Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wodo, nie masz smaku, ani koloru, ani zapachu,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wodo, nie masz smaku, ani koloru, ani zapachu,"— Zapis prezentacji:

1 Wodo, nie masz smaku, ani koloru, ani zapachu,
nie można ciebie opisać, pije się ciebie nie znając ciebie. Nie jesteś niezbędna do życia: jesteś samym życiem. Obdarzasz nas rozkoszą, której niepodobna pojąć samymi zmysłami … Jesteś największym bogactwem, jakie istnieje na świecie …”             Antoine de Saint-Exupery

2 Zapraszam na prezentację pt.:
Dlaczego woda jest cudowną substancją... Ewelina Juszyńska

3 Co to jest woda Woda, czyli tlenek wodoru to związek chemiczny o wzorze H2O, występujący w warunkach pokojowych w stanie ciekłym. W stanie gazowym wodę określamy mianem pary wodnej, a w stałym stanie skupienia - lodem. Potocznie często do każdego ze stanów skupienia odnosi się słowo “woda”.

4 Dlaczego cudowna substancja?
Wodę nazywamy „cudowną substancją z powodu jej licznych walorów. Wykorzystujemy ją do codziennych czynności oraz ma znaczenie kulturowe.

5 Jak zbudowana jest woda
Cząsteczka wody zbudowana jest z dwóch atomów wodoru i 1 atomu tlenu.

6 Właściwości wody 1.Jest przezroczysta 2.Bez kształtu 3.Nie ma zapachu 4.Bez smaku 5.Jest substancją jodnorodną 6.Ma swoją gęstość 7.Ma określony ciężar

7 Właściwości wody 8. Jest dobrym rozpuszczalnikiem
9. Paruje w każdej temperaturze 10.Występuje w trzech stanach skupienia 11. Wrze w temperaturze 100º Celsjusza 12. Zamarza temperaturze 0º Celsjusza 13. Zamarzając zwiększa swoją objętość

8 Wszystko jest z wody, z wody powstało i z wody się składa…
Życie powstało w wodzie - w gęstej „zupie” praoceanu. My również wyszliśmy z wody - jako rodzaj ludzki i jako pojedyncze ludzkie istoty. Każdy z nas przez 9 miesięcy przebywa przecież w środowisku wodnym – w wodach płodowych będących cudownym amortyzatorem . 

9 Człowiek Woda w organizmie stanowi od 60 do 80% masy naszego ciała. Najwięcej wody zawierają serce, płuca, nerki i mózg. Znajduje się ona wewnątrz komórek i poza nimi - jako wolna woda, swobodnie krążąca po organizmie w płynach ustrojowych pozakomórkowych (krwi, limfie, płynach tkankowych). Woda odgrywa bardzo dużą rolę. Bez jedzenia dorosły człowiek może przeżyć nawet 2 miesiące. Bez wody - zaledwie kilka lub kilkanaście dni.

10 Mycie się to podstawa dbania o higienę oraz zdrowie…
Higiena Mycie się to podstawa dbania o higienę oraz zdrowie…

11 Świat zwierząt Tak jak dla człowieka, woda jest niezbędna do życia przede wszystkim ryb, które poruszają się w tym środowisku. Jednym ze zwierząt jest wielbłąd. W ciepłym i suchym klimacie przetrzymuje wodę w garbach.

12 Świat roślin Świat roślin zależy przede wszystkim od możliwości pobierania wody z gleby. Potrzebna jest ona do przeprowadzenia fotosyntezy.

13 Niezbędna w pożywieniu
Wodę dostarczamy pod postacią płynów ale i pokarmów stałych. Nawet 1/3 wody przyjmowanej dziennie może pochodzić z pożywienia, w tym głównie z owoców i warzyw, a w najmniejszej ilości z pieczywa.

14 Najwspanialszy rozpuszczalnik
Potrafi rozpuścić praktycznie wszystko - jest to tylko kwestia czasu. Rozpuszcza się w niej więcej substancji, niż w jakimkolwiek innym ośrodku. Przyczyn tego należy doszukiwać się w budowie jej cząsteczek.

15 Woda w ogrodzie Często stosowanym elementem w ogrodach przydomowych jest woda. Według filozofii azjatyckiej, płynąca symbolizuje powodzenie i zapewnia prawidłowy przepływ energii. W kulturze europejskiej też jest postrzegana pozytywnie, jej widok działa uspokajająco, a także stanowi niezbędny czynnik, pozwalający na prawidłowe utrzymanie roślinności. Woda jako ozdoba jest często używana jako wypełnienie oczek wodnych, czy ogrodowych stawów. Mogą one służyć jedynie cieszeniu wzroku, ale również, jako zbiorniki wodne dla niektórych gatunków zwierząt.

16 Znaczenie kulturowe W kulturowej symbolice woda jest jednym z żywiołów i przeciwstawiana jest ogniowi, powietrzu i ziemi  

17 Woda bywa też uważana za medium ułatwiające przejście z jednego świata do drugiego (w starożytnej Grecji Charon przewoził łodzią duszę zmarłego do Hadesu, gdzie pijąc wodę ze źródła Lete zapominała o minionej egzystencji). W wielu religiach zanurzenie w wodzie symbolizuje oczyszczenie i odrodzenie (chrzest).

18 Woda, która ociepla Następna więc funkcja wody - to utrzymywanie temperatury ciała na odpowiednim poziomie. Chroni nas woda przed przegrzaniem, ale i przed wyziębieniem stanowiąc wspaniały akumulator. Woda wypełnia także grzejniki w domach.

19 Woda dla sportu Woda to dla niektórych cenny skarb z powodu tego, że dzięki niej możemy uprawiać sporty takie jak: nurkowanie, pływanie dystansowe, kajakarstwo.

20 Podsumowując woda jako jedna z najważniejszych substancji na Ziemi, jako część organizmu człowieka, jako związek, bez którego nie moglibyśmy funkcjonować. Jednym słowem woda jako cudowna substancja. Z tą niezwykłą substancją spotykamy się przez całe życie, na każdym kroku. Towarzyszy nam w naszych codziennych zajęciach. Bez niej nie moglibyśmy się obejść.

21 Bibliografia Zwi,2,ID ,n


Pobierz ppt "Wodo, nie masz smaku, ani koloru, ani zapachu,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google