Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zakon Cystersów: Założycielami Zakonu Cysterskiego są święci:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zakon Cystersów: Założycielami Zakonu Cysterskiego są święci:"— Zapis prezentacji:

1 Zakon Cystersów: Założycielami Zakonu Cysterskiego są święci:
1.Założyciele Założycielami Zakonu Cysterskiego są święci: Robert z Molesme (+1110), Alberyk (+1109) i Stefan Harding (+1134). Zakon Cystersów został założony w 1098 przez św. Roberta z Molesmes. Opuścił on zakon benedyktynów i załozył klasztor we Francji w miejscowości Cîteaux (Cistercium) koło Dijon.

2 Opactwa Cystersów w Polsce:

3 1. Opactwo w Szczyrzycu k. Limanowej-zostało
założone w 1234r.

4 2.Opactwo Mogiła Kraków zostało założone w 1222r.

5 3. Opactwo w Jedrzejowie zostało założone ok r.

6 powstało w 1179 roku, jako filia klasztoru Morimond
4. Opactwo w Wąchocku powstało w 1179 roku, jako filia klasztoru Morimond

7 Cystersi na Śląsku:

8 Cystersi pojawili się najpierw w Lubiążu zaproszeni w roku 1163 przez księcia śląskiego Bolesława Wysokiego. Zamieszkali tam w roku W roku 1202 książę Henryk Brodaty ufundował pierwszy i jedyny na Śląsku klasztor dla sióstr cysterek w Trzebnicy. Do końca XII w. powstało na obszarze Śląska jeszcze 5 domów zakonnych męskich – opactw: Henryków, Kamieniec Ząbkowicki, Krzeszów oraz Rudy i Jemielnica. Wszystkie rozwinęły intensywną kolonizację na prawach niemieckich. Powstało dzięki temu ponad 50 wsi i 16 miasteczek. Do drugiej poł. XVI w. Śląsk należał do polskiej prowincji cystersów, potem do czesko-śląskiej, w latach istniała tzw. Cysterska Prowincja Śląska. Zakonnicy posiadali tu olbrzymie majątki ziemskie. Trud wielu pokoleń zakonników i artystów przyniósł przebogate dziedzictwo kulturowe, którego jesteśmy spadkobiercami. Na 7 śląskich opactw cysterskich 4 zaliczono do zabytków o najwyższej światowej wartości artystycznej, historycznej i naukowej (prócz Krzeszowa są to: Lubiąż, Henryków i Trzebnica, pozostałe do zabytków o znaczeniu krajowym.

9 Klasztor Cystersów w Lubiążu
Klasztor powstał w 1150 roku. Początkowo zasiedlany był przez Benedyktynów . Dopiero w 1163 roku został zajęty przez Cystersów.

10 Opactwo Cystersów w Henrykowie
Klasztor powstał w latach

11 Opactwo Cystersów w Kamieńcu Ząbkowickim
Zostało założone w 1210 roku

12 Opactwo Cystersów w Krzeszowie
Zostało założone w 1292 roku

13 Opactwo Cystersów w Rudach
jego początki sięgają 1098 roku.

14 Opactwo Cystersów w Jamielnicy
Zostało utworzone między 1255 a 1289 rokiem

15 Ciekawostka!! W Kowarach znajduje się Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, gdzie obecnie podziwiać możemy Miniaturę Opactwa Cystersów w Krzeszowie. Oto kilka fotografii:

16

17 Na terenie Śląska trakt łączy klasztory w: Jemielnicy, Kamieńcu Ząbkowickim, Henrykowie, Bardzie, Krzeszowie, Lubiążu i Trzebnicy. Sieć klasztorów cysterskich rozciąga się przez całą Europę od Portugalii do Polski. Podążając tym szlakiem w Jemielnicy można zobaczyć zabytkowy zespół klasztorny Cystersów, jego historyczny układ przestrzenny, kościół w Centawie oraz inne obiekty objęte rejestrem lub ewidencją wojewódzkiego konserwatora zabytków.

18 "Szlak Cystersów na Śląsku"

19 Grupa IV p.Regina Synówka
Serdecznie dziękujemy za obejrzenie prezentacji. Koniec! Grupa IV p.Regina Synówka


Pobierz ppt "Zakon Cystersów: Założycielami Zakonu Cysterskiego są święci:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google