Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Każdy wie, że należy odżywiać się zgodnie z piramidą żywienia, ale czego nie powinno się jeść?? Wszystko w zbyt dużej ilości może szkodzić, a w małej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Każdy wie, że należy odżywiać się zgodnie z piramidą żywienia, ale czego nie powinno się jeść?? Wszystko w zbyt dużej ilości może szkodzić, a w małej."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Każdy wie, że należy odżywiać się zgodnie z piramidą żywienia, ale czego nie powinno się jeść?? Wszystko w zbyt dużej ilości może szkodzić, a w małej nie powinno. Jest wiele teorii na temat jedzenia i niestety są sprzeczne ze sobą, także trudno zorientować się co rzeczywiście jest prawdą, a co nie. Niektórzy mówią, że owoce są zdrowe, a inni, że szkodzą. Oczywiście: Produkty zbożowe powinny być głównym źródłem energii Mleko i produkty mleczne powinny być stałym elementem codziennej diety Spożywaj codziennie warzywa i owoce. Unikaj cukru i słodyczy. Ograniczaj spożycie soli. Ograniczaj spożycie tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych. Mięso spożywaj z umiarem, zastępuj je rybami i roślinami strączkowymi.

4 Musicie spożywać produkty z różnych grup żywności (dbać o urozmaicenie posiłków i nie jeść wciąż tego samego) Kontrolujcie masę ciała (dbajcie o zachowanie należnej masy ciała, aby nie doprowadzić do nadwagi) Starajcie się stosować do piramidy żywienia i unikajcie niezdrowych substancji. Unikajcie alkoholu i innych używek. Nie przejadajcie się i nie jedzcie szybko. Jedzcie regularnie i z przerwami.

5 Piramida przedstawia zasady prawidłowego odżywiania. Informuje o tym, ile porcji różnych grup produktów powinno znaleźć się w posiłkach, które zjadamy w ciągu dnia. Przy czym obowiązuje zasada, że to co najważniejsze w racjonalnym odżywianiu znajduje się u dołu piramidy, czyli podstawy. Po raz pierwszy piramidę zdrowego odżywiania opracowali uczeni kanadyjscy około 30 lat temu. Z czasem, w miarę poszerzenia się wiedzy o zdrowym odżywaniu, pierwotna piramida ulegała pewnym modyfikacjom.

6 PłećGrupa wiekowa (lata) Kcal/kg mc/dobę Ogółem (kcal) Dziewczęta 10 – 1251 – 602100 – 2150 13 - 1542 - 472200 – 2300 Chłopcy 10 – 1262 – 712500 – 2600 13 - 1551 - 572700 - 3000 Zalecenia żywieniowe dotyczące energii w diecie...

7 Nadwaga to najprościej mówiąc nadmierna masa ciała i trzeba wiedzieć, że ma ona duży wpływ na nasze zdrowie...

8 Wskaźnik BMI (skrót od ang. Body Mass Index, po polsku wskaźnik masy ciała) określa się dzieląc masę ciała (w kg) przez wzrost (w metrach) podniesioną do kwadratu: BMI = masa ciała (kg) / wzrost (m)2 niedowaga ( BMI 40)

9

10 Polityka wyżywienia realizowana jest przez instytucje krajowe i międzynarodowe: FAO – (Food and Agriculture Org) Organizacja ds. Żywności i Rolnictwa WHO (World Health Org.) – Światowa Organizacja Zdrowia SANCO – Dyrekcja Komisji Europejskiej ds. Zdrowia......to właśnie one zajmują się wyżywieniem w danych krajach i na świecie...

11 (www.izz.waw.pl) (www.pfpz.pl) (www.sggw.pl)

12 W jedzeniu Szkodliwych substancji, ALKOCHOLI, słodyczy, soli, tłuszczy nasyconych itp...

13


Pobierz ppt "Każdy wie, że należy odżywiać się zgodnie z piramidą żywienia, ale czego nie powinno się jeść?? Wszystko w zbyt dużej ilości może szkodzić, a w małej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google