Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Omega-3 źródło życia i zdrowia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Omega-3 źródło życia i zdrowia."— Zapis prezentacji:

1 Omega-3 źródło życia i zdrowia.

2 Jak działają kwasy OMEGA-3?
Po pierwsze, posiadają zdolność wiązania i rozpuszczania kwasów nasyconych, dzięki czemu usprawniają oczyszczanie organizmu ze złogów. Po drugie, kwasy omega-3 wbudowane w komórki organizmu w swoim działaniu przypominają warstwy teflonu, w których cząsteczki różnych substancji swobodnie prześlizgują się, nie przyklejając się  niepotrzebnie do komórek. To w znacznym stopniu usprawnia przemianę materii.

3 Kwasy omega-3 są bardzo ważne w diecie osób najmłodszych, dorosłych oraz starszych. Każdy ludzki organizm potrzebuje ich do sprawnego oraz zdrowego funkcjonowania. Odpowiedzialne są za : hamowanie agregacji (zlepianie się płytek krwi) i adhezji (przyleganie płytek krwi do   ściany naczynia); pozytywne oddziaływanie na wątrobę (odtłuszczanie jej); wspomaganie procesów trawiennych (stymuluje lepszą przemianę materii); skuteczne przeciwdziałanie miażdżycy, zawałów serca i chorobie nadciśnieniowej (choroby te są przyczyną około połowy zgonów w Polsce); redukcję tkanki tłuszczowej oraz hamowanie powstawania nowej; zapobieganie i wspomaganie leczenia nadpobudliwości dziecięcej (zespół ADHD); łagodzenie objawów menopauzy; wspomaganie przy leczeniu depresji, schorzeń mózgu oraz układu nerwowego. Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła w swoich badaniach, iż stosując produkty bogate w kwasy omega-3 możemy zmniejszyć ryzyko powstania cukrzycy typu II.

4 Kobieta w ciąży, a OMEGA-3.
Lekarze są zgodni , iż olej rzepakowy jest niezbędnym składnikiem w diecie, która wspomaga prawidłowy przebieg ciąży./OMEGA 6/ Zapotrzebowanie na kwasy omega-3 gwałtownie wzrasta w związku z rozwijającym się płodem. Odpowiednie proporcje pomiędzy omawianymi kwasami zabezpieczają kobiety przed przedwczesnym porodem. Mają także ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie oraz rozwój mózgu, który trwa od trzeciego trymestru ciąży do 18 miesiąca po urodzeniu. Badania pokazują, iż im wyższe jest stężenie kwasów omega-3, tym ciężar urodzonych dzieci jest większy.

5 Wpływa kwasów tłuszczowych OMEGA-3 i OMEGA-6.
Kwasy omega-3 i omega-6  zasługują na szczególne zainteresowanie, gdyż organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć. Dostarczane są one do organizmu wyłącznie poprzez spożywaną żywność. Dlatego tak ważne dla naszego zdrowia jest to, aby zachować właściwą równowagę pomiędzy kwasami. Zbyt duża ilość kwasów omega-6 w stosunku do omega-3 może prowadzić do gromadzenia komórek tłuszczowych, krzepnięcia krwi czy rozwoju stanów zapalnych. Należy zwrócić uwagę na to, by dostarczać organizmowi poza omega-6 również odpowiednią ilość kwasów omega-3, które działają zupełnie odwrotnie tzn. zapobiegają zapaleniom oraz ograniczają odkładanie tłuszczu w organizmie.

6 W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat równowaga pomiędzy tymi kwasami została drastycznie zachwiana. Ilość spożywanych kwasów omega-6 wielokrotnie przewyższa omega-3. Z międzynarodowych badań wynika, iż stosunek kwasów omega-6 do omega- 3 u współczesnego człowieka wynosi aż 30:1. Wynik idealny to 3:1 .

7 Antymiażdżycowe działanie kwasu OMEGA-3
Zarówno kwasy tłuszczowe omega-6, jak i omega-3 są prekursorem do produkcji prostaglandyn. Jednak dzięki kwasowi omega-6 powstają prostaglandyny odpowiedzialne za krzepliwość krwi, czyli za zlepianie się płytek krwi, natomiast dzięki kwasowi omega-3 powstają prostaglandyny odpowiedzialne za to, że płytki krwi się nie zlepiają. W dużym uproszczeniu, dzięki odpowiedniej proporcji omega-6 do omega-3 może dojść do gojenia się ran i skaleczeń, bez niebezpieczeństwa powstawania śmiertelnych skrzepów miażdżycowych.  Podobnie dzięki kwasowi omega-3, błony komórkowe płytek krwi są mocniejsze, tym samym nie ulegają one uszkodzeniom prowadzącym do powstawania zakrzepu. 

8 Równowaga przede wszystkim.
Jakie zatem powinno być spożycie kwasów tłuszczowych omega-3, tak by zapewnić człowiekowi zdrowie? Otóż, nie ma do dziś ustalonego optymalnego spożycia omega-3. Wynika to z faktu, że zapotrzebowanie na omega-3 jest uzależnione przede wszystkim od ogólnej zawartości tłuszczu w diecie, jak też od stanu zdrowia człowieka (człowiek zagrożony miażdżycą ma większe zapotrzebowania na kwasy omega-3). Są zwolennicy teorii, że proporcja między spożyciem omega-6 do omega-3 powinna być podobna, jak zawartość tych kwasów tłuszczowych w mleku matki, czyli 5% energii z omega-6 do 1,5% energii z omega-3. Natomiast zwolennicy teorii, że stosunek ten powinien się kształtować podobnie jak w krwioobiegu człowieka, twierdzą że proporcja omega-6 do omega-3 powinna wynosić 3:1 do 9:1. W praktyce dzienne spożycie kwasu omega-3 może się między kształtować 1g a 3 g dziennie. Należy też uważać, by nie przedawkować suplementów z omegą-3, gdyż może to pociągnąć za sobą problemy z krzepliwością krwi, gojeniem się ran oraz krwawieniami wewnętrznymi.

9 Komu warto zalecić Omega-3?
Wszystkim osobom pragnącym wspierać: prawidłowe funkcjonowanie serca, utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, utrzymanie odpowiedniego poziomu lipidów, prawidłowy rozwój układu nerwowego, funkcjonowanie mózgu i wzroku.

10 Kwasy tłuszczowe Omega-3 są potrzebne organizmowi każdego dnia, między innymi jako podstawa do budowy i utrzymania przy życiu każdej pojedynczej komórki ciała, a także wykorzystywane są jako paliwo do uzyskania energii w komórce. Dlatego też dostateczny i stały dopływ kwasów tłuszczowych Omega-3 jest absolutnie nieodzowny dla zachowania zdrowia i sprawności fizycznej. Wskutek zmienionych warunków i przyzwyczajeń żywieniowych, dostateczne zaopatrzenie w kwasy tłuszczowe Omega-3 nie jest w dzisiejszych czasach zapewnione.

11 Kwasy tłuszczowe Omega-3 nie są lekarstwem
Kwasy tłuszczowe Omega-3 nie są lekarstwem. Czy to w kapsułkach jako uzupełnienie pożywienia, czy też w formie jednego lub dwóch regularnych posiłków w tygodniu zawierających rybę, nie działają one natychmiast i bezpośrednio jak tabletka przeciwbólowa. Ten kto cierpliwie uczy się uwzględniać w swoim jadłospisie rybę lub uzupełnia swoje pożywienie codziennie kapsułkami Omega-3, może liczyć na to, że będzie nagrodzony widocznym polepszeniem swojego samopoczucia. W praktyce wprawdzie mijają często tygodnie, czasem miesiące, lecz ostatecznie większość ludzi zyskuje dzięki Omega-3.

12 Gdzie można znaleźć kwasy OMEGA-3?
ŚLEDŹ TUŃCZYK JAJA KURZE SKORUPIAKI ANCHOIS SARDYNKI ORZECHY WŁOSKIE ŁOSOŚ

13 Badania naukowe potwierdzające skuteczność kawasów OMEGA-3.
„Dr Peter Willatts z kolegami z Uniwersytetu w Dundee, Bernard Gesch oraz dr Alex Richardson ze współpracownikami z Oksfordu wykazali, że stosowanie kwasów tłuszczowych omega 3 rozwija intelekt małych dzieci.  Inni naukowcy, m. in. Holendrzy pracujący w katedrze prawa Radboud University w Nijmegen, wykazali wpływ tych kwasów na agresywność i problemy z zachowaniem. Ich praca odbija się echem w badaniu dr Jacqueline Stordy nad problematycznymi nastolatkami z Cotswold.

14 Dr Willatts przedstawił solidne dowody na zalety płynące z podawania dzieciom w wieku od sześciu miesięcy do trzech lat codziennej dawki kwasów dokozaheksaenowych (ang. DHA) z rodziny omega 3. Wykazał także, że jeśli kwasy tłuszczowe omega 3 są produkowane z alg, którymi żywią się ryby - tak jak w przypadku niektórych produktów – to można je niepostrzeżenie dodawać do dziecięcych butelek i mieszanek dla noworodków. To stosunkowo duże osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że dziecko ma 4 do 5 razy więcej brodawek smakowych niż dorośli.” („Zdrowy jak tłusta ryba”, Thomas Stuttaford, „The Times”, r.).

15 Ludzie są bardziej inteligentni, jeśli jedzą często ryby?
15-letni chłopcy, którzy jedli ryby raz w tygodniu, w wieku 18 lat osiągać będą lepsze wyniki w testach poznawczych od swych rówieśników, których menu było uboższe w rybny pokarm. Wynika to z badań na 4 tys. szwedzkich nastolatków, które opublikowało czasopismo "Acta Paediatrica".  Jedzenie ryb raz w tygodniu wystarczyło, by łączny wskaźnik inteligencji werbalnej i wizualno-przestrzennej wzrastał o 6 proc., podczas gdy spożywanie ich jeszcze częściej sprawiało, że wzrost przekraczał nawet 11 proc.

16 - Odkryliśmy wyraźną zależność między częstą konsumpcją ryb (co najmniej raz w tygodniu) a lepszymi wynikami testów wśród nastolatków - powiedział prof. Kjell Toren, który kierował badaniami.  - Okazało się też, że jedzenie ryb częściej niż raz w tygodniu prawie dwukrotnie polepszało ich wyniki - dodał. I to niezależnie od innych zmiennych - poziomu wykształcenia ich rodziców czy rodzaju spożywanych ryb.  Jak podkreślił prof. Toren, wyniki badań są ważne, gdyż dotyczą nastolatków między 15. a 18. rokiem życia, kiedy ich szkolne wyniki pomagają przewidzieć ich osiągnięcia w dorosłym już życiu. 58 proc. chłopców, którzy wzięli udział w badaniach, jadło ryby raz w tygodniu, a następnych 20 proc. - jeszcze częściej.  - Wiele wcześniejszych badań wykazało, że jedzenie ryb pomaga w rozwoju połączeń nerwowych u dzieci i ogranicza ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych po osiągnięciu wieku średniego. Wiadomo też, że dzieci, których matki jadły w czasie ciąży dużo ryb, rodzą się inteligentniejsze - tłumaczy naukowiec. 

17 Szwedzkie badania po raz pierwszy na tak dużą skalę zajęły się wpływem konsumpcji ryb na umysłowe zdolności nastolatków. Dokładny mechanizm tej zależności nie jest wciąż jasny. - Najbardziej rozpowszechniona teoria głosi, że na wzrost zdolności poznawczych mają wpływ zawarte w rybach wielonienasycone kwasy tłuszczowe - tłumaczy prof. Toren. Jak dodaje, rybie mięso zawiera zarówno kwasy tłuszczowe omega-3, jak i omega-6, które gromadzą się w mózgu w czasie rozwoju płodu.  Według innych teorii, kwasy te mają działanie przeciwzapalne i niszczą substancje, które mogą uszkodzić system odpornościowy. 

18 Kwasy tłuszczowe OMEGA-3 380mg EPA ( kwas eikozapentaenowy) 180mg
OMEGA-3 COMPLEX 1 KAPSUŁKA TŁUSZCZE, A W NICH : 1g Kwasy tłuszczowe OMEGA mg EPA ( kwas eikozapentaenowy) 180mg DHA ( kwasdekozaheksaenowy) 120mg

19 A TY JAK DBASZ O SWÓJ MÓZG?


Pobierz ppt "Omega-3 źródło życia i zdrowia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google