Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tlen i azot jako składniki powietrza Wykonał Przemysław Zając kl. 2d.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tlen i azot jako składniki powietrza Wykonał Przemysław Zając kl. 2d."— Zapis prezentacji:

1 Tlen i azot jako składniki powietrza Wykonał Przemysław Zając kl. 2d

2 Ziemię otacza powłoka gazowa zwana atmosferą, będąca mieszaniną wielu gazów. Tą mieszaninę nazywamy powietrzem.

3

4 Ważnym składnikiem powietrza jest tlen Ciekły tlen

5 Pierwszym odkrywcą tlenu najprawdopodobniej był żyjący w XVI wieku na dworze Zygmunta III Wazy alchemik Michał Sędziwój. Otrzymywał tlen z rozkładu saletry potasowej podczas jej prażenia.

6 Tlen w stanie wolnym występuje w postaci cząsteczek dwuatomowych O 2 oraz trójatomowych – ozonu O 3 (głównie w ozonosferze). Szczególną jego odmianą jest odkryty w latach 90. XX w. czerwony tlen o wzorze O 4.

7 Ozon Tlen

8 CHEMILUMINESCENCJA tlenu siglentowego(O 4 ) w kolbie z H 2 O 2 z odrobina NaOH do której przez rurkę wpuszczany jest Cl 2 w skutek czego tlen siglentowy ze stężonego H 2 O 2 świeci się na różowo czerwony kolor.

9 Ozon jest jednym z najbardziej energicznych środków utleniających. Przyczyną jest atomowy reaktywny tlen powstający wskutek rozpadu ozonu.

10 Otrzymywanie tlenu 1) 2HgO 2Hg + O 2 2)2KMnO 4 K 2 MnO 4 + MnO 2 + O 2 Reakcje te zachodzą w wyższej temperaturze

11 Tlen jest pierwiastkiem niezbędnym do oddychania, podtrzymuje procesy spalania. Umożliwia przemianę (butwienie) szczątków organizmów żywych.

12 Azot Około 90% azotu obecnego na Ziemi znajduje się w atmosferze(78% objętościowych powietrza) a niemal cała reszta przypada na azotany i związki organiczne.

13 Azot liczba atomowa Z= 7 liczba protonów 7 liczba elektronów 7 liczba masowa A= 14 liczba neutronów 7 elektronów walencyjnych 5 ładunek jądra atomowego +7 Konfiguracja elektronowa: K 2 L 5

14 W stanie wolnym azot występuje jako cząsteczka dwuatomowa

15 Tlenki azotu NO 2 jest tlenkiem o charakterze kwasowym: rozpuszczany w wodzie tworzy mieszaninę: kwasu azotowego(III) HNO 2 i kwasu azotowego(V) HNO 3 2 NO 2 + H 2 O HNO 3 + HNO 2

16 Kwas azotowy (III) HNO 2 jest słabym i nietrwałym kwasem. Jego tlenkiem kwasowym jest tlenek azotu(III) N 2 O 3 N 2 O 3 + H 2 O 2 HNO 2 W roztworach bardziej stężonych HNO 2 ulega rozkładowi 3 HNO 2 HNO NO + H 2 O

17 N 2 O 5 – tlenek azotu(V) Jest to krystaliczna substancja stała, tlenek kwasowy najważniejszego kwasu azotowego HNO 3 – kwas azotowego(V) N 2 O 5 + H 2 O 2 NHO 3

18 Obieg azotu w przyrodzie

19 Chemia ogólna i nieorganiczna – podręcznik Nowa Era – autorzy M.Litwin, S.Styka- Wlazło, J.Szymońska


Pobierz ppt "Tlen i azot jako składniki powietrza Wykonał Przemysław Zając kl. 2d."

Podobne prezentacje


Reklamy Google