Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ROZŁAM W KALWINIźMIE ARIANIE, CZYLI BRACIA POLSCY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ROZŁAM W KALWINIźMIE ARIANIE, CZYLI BRACIA POLSCY."— Zapis prezentacji:

1 ROZŁAM W KALWINIźMIE ARIANIE, CZYLI BRACIA POLSCY.

2 Kim jesteśmy i jak powstaliśmy? W latach pięćdziesiątych XVI w. doszło W latach pięćdziesiątych XVI w. doszło w Kościele kalwińskim do powstania różnic pomiędzy szlachtą, a ministrami pochodzenia plebejskiego. W 1563 r. doszło do rozłamu na tzw. zbór większy (kalwiński) i zbór mniejszy (ariański). Lewe skrzydło, czyli my arianie, zwani jesteśmy także braćmi polskimi. w Kościele kalwińskim do powstania różnic pomiędzy szlachtą, a ministrami pochodzenia plebejskiego. W 1563 r. doszło do rozłamu na tzw. zbór większy (kalwiński) i zbór mniejszy (ariański). Lewe skrzydło, czyli my arianie, zwani jesteśmy także braćmi polskimi.

3 Ideologia religijna: Źródłem naszej wiedzy o świecie duchowym i życiu jest Pismo Święte. Jednakże odrzucamy wiarę w dogmat Źródłem naszej wiedzy o świecie duchowym i życiu jest Pismo Święte. Jednakże odrzucamy wiarę w dogmat o Trójcy Świętej, tak jak nasz średniowieczny poprzednik, Ariusz. o Trójcy Świętej, tak jak nasz średniowieczny poprzednik, Ariusz. Występujemy przeciwko chrzczeniu niemowląt jako aktowi bez udziału świadomości człowieka. Występujemy przeciwko chrzczeniu niemowląt jako aktowi bez udziału świadomości człowieka.

4 Zwalczamy wiarę w nieśmiertelność duszy; Zwalczamy wiarę w nieśmiertelność duszy; Wyrażamy wątpliwość w boskość Jezusa Chrystusa (Potwierdzeniem tego jest noszenie przez naszych współwyznawców medali z napisem Chrystus-człowiek). Wyrażamy wątpliwość w boskość Jezusa Chrystusa (Potwierdzeniem tego jest noszenie przez naszych współwyznawców medali z napisem Chrystus-człowiek).

5 Ideologia społeczna: Występujemy w obronie wolności: potępiamy pańszczyznę, służbę wojskową, poddaństwo chłopów i karę śmierci. Występujemy w obronie wolności: potępiamy pańszczyznę, służbę wojskową, poddaństwo chłopów i karę śmierci. Jesteśmy zwolennikami tolerancji religijnej: domagamy się równouprawnienia Żydów Jesteśmy zwolennikami tolerancji religijnej: domagamy się równouprawnienia Żydów i Romów, mieszczan i kobiet. i Romów, mieszczan i kobiet. Głosimy braterstwo ludów, potępiamy wojnę. Głosimy braterstwo ludów, potępiamy wojnę. Przestrzegamy zasad etyki w stosunkach międzyludzkich, zachowujemy ewangeliczne cnoty ubóstwa i braterstwa. Przestrzegamy zasad etyki w stosunkach międzyludzkich, zachowujemy ewangeliczne cnoty ubóstwa i braterstwa.

6 Oferta edukacyjna: Serdecznie zapraszamy do Akademii Rakowskiej, która jest europejskim ośrodkiem studiów matematycznych, filozoficznych oraz drukarstwa, do którego zjeżdża się młodzież z całej Europy. Zwana jest także Sarmackimi Atenami. Propagujemy w niej odkrycie Mikołaja Kopernika. Znane są również nasze gimnazja w Pińczowie, Seceminie, Łańcucie i Lewertowie. Serdecznie zapraszamy do Akademii Rakowskiej, która jest europejskim ośrodkiem studiów matematycznych, filozoficznych oraz drukarstwa, do którego zjeżdża się młodzież z całej Europy. Zwana jest także Sarmackimi Atenami. Propagujemy w niej odkrycie Mikołaja Kopernika. Znane są również nasze gimnazja w Pińczowie, Seceminie, Łańcucie i Lewertowie.

7 Wprowadziliśmy do nauczania język polski, znacznie ograniczając łacinę. Wydajemy podręczniki na bardzo wysokim poziomie, oparte na najnowszych zdobyczach nauk przyrodniczych. Wprowadziliśmy do nauczania język polski, znacznie ograniczając łacinę. Wydajemy podręczniki na bardzo wysokim poziomie, oparte na najnowszych zdobyczach nauk przyrodniczych.

8 Jeśli chcesz i czujesz powołanie-dołącz do nas! Nasza siedziba znajduje się w Rakowie przy ulicy Ariańskiej 1. Zgłoś się do czołowych przywódców- Grzegorza Pawła z Brzezin oraz Marcina Czechowica. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

9 Prezentację przygotowali: Ewelina Decker Paulina Gołębiowska Marika Trybulska Jakub Perczyński.


Pobierz ppt "ROZŁAM W KALWINIźMIE ARIANIE, CZYLI BRACIA POLSCY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google