Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stanisława Zielińska szagda-pil@wp.pl Rola rodziców w kształtowaniu bezpiecznych zachowań swoich dzieci w ruchu drogowym Stanisława Zielińska szagda-pil@wp.pl.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stanisława Zielińska szagda-pil@wp.pl Rola rodziców w kształtowaniu bezpiecznych zachowań swoich dzieci w ruchu drogowym Stanisława Zielińska szagda-pil@wp.pl."— Zapis prezentacji:

1 Stanisława Zielińska szagda-pil@wp.pl
Rola rodziców w kształtowaniu bezpiecznych zachowań swoich dzieci w ruchu drogowym Stanisława Zielińska

2 BŁĘDNE POGLĄDY NA BEZPIECZEŃSTWO DZIECI W RUCHU DROGOWYM
„Bezpieczne” przejście dla pieszych? Czy ono takie jest dla naszego dziecka? Czy nasze dziecko wie jak postępować? Czy droga dziecka do szkoły jest „bezpieczną”? Czy jako Rodzice ją znamy i wiemy na co narażone jest nasze dziecko? Złudne poczucie bezpieczeństwa przed szkołą - nawet progi zwalniające i ograniczenie prędkości nie uwolnią dziecka od niebezpieczeństwa, jeśli nie jest na nie przygotowane. Fałszywe wyobrażenia dzieci – od najmłodszych lat samochód jest zabawką, a tata i mama są kierowcami, więc dlaczego mieliby krzywdzić dzieci.

3 GŁÓWNE PRZYCZYNY WYPADKÓW Z UDZIAŁEM DZIECI I DLACZEGO TAK SIĘ DZIEJE
Dzieci w wieku do 12 lat nie są zdolne do samodzielnego dawania sobie rady w ruchu drogowym. Nie mają naszego doświadczenia i z tego powodu poczucia grożącego im niebezpieczeństwa. Mają „klapki” na oczach. Zachowania dzieci: nieostrożne wejście, nagłe wbiegnięcie, wyjście zza pojazdu, przebieganie jezdni, wejście na czerwonym świetle, przechodzenie w miejscach niedozwolonych.

4 CZY WIESZ, DLACZEGO DZIECI MAJĄ TRUDNOŚCI W RUCHU DROGOWYM?
Mają wąskie pole widzenia, jakby „klapki” na oczach. Są niskiego wzrostu. Lepiej widzą kontrastami, np. czarne na białym niż szare na niebieskim. Trudno im szybko określić ruch samochodów. Mylą wielkość samochodu z jego odległością. Mylą pojęcia „ja widzę” i „jestem widziany”.

5 A tak widzi ulicę dorosły
małe dziecko A tak widzi ulicę dorosły

6 Pamiętajmy, by tak nie parkować przed przedszkolem czy szkołą, bo dzieci nie są wtedy dość dobrze widoczne i one same źle widzą ruch drogowy

7 DZIECKO MYŚLI O ZASPOKAJANIU SWOICH POTRZEB
Oto droga rodzica i nie pilnowanego dziecka Dla dziecka to: zabawa i przyjemność, potrzeba ruchu, ignorowanie zagrożenia, sprawdzanie się Tak postępuje dziecko, gdy nie jest trzymane za rękę, a my nie interesujemy nim dość pilnie i konsekwentnie.

8 DLACZEGO MUSIMY ZAWSZE DAWAĆ DZIECKU DOBRY PRZYKŁAD?
Dziecko postępuje „jak dorośli” i tak jak oni: przechodzi na czerwonym świetle, przebiega jezdnię w niedozwolonych miejscach, przechodzi przez jezdnię poza pasami na „skróty”. Na kolejnych slajdach proszę zobaczyć, jak dorośli dają dzieciom zły przykład zachowań w ruchu drogowym

9 Na czerwonym świetle

10 Rodzic odprowadza dziecko do szkoły poza pasami, rozmawiając w tym czasie przez telefon komórkowy

11 Niebezpieczne zachowania „na skróty”

12 Przechodzenie jezdni w miejscach niedozwolonych.

13 POŻĄDANE ZACHOWANIA DOROSŁYCH SZCZEGÓLNIE PRZY DZIECIACH
Wyraźnie rozglądamy się, nawet „demonstracyjnie”odwracamy głowę. Przy każdym wyjściu z dzieckiem z domu prowadzimy naukę zachowań i jesteśmy cierpliwi w tej nauce. Wyjaśniamy, jak należy postępować. Mamy czas na rozmowy z dzieckiem Zachęcamy i chwalimy, gdy prawidłowo postępuje.

14 POŻĄDANE ZACHOWANIA DOROSŁYCH SZCZEGÓLNIE PRZY DZIECIACH
Nie mówimy dziecku: „szybko przechodź” Nie robimy wymówek. Nie spieszymy się Przypominamy o „fałszywym bezpieczeństwie”. Nie wystarczy dziecku mówić „uważaj”, „bądź ostrożny” Tak nie wolno nam postępować, jak na rysunku!

15 POŻĄDANE ZACHOWANIA DOROSŁYCH SZCZEGÓLNIE PRZY DZIECIACH
Ubieramy dzieci w jasne ubrania z elementami odblaskowymi. My też nosimy elementy odblaskowe. Dzieci w mieście bez elementów odblaskowych też mogą być słabo widoczne, a więc zagrożone.

16 POŻĄDANE ZACHOWANIA DOROSŁYCH SZCZEGÓLNIE PRZY DZIECIACH
Zawsze zapinamy pasy bezpieczeństwa w samochodzie. Zawsze zwracamy uwagę, jak dzieci i my sami wsiadamy i wysiadamy z pojazdów. Zarówno na drodze publicznej, jak i na drodze polnej tak nie wolno postępować!

17 Edukacja codzienna dzieci obowiązkiem i powinnością rodziców

18

19

20 Przykład jest najlepszym środkiem wychowania moralnego.
NA ZAKOŃCZENIE Przykład jest najlepszym środkiem wychowania moralnego. Od rodzica – „nauczyciela” wymaga się nienagannego zachowania w każdej okoliczności. Musi on być przedstawicielem tych cnót, które chce kształtować w swoich dzieciach.


Pobierz ppt "Stanisława Zielińska szagda-pil@wp.pl Rola rodziców w kształtowaniu bezpiecznych zachowań swoich dzieci w ruchu drogowym Stanisława Zielińska szagda-pil@wp.pl."

Podobne prezentacje


Reklamy Google