Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sterydy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sterydy."— Zapis prezentacji:

1 Sterydy

2 Zastosowanie medyczne sterydów
Sterydy anaboliczne zaczęto stosować w medycynie w latach 40. XX w. ze zmiennym szczęściem. Wiele prób ich stosowania prowadziło często do efektów ubocznych, które były gorsze od samej leczonej choroby, co spowodowało, że obecnie ich stosowanie jest praktycznie zarzucone, z wyjątkiem stosowania testosteronu, w niektórych ściśle ograniczonych przypadkach.

3 M.in. stosowano je do: stymulowania wzrostu kości w anemii hipoplastycznej - obecnie jednak zastąpiono je naturalnymi hormonami proteinowymi, otrzymywanymi na drodze biotechnologicznej, które posiadają znacznie lepszą selektywność anaboliczną regulowanie tempa wzrostu u dzieci, które wykazują zaburzenia tego wzrostu (rosną za wolno albo za szybko) - obecnie do tego celu również stosuje się naturalne hormony proteinowe, które nie posiadają tak drastycznych efektów ubocznych jak syntetyczne anaboliki stymulowanie wzrostu apetytu i masy ciała w niektórych chorobach powodujących brak łaknienia - m.in. próbowano w ten sposób leczyć osoby chore na AIDS - ale z dość miernym skutkiem

4 przyspieszanie rozwoju płciowego chłopców, u których zaczyna się on zdecydowanie za późno - leczenie tego schorzenia rozwojowego prowadzi się za pomocą podawania kontrolowanych dawek testosteronu - obecnie jest to właściwie jedyna medyczna terapia prowadzona z użyciem sterydów anabolicznych. rekonwalescencji po ciężkich chorobach leczenia osteoporozy i gośćca stawowego

5

6 Wpływ sterydów Anaboliki - określa się jako syntetyczne pochodne męskiego hormonu testosteronu. Prowadzono badania i odkryto je , aby wzmocnić pozytywne efekty testosteronu, a zmniejszyć działanie uboczne. Syntetyczne steroidy i testosteron mają w zasadzie tę samą strukturę chemiczną. Zmianę działania podstawowej cząsteczki molekularnej uzyska się wtedy, gdy pewne grupy chemiczne tej cząstki molekularnej zmieni się zastąpi przez inne.

7 Efekty uboczne brania sterydów
Uboczne efekty spowodowane zażywaniem sterydów rozpatrujemy w dwóch kategoriach. Do pierwszej kategorii należą potencjalne choroby wątroby. Może się to objawiać w różnych dysfunkcjach tego organu. Zauważalne są obstrukcje żółci, zapalenie wątroby, a nawet nowotwory. W wielu problemowych przypadkach, sterydy kombinowane z innymi, często słabymi, również mogą spowodować efekty krytyczne, zauważalne u ludzi, którzy mieli już wcześniej problemy ze zdrowiem lub stosowali nieodpowiednią kurację sterydową przez długi okres czasu. Drugą kategorią potencjalnych efektów ubocznych podczas brania sterydów anabolicznych i androgennych może być sumowanie bezpośredniego działania sterydów i pobudzonych przez nie hormonów. Efekty uboczne są różne u kobiet, mężczyzn, dorosłych i dzieci.

8

9

10 Środki dopingujące. W odniesieniu do środków dopingujących, rozwijających muskulaturę, stosuje się czasem nazwę środki anaboliczne. Ich oferta jest bogata; od specjalnych mieszanek białkowych po wspomniane już sterydy. Środków anabolicznych używa się coraz częściej w sporcie wyczynowym. Wiele kobiet i mężczyzn pragnie za wszelką cenę poprawić swój wygląd, nie zdaje czasem sobie sprawy, że może to doprowadzić do fatalnych skutków.

11 Sterydy w kreskówkach.

12 Autorzy : -Anna Sójka , -Agata Nawacka , Magdalena Jakubowska , -Roksana Szulc , -Magdalena Sikorska , I Oliwia Łodej .


Pobierz ppt "Sterydy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google