Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Obraz samorządności miasta Suwałki w oczach dorosłych mieszkańców

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Obraz samorządności miasta Suwałki w oczach dorosłych mieszkańców"— Zapis prezentacji:

1 Obraz samorządności miasta Suwałki w oczach dorosłych mieszkańców
III LO w Suwałkach Obraz samorządności miasta Suwałki w oczach dorosłych mieszkańców Ewelina Szpakowska Agnieszka Poniatowska Justyna Kochańska Katarzyna Wasilewska Izabela Wiszniewska Aleksandra Smoleńska Wojciech Zoń Paweł Sawko Samorząd gminy Suwałki

2 O samorządności ogólnie
Samorząd z prawno-administracyjnego punktu widzenia oznacza powierzenie przez państwo realizacji różnego rodzaju zadań z zakresu administracji publicznej (czasem również sądowniczej) zrzeszeniom osób, których dotyczą skutki wykonywania owych zadań. „Styl zarządzania w mieście Suwałki zmienił się przez ostatnie 20 lat na bardziej efektywny. Zmiany ustrojowo– gospodarcze i kapitalistyczne, wizja rozwoju miasta spowodowały powstanie wielu inwestycji drogowo-budowlanych zmieniających wizerunek miasta. Dużą rolę odgrywa umiejętne pozyskiwanie funduszy z UE.” Jacek Kwiecień, nauczyciel

3 Wywiad z Mieczysławem Jurewiczem, zastępcą przewodniczącego Rady Miasta Suwałki
Biorąc pod uwagę nasze miasto, jakie są największe zmiany, które rzucają się w oczy w ciągu ostatnich 20 lat? Trzeba powiedzieć, że to co było widoczne na początku tego 20-lecia, nie tylko w Suwałkach, ale i w całym kraju, to upadek zakładów pracy. Ludzie zaczęli tracić pracę. W Suwałkach upadła dość duża fabryka płyt wiórowych, gdzie pracowało wielu ludzi. Społeczeństwo było zagubione; nie mieli żadnych perspektyw, szczególnie jeśli chodzi o pracę. Po jednym, dwóch latach miasto zaczęło inwestować w ochronę środowiska. W tym czasie, pomimo że nie byliśmy w UE, otrzymaliśmy wiele podziękowań i odznaczeń na rzecz ochrony środowiska. Bardzo ważnym wydarzeniem, na początku lat ’90, było oddanie zakładu utylizacji, stare wysypisko zostało niemal całkowicie zlikwidowane. Nastąpił rozwój i doprowadzenie do standardów światowych oczyszczalni ścieków. To było bardzo istotne.

4 Wywiad z Mieczysławem Jurewiczem, zastępcą przewodniczącego Rady Miasta Suwałki
Jak pana zdaniem zmieniły się urzędy, czy są one bliżej obywateli? Najgorzej oceniać urzędnikowi, bo przez dłuższe lata byłem urzędnikiem, urzędnika, ale kiedy rozmawiam z ludźmi niektórzy sobie wspominają, że „kiedyś to było tak dobrze, że wszedłeś i załatwiłeś od ręki”. Myślę, że kierownictwa urzędów starają się, aby petent był obsłużony uprzejmie, zawodowo i nie czekał na odpowiedź w nieskończoność.

