Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Monogram Christos. Powstał przez skrzyżowanie Liter P i X. Monogram Christos Powstał przez skrzyżowanie Liter P i X.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Monogram Christos. Powstał przez skrzyżowanie Liter P i X. Monogram Christos Powstał przez skrzyżowanie Liter P i X."— Zapis prezentacji:

1

2

3

4 Monogram Christos. Powstał przez skrzyżowanie Liter P i X. Monogram Christos Powstał przez skrzyżowanie Liter P i X.

5 Monogram Chrystusa (XP) jest złożony z dwóch liter alfabetu greckiego X (Chi) i P (ro), splecionych razem. Są to dwie pierwsze litery greckiego imienia "Christós", czyli Chrystus. Ten monogram umieszczony na grobie wskazywał, że zmarły był chrześcijaninem.

6 Monogram chryzmon

7 Monogram (chryzmon)- bardzo popularny symbol chrześcijaństwa, chociaż niewielu wie dokładnie, co oznacza. Jest to połączenie greckich liter X (chi) i P (rho) stanowiących dwie pierwsze litery wyrazu (Christos). Wielu kojarzy ten znak z łacińskim skrótem od pax – pokój.

8 Alfa i Omega

9 Alfa i Omega - pierwsza i ostatnia litera alfabetu greckiego, oznaczają, że Chrystus jest początkiem i końcem wszystkich rzeczy.

10 Monogram gwiaździsty

11 Jest to monogram Chrystusa powstały przez skrzyżowanie liter I i X.

12 Krzyż monograficzny

13 Jest to monogram Jezusa Chrystusa powstały przez nieco zmieniony zapis X i dodanie pętelki.

14 Monogram IHS

15 Od wieku XV bardzo popularny stał się monogram Pana Jezusa, złożony z trzech liter: IHS. Jest to zlatinizowany skrót grecki imion: Jezus Christus.

16 Trójkąt

17 Trójkąt równoboczny symbolizuje Trójcę Świętą. Symbol ten bywa często dopełniony przez oko umieszczone w centrum i wskazujące na wszechobecność spojrzenia Bożego oraz trzy wiązki światła promieniejące zza każdego boku trójkąta.

18

19 Symbol Chrystusa, którego krew została przelana na krzyżu. Jest symbolem Jezusa Zmartwychwstałego, ale także pokory i łagodności.

20

21 Ryba - słowo greckie (Ichthys), jest symbolem Pana Jezusa najdawniejszym, bo sięgającym wieku II. Był to znak umowny dla chrześcijan w czasie prześladowań. Po nim się oni rozpoznawali.

22

23 Pelikan To symbol Chrystusa, który oddaje życie swoje życie w ofierze dla zbawienia ludzkości.

24

25 Symbol czystości, niewinności i prostoty. W symbolice chrześcijańskiej gołębica jest reprezentacją Ducha Świętego.

26

27 W monogramie Maryi Panny dwie litery pojawiają się nałożone jedna na drugą. Można je odczytać jako AM, czyli Ave Maria.

28

29 Monogram Imienia Maryi Monogram Imienia Maryi i słowa Matka. Inicjał łączy się z krzyżem, tak jak Matka jest zjednoczona z Synem. Połączenie to podkreśla także udział Maryi w dziele zbawienia.

30


Pobierz ppt "Monogram Christos. Powstał przez skrzyżowanie Liter P i X. Monogram Christos Powstał przez skrzyżowanie Liter P i X."

Podobne prezentacje


Reklamy Google