĄPIŁ DO KLASZTORU ŚW. BONIFACEGO I ŚW. ALEKSEGO W RZYMIE. JAKO ZAKONNIK NAWRACAŁ POGAN NA CHRZEŚCIJAŃSTWO. PO LICZNYCH PODRÓŻACH JAKO MISJONARZ PRZYBYŁW 997 r. DO GNIEZNA. NA KOLEJNE MISJE WYRUSZYŁ DO PRUS. TAM ŚW. WOJCIECH ZOSTAŁ ZAMORDOWANY. PO ŚMIERCI ZŁOKI ŚWIĘTEGO BOLESŁAW CHROBRY SPROWADZIŁ DO POLSKI ZŁOŻONO JE W KATEDRZE GNIEŹNIEŃKIEJ. OD TAMTYCH CZASÓW GNIEZNO STAŁO SIĘ MIEJCEM LICZNYCH PIELGRZYMEK DO GROBU ŚWIĘTEGO.

12 ŚWIĘTY WOJCIECH PATRONEM GNIEZNA OD 25 MARCA 1994

13 DRZWI GNIEŹNIEŃSKIE POWSTAŁY W XII w. WYKONANO JE Z BRĄZU.
PRZEDSTAWIJĄ SCENY Z ŻYCIA I MĘCZEŃSKIEJ ŚMIERCI ŚWIĘTEGO. PODZIELONE SĄ NA 18 PÓL. LEWA STRONA PRZEDSTAWIA SCENY SPRZED PRZYBYCIA DO POLSKI, PRAWA PRACĘ MISYJNĄ

14 MUZEUM ARCHIDIECEZJALNE

15 Muzeum otwarto w 1991. Początkowo zbiory były w skarbcu Katedry gnieźnieńskiej obecnie znajdują się w budynku przy Katedrze na Wzgórzu Lecha. Do najcenniejszych zbiorów Muzeum zalicza się: Kielich Świętego Wojciecha Kielich Dąbrówki (I kielich Dąbrówki)- wykonany ok roku Kielich królewski (II kielich Dąbrówki)- wykonany ok. 1190r.

16 MUZEUM ARCHIDIECEZJALNE KIELICHY LITURGICZNE

17 ZBIORY MUZEUM ARCHIDIECEZJALNEGO
OKAZAŁY KATAFALK SZLACHECKI. NA TRUMNIE UMIESZCZANO PORTRET ZMARŁEGO, OBOK TABLICE Z HERBAMI I POSTACIE ANIOŁÓW. BAROKOWY WYSTRÓJ OŁTARZA GŁÓWNEGO KATEDRY GNIEŻNIEŃSKIEJ BALDACHIM HAFTOWANY, SREBRNY KRZYŻ WAŻACY 34 KG I LICHTARZE O WADZE 18 KG KAŻDY

18 ZBIORY MUZEUM ORNATY ORNAT CZERWONY PODAROWANY KATEDRZE W 1745 r. PRZEZ PRYMASA KRZYSZTOFA SZEMBEKA

19 WYSTAWY

20 GNIEZNO WIDOK NA STARY RYNEK

21 SPACER ULICAMI MIASTA

22

23

24 ŹRÓDŁA

25 ELŻBIETA KOSTYK SP NR 1 w CZARNKOWIE
AUTOR: ELŻBIETA KOSTYK SP NR 1 w CZARNKOWIE


Pobierz ppt "GNIEZNO."

Podobne prezentacje


Reklamy Google