5 Wywiad z Mieczysławem Jurewiczem, zastępcą przewodniczącego Rady Miasta Suwałki
Czy dużo mieszkańców przychodzi z problemami i zgłasza tam jakieś własne propozycje? Z tymi propozycjami jest różnie. Najwięcej problemów jest z biedą. Więc najwięcej interesantów przychodzi po pomoc społeczną, my wydajemy bardzo duże pieniądze na to, około 30 milionów, jest przeszło 2 tysiące dzieci i młodzieży, która otrzymuje za darmo obiady. Ta dziedzina jest bardzo ważna. I tu jest najwięcej problemów, bo przychodzą, wykłócają się o zapomogi. I jeśli chodzi o mieszkania, czyli zarząd budynków mieszkalnych. Kiedyś to nazywano mieszkaniami komunalnymi, gdzie nie płaci się prawie nic, ale to powinni otrzymywać tylko ludzie, którzy mają bardzo niski dochód, natomiast bywa to różnie. I tam jest również wiele problemów, wiele waśni. Oprócz tego ludzie mogą powiedzieć, co ich złości, denerwuje, bo raz w tygodniu przyjmuje ich Prezydent Miasta. Także raz w tygodniu przyjmuje ich Przewodniczący Rady Miasta i ich Radni. Natomiast oprócz tego Radni są skupieni w klubach, mamy np. kluby PiS, SLD, PO i nie zrzeszeni i oni również przyjmują interesantów. Natomiast jeżeli jest skarga na np. dyrektora naszej jednostki wtedy taką skargę rozpatruje Komisja Rewizyjna Rady Miasta. A z propozycjami mieszkańców jest różnie. Funkcjonują przy Prezydencie np. Rada Gospodarcza, Sportu, Kultury. Mimo tego myślę, że mieszkańcy są mało aktywni.

6 Wywiad z Mieczysławem Jurewiczem, zastępcą przewodniczącego Rady Miasta Suwałki
Czy w naszym mieście jest bezpieczniej niż 20 lat temu? Czy Straż Miejska i Policja bardziej dbają o porządek i stoją na straży bezpieczeństwa obywateli? Na pewno 20 lat temu, było o wiele mniej wykroczeń niż obecnie. Szczególnie w tym czasie pojawiły się nowe zagrożenia np. narkomania. Bardzo często do pewnych wykroczeń dopuszcza się młodzież, powodem tego jest brak kontroli rodziców nad dziećmi. Pojawiło się o wiele więcej patologii, gdzie rodzice zapomnieli, że ich powinnością jest wychowywanie swoich dzieci. Jest kilka przyczyn, które spowodowały, że w ciągu tych ostatnich 20 lat, wykroczeń, przestępstw jest więcej. Pomimo, że my mamy takie przekonanie, że w Suwałkach jest bezpiecznie, to nie jest tak bezpiecznie jakbyśmy chcieli. Ja myślę, że pewnym takim ostrzeżeniem jest wprowadzenie w ostatnich latach monitoringu. Doprowadziliśmy do tego, że w miejscach, gdzie są kamery nie ma możliwości by ktoś rozrabiał i policja nie znalazła sprawców.

7 Wywiad z Mieczysławem Jurewiczem, zastępcą przewodniczącego Rady Miasta Suwałki
Jestem bardzo uczulony jeżeli chodzi o bezpieczeństwo drogowe, bardzo denerwuje mnie to, w jaki sposób TIR-y zachowują się na naszych ulicach, ponieważ jest nie do przyjęcia aby TIR wyprzedzał samochód osobowy, co się bardzo często zdarza. Myślę, że zarówno straż miejska i policja w moim przekonaniu wykonuje swoje zadania bardzo dobrze, chociaż każdy z nas może mieć inne przekonania i inny osąd. Natomiast ja cały czas podkreślam, że istotną sprawę odgrywają rodzice, bo np. obserwujemy, że dziecko które ma lat o godzinie 22 wałęsa się po ulicy, to tu ani szkoła, ani policja nic nie pomogą. Pierwszym takim czynnikiem jest rodzina. Jeżeli rodzina współpracuje ze szkołą, to wtedy policja jest ostatecznością.

8 Wywiad z płk Andrzejem Kwiatkowskim
Czy jest Pan w stanie wskazać nam zmiany gospodarcze, jakie zaszły w naszej miejscowości ? Czy powstały nowe zakłady pracy ? Czy bezrobocie przestało być problemem naszego miasta? Czy może jednak nastąpił wzrost bezrobocia w naszej miejscowości ? Z zakładami pracy w Suwałkach jest bardzo źle, bezrobocie jest w tym roku rekordowo bardzo wysokie. Nie wiem czy te zjawisko ma wpływ nasze położenie i słabo rozwinięta infrastrukturę drogową i kolejową czy też nie potrafimy wykorzystać walorów naszego regionu. Miejsc pracy w ciągu tych lat nie przybyło. Nie wiem, co zrobić, by to zmienić, ale na pewno nasz region wciąż mały nacisk kładzie na turystykę, zbyt mało reklamy w tym względzie.

