Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nasza mała ojczyzna - Kwidzyn

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nasza mała ojczyzna - Kwidzyn"— Zapis prezentacji:

1 Nasza mała ojczyzna - Kwidzyn
w erze globalizacji

2 Czym jest globalizacja?
Globalizacja jest pojęciem opisującym zmiany w społeczeństwach i gospodarce światowej, które wynikają z gwałtownego wzrostu międzynarodowej wymiany handlowej i kulturowej. W szerszym znaczeniu odnosi się do rosnącej integracji i współzależności między jednostkami działającymi globalnie, czy to na platformie społecznej, politycznej czy ekonomicznej.

3 Globalizacja szansą dla Kwidzyna
Przyciąganie nowych inwestorów-potencjalnych pracodawców-spadek bezrobocia. Zwiększenie kontaktów śródmiejskich, swobodny przepływ informacji. Korzystanie z dopłat unijnych i zapomóg państwowych tzn. środków rozwoju miasta i gminy Kwidzyn. Zwiększenie się roli miasta w powiecie i województwie.

4 Napływ nowej-innej kultury, obyczajów, tradycji.
Przejmowanie pozytywnych wzorców zachodnioeuropejskich. Ochrona zabytków miejskich ze specjalnych dotacji. Tworzenie partnerskich relacji z innymi miastami europejskimi i nie tylko (Kwidzyn i Celle w Niemczech). Liczne wymiany młodzieży, także zagraniczne, które owocują integracją młodzieży.

5 Globalizacja jako zagrożenie dla Kwidzyna
Zajmowanie przez międzynarodowe korporacje i firmy miejsca małym i średnim przedsiębiorstwom (np.International Paper S.A.). Zanikanie produkcji towarów zarezerwowanych wcześniej wyłącznie dla danego miasta, a więc zanikanie różnorodności i wyboru na skutek ujednolicenia produktu Umasowienie wykształcenia Kwidzyniaków na skutek pracy w tych samych przedsiębiorstwach (np. ludność pracująca w International Paper S.A.).

6 Zagraniczne wyjazdy młodych wykształconych ludzi
spowodowane małym wyborem pracy w mieście. Ujednolicenie architektury na skutek obowiązujących w Europie i Polsce wzorów budownictwa. Likwidacja miejskich organizacji na rzecz dużych wojewódzkich lub krajowych, a nawet międzynarodowych. Rozwiązywanie problemów przez władze według ogólnie przyjętych norm, co niekiedy wpływa niekorzystnie na mieszkańców.

7 Podsumowanie Globalizacja ma pozytywny, ale i negatywny wpływ na miasto Kwidzyn. Jest ono doskonałym przykładem zachodzących zmian. Powstaje dużo nowych firm, zjeżdżają inwestorzy, zwiększyła się produkcja dóbr i usług-miasto się rozwija, idziemy na przód. Spada bezrobocie co dobrze świadczy o globalizacji. Jednak wielu Kwidzyniaków opuszcza miasto, bo konkurujące ze sobą firmy zajmują się świadczeniem konkretnych dóbr i produkcją konkretnych towarów.

8 Spora część lokalnego społeczeństwa pracuje w dużych zakładach
Spora część lokalnego społeczeństwa pracuje w dużych zakładach. Nie sprzyja to powstawaniu i propagowaniu nowych różnorodnych zawodów. Niezwykle istotne jest korzystanie z dotacji unijnych oraz krajowych. To bardzo pozytywny aspekt globalizacji. Niezależnie od wpływu globalizacji na nasze życie, pewne jest iż nie można się przed nią uchronić. I prawidłowo, bo miasta które się nie zmieniają i stoją w miejscu są bez przyszłości. Jak dobrze, że Kwidzyn do nich nie należy!

9 International Paper Kwidzyn - kolebka kwidzyńskiej globalizacji
Zdjęcie bramy głównej... ...a to widok fabryki „z lotu ptaka”

10 Dziękujemy za uwagę…


Pobierz ppt "Nasza mała ojczyzna - Kwidzyn"

Podobne prezentacje


Reklamy Google