Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego Dobre praktyki organizacji pozarządowych Puławy, 3 grudnia 2009 r.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego Dobre praktyki organizacji pozarządowych Puławy, 3 grudnia 2009 r."— Zapis prezentacji:

1 Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego Dobre praktyki organizacji pozarządowych Puławy, 3 grudnia 2009 r.

2 Inwestujmy w małe dzieci – dobre praktyki organizacji pozarządowych W publikacji pokazujemy: jak ważną rolę pełnią organizacje pozarządowe w swoich środowiskach lokalnych oraz w jaki sposób pomagają rodzicom i samorządom lokalnych w tworzeniu dobrych warunków rozwojowych dla małych dzieci. Przedstawiamy szczegółowe opisy modelowych rozwiązań, wypracowanych przez 14 organizacji pozarządowych działających w różnych miejscach w Polsce. Poniżej 5 przykładowych rozwiązań

3 Fundacja Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II Wzrastanie - Kańczuga Modelowe rozwiązanie Kompleksowe rozwiązania dla dzieci i młodzieży - praca na rzecz dzieci i młodzieży z rodzin biednych, zaniedbanych i osieroconych, która zaspokaja dziecięce potrzeby miłości, bezpieczeństwa i przynależności. Praca z zakresu pomocy społecznej.

4 Fundacja Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II Wzrastanie - Kańczuga Działania Fundacja zorganizowała i prowadzi: Domy dla Dzieci w Łopuszce Małej, Dynowie i Lipniku, Świetlice profilaktyczno-wychowawcze w Łańcucie, Przeworsku i dwie świetlