Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

- wywiad z byłym dyrektorem szkoły

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "- wywiad z byłym dyrektorem szkoły"— Zapis prezentacji:

1 - wywiad z byłym dyrektorem szkoły
Zespół Szkół w Jacie Szkolne wspomnienia - wywiad z byłym dyrektorem szkoły Panem Antonim Fila GMINA JEŻOWE, WOJ. PODKARPACKIE

2 1. Czy szkoła zmieniła się w ciągu ostatnich 20 lat?
- ,, Szkoła zmieniła się w znacznym stopniu, obecnie obiekt spełnia wszystkie warunki potrzebne do pracy i jest dostosowany do potrzeb każdego dziecka.”

3 2. Czy wyposażenie szkoły oraz wygląd szkoły poprawił się?
- ,, Tak, oczywiście poprawił się w dużym stopniu. Wyposażenie szkoły, wygląd wewnętrzny i zewnętrzny przystosowany jest do potrzeb uczniów i zgodny z oczekiwaniami społecznymi”

4 3. Czy zauważyć można zmiany w życiu sportowym?
,, Tak, nastąpił znaczący postęp w sporcie. Głównym dowodem zwrócenia uwagi gminy na sport jest przebudowa stadionu w Sójkowej oraz boisko ,,Orlik” przy Zespole Szkół w Jacie.”

5 4. Czy były organizowane turnieje sportowe?
- ,, Owszem, były organizowane turnieje sportowe. Młodzi ludzie fascynowali się sportem. Byli też bardziej wysportowani niż teraz, głównie był to efekt pracy z rodzicami w gospodarstwie.”

6 5. Czy Pana zdaniem młodzież oraz dzieci mają większe możliwości edukacyjne niż 20 lat temu?
- ,, Młodzież oraz dzieci mają większe możliwości edukacyjne, ponieważ obecnie jest więcej pomocy naukowych, lepszy sprzęt, więcej zajęć dodatkowych. Myślę, że mimo to dawniej poziom nauczania był trochę wyższy niż teraz. W szkołach średnich i wyższych mogły uczyć się tylko osoby bogate albo zdolne.”

7 6. Jak wyglądała lekcja 20 lat temu?
- ,, Lekcja nie zmieniła się prawie wcale. Trwała 45 min. Miała odpowiedni takt, kolejność, ciągłość, inaczej robił się chaos. Zmieniło się tylko to, że są bardziej urozmaicone, ponieważ jest więcej pomocy naukowych np. komputery, więcej jest książek w bibliotece.”

8 7. Czy wykończenie stołówki dało jakieś korzyści? Dlaczego?
,, Bardzo możliwe, że dało jakieś korzyści. Dawniej nieznany był mi głód w szkole, ponieważ rodzice pracowali na roli i jedzenia było pod dostatkiem. Teraz rodzice chodzą do pracy i nie mają czasu gotować, więc stołówka rozwiązuje problem troszczenia się o obiad. Przydaje się dzieciom dojeżdżającym do szkoły, które muszą czekać na autobus. Dzięki niej nie są głodne.

9 8. Jakie były standardy zatrudniania nauczycieli?
,, Zanim nauczyciel trafił do szkoły musiał przejść pewne egzaminy. Pierwszym z nim była szkoła sprawdzająca wiedzę nauczycieli. Inne szkoły miały na celu przygotować nauczyciela do zawodu. Ostatnim egzaminem była kaligrafia. Nauczyciel musiał kształtnie pisać, aby pracować w szkole.” Fotografia archiwalna ze zbiorów Pana Antoniego Fili

10 9. Czy autobus dany przez gminę szkole ułatwił życie uczniów dojeżdżających?
- ,, Do szkoły chodziło się pieszo, ale niektórzy mieli bardzo daleko i szkoła dostała autobus. Moim zdaniem danie szkole autobusu było złym posunięciem, ponieważ odsunęło to wszystkich od przyrody. Uczeń, który musiał dojść kilka kilometrów do szkoły, miał kontakt z naturą i był sprawniejszy fizycznie.”

11 10. Czy dawniej były wycieczki i czy były dofinansowane przez gminę?
-,, Organizowane były wycieczki autokarowe, ale też piesze. Były dofinansowane z różnych źródeł. Część finansowała gmina, a znaczną część płacili uczniowie.”

12 11. Czy dbano o środowisko? ,, Tak, bardzo dbano o środowisko w tamtych czasach. Dzieci oraz młodzież nie zaśmiecali w tak znacznym stopniu środowisku, jak teraz.” Zdjęcia autorstwa Justyny Fila

13 12. Czy młodzież czekały jakieś kary za złe zachowanie? Jakie?
- ,, Jedną z głównych trosk dyrektora było dbanie o bezpieczeństwo dzieci. Nie karało się dzieci karami cielesnymi, lecz pracami społecznymi.

14 Koniec… Zespół wykonujący pracę: Justyna Fila i Anna Wolak Lat 15
Kl. II ,,a” gimnazjum ZS w Jacie Jeżowe woj. podkarpackie Osoba udzielająca wywiadu: Były dyrektor szkoły: Antoni Fila Opiekun czuwający nad pracą: Pani magister Anna Partyka


Pobierz ppt "- wywiad z byłym dyrektorem szkoły"

Podobne prezentacje


Reklamy Google