9 Wywiad z płk Andrzejem Kwiatkowskim
Czy Suwałki stały się bardziej atrakcyjne turystycznie ? Czy nastąpił rozwój infrastruktury turystycznej ( powstanie nowych restauracji, pensjonatów, budynków rozrywki ) ? Jeśli jest Pan zdania, że nastąpiła poprawa w owym zagadnieniu, to czy widzi Pan w tym zasługę samorządu czy wyłącznie mieszkańców Suwałk ? Rozwój turystyki ponosi za sobą ingerowanie w przyrodę i jej niszczenie. Nie wiem czy ją rozwijać i demaskować jednocześnie. Turyści odwiedzając nas będą chcieli wypocząć, skorzystać ze wszelkich dzikich zakątków i często niszczyć przyrodę i przez to niewątpliwie ucierpi ta natura. Rozwój turystyki dałby nowe miejsca pracy i rozwinął nasz region. Wciąż mimo to nie wykorzystujemy szansy na rozwój Suwałk. Za mało jest w naszym mieście hoteli. Nie mamy bazy hotelowo-turystycznej, lecz restauracji nie brakuje.

10 Suwałki 20 lat temu i dziś

11 Suwałki 20 lat temu i dziś – budowa centrum handlowego „Plaza Suwałki”

12 Obraz Suwałk w oczach dorosłych mieszkańców

13 Obraz Suwałk w oczach dorosłych mieszkańców
Przez ostanie 20 lat Suwałki z całą pewnością zmieniły się na lepsze. Widać w tym zasługę samorządu, ale również i osób tu zamieszkujących. Najlepiej ocenić działania samorządu mogli jedynie sami mieszkańcy Suwałk, którzy w większości uważają ( jak zauważyłyśmy po przeprowadzeniu sondażu), że Suwałki przez 20 lat uległy znacznej przemianie. W naszym mieście żyje się lepiej dzięki postępowi w rozwoju infrastruktury, turystyki, budowy dróg i wewnętrznych prac w mieście, takich jak np. sadzenie pasów zieleni na wielu „szarych” osiedlach. Pięknym wyglądem miasta oraz szczególnym dbaniem o środowisko przyciągamy wielu turystów, których interesuje wciąż ta nieodkryta część Polski. Władza naszej miejscowości podatna jest na liczne zmiany przyczyniające się do większej atrakcyjności bazy turystycznej. Mamy nadzieję , że przez następne 20 lat Suwałki staną się jeszcze piękniejsze niż dotychczas, a życie w nim będzie dla nas większą dumą niż w chwili obecnej. Dla wielu przyjezdnych z całej Polski wielkim zaskoczeniem jest czystość i wygląd Suwałk. Mamy świadomość, iż to wszytko dzieje się dzięki ingerencji naszego samorządu wkładającego wielu starań w polepszenie wizerunku miasta. Uważamy, iż jeszcze trochę promocji na zewnątrz i Suwałki staną się bardziej atrakcyjniejsze dla turystów i mieszkańców innych miast. Współcześnie wiele samorządów całego kraju powinno brać przykład jak z małego miasteczka można stworzyć piękną, posiadającą wiele walorów miejscowość.

14 W skład Zespołu Projektowego wchodzą…
Ewelina Szpakowska Agnieszka Poniatowska Justyna Kochańska Katarzyna Wasilewska Izabela Wiszniewska Aleksandra Smoleńska Wojciech Zoń Paweł Sawko


Pobierz ppt "Obraz samorządności miasta Suwałki w oczach dorosłych mieszkańców"

Podobne prezentacje


Reklamy Google