Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nasza mała ojczyzna - Kwidzyn w erze globalizacji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nasza mała ojczyzna - Kwidzyn w erze globalizacji."— Zapis prezentacji:

1 Nasza mała ojczyzna - Kwidzyn w erze globalizacji

2 Czym jest globalizacja? Globalizacja jest pojęciem opisującym zmiany w społeczeństwach i gospodarce światowej, które wynikają z gwałtownego wzrostu międzynarodowej wymiany handlowej i kulturowej. W szerszym znaczeniu odnosi się do rosnącej integracji i współzależności między jednostkami działającymi globalnie, czy to na platformie społecznej, politycznej czy ekonomicznej.

3 Globalizacja szansą dla Kwidzyna Przyciąganie nowych inwestorów-potencjalnych Przyciąganie nowych inwestorów-potencjalnych pracodawców-spadek bezrobocia. pracodawców-spadek bezrobocia. Zwiększenie kontaktów śródmiejskich, swobodny Zwiększenie kontaktów śródmiejskich, swobodny przepływ informacji. przepływ informacji. Korzystanie z dopłat unijnych i zapomóg państwowych Korzystanie z dopłat unijnych i zapomóg państwowych tzn. środków rozwoju miasta i gminy Kwidzyn. tzn. środków rozwoju miasta i gminy Kwidzyn. Zwiększenie się roli miasta w powiecie i województwie. Zwiększenie się roli miasta w powiecie i województwie.

4 Napływ nowej-innej kultury, obyczajów, tradycji. Napływ nowej-innej kultury, obyczajów, tradycji. Przejmowanie pozytywnych wzorców Przejmowanie pozytywnych wzorców zachodnioeuropejskich. zachodnioeuropejskich. Ochrona zabytków miejskich ze specjalnych dotacji. Ochrona zabytków miejskich ze specjalnych dotacji. Tworzenie partnerskich relacji z innymi miastami Tworzenie partnerskich relacji z innymi miastami europejskimi i nie tylko (Kwidzyn i Celle w Niemczech). europejskimi i nie tylko (Kwidzyn i Celle w Niemczech). Liczne wymiany młodzieży, także zagraniczne, które Liczne wymiany młodzieży, także zagraniczne, które owocują integracją młodzieży. owocują integracją młodzieży.

5 Globalizacja jako zagrożenie dla Kwidzyna Zajmowanie przez międzynarodowe korporacje i firmy Zajmowanie przez międzynarodowe korporacje i firmy miejsca małym i średnim przedsiębiorstwom miejsca małym i średnim przedsiębiorstwom (np.International Paper S.A.). (np.International Paper S.A.). Zanikanie produkcji towarów zarezerwowanych wcześniej Zanikanie produkcji towarów zarezerwowanych wcześniej wyłącznie dla danego miasta, a więc zanikanie wyłącznie dla danego miasta, a więc zanikanie różnorodności i wyboru na skutek ujednolicenia produktu różnorodności i wyboru na skutek ujednolicenia produktu Umasowienie wykształcenia Kwidzyniaków na skutek Umasowienie wykształcenia Kwidzyniaków na skutek pracy w tych samych przedsiębiorstwach (np. ludność pracy w tych samych przedsiębiorstwach (np. ludność pracująca w International Paper S.A.). pracująca w International Paper S.A.).

6 Zagraniczne wyjazdy młodych wykształconych ludzi Zagraniczne wyjazdy młodych wykształconych ludzi spowodowane małym wyborem pracy w mieście. spowodowane małym wyborem pracy w mieście. Ujednolicenie architektury na skutek obowiązujących Ujednolicenie architektury na skutek obowiązujących w Europie i Polsce wzorów budownictwa. w Europie i Polsce wzorów budownictwa. Likwidacja miejskich organizacji na rzecz dużych Likwidacja miejskich organizacji na rzecz dużych wojewódzkich lub krajowych, a nawet wojewódzkich lub krajowych, a nawet międzynarodowych. międzynarodowych. Rozwiązywanie problemów przez władze według Rozwiązywanie problemów przez władze według ogólnie przyjętych norm, co niekiedy wpływa ogólnie przyjętych norm, co niekiedy wpływa niekorzystnie na mieszkańców. niekorzystnie na mieszkańców.

7 Podsumowanie Globalizacja ma pozytywny, ale i negatywny wpływ na miasto Kwidzyn. Jest ono doskonałym przykładem zachodzących zmian. Powstaje dużo nowych firm, zjeżdżają inwestorzy, zwiększyła się produkcja dóbr i usług-miasto się rozwija, idziemy na przód. Spada bezrobocie co dobrze świadczy o globalizacji. Jednak wielu Kwidzyniaków opuszcza miasto, bo konkurujące ze sobą firmy zajmują się świadczeniem konkretnych dóbr i produkcją konkretnych towarów.

8 Spora część lokalnego społeczeństwa pracuje w dużych zakładach. Nie sprzyja to powstawaniu i propagowaniu nowych różnorodnych zawodów. Niezwykle istotne jest korzystanie z dotacji unijnych oraz krajowych. To bardzo pozytywny aspekt globalizacji. Niezależnie od wpływu globalizacji na nasze życie, pewne jest iż nie można się przed nią uchronić. I prawidłowo, bo miasta które się nie zmieniają i stoją w miejscu są bez przyszłości. Jak dobrze, że Kwidzyn do nich nie należy!

9 International Paper Kwidzyn - kolebka kwidzyńskiej globalizacji Zdjęcie bramy głównej......a to widok fabryki z lotu ptaka

10 Dziękujemy za uwagę…


Pobierz ppt "Nasza mała ojczyzna - Kwidzyn w erze globalizacji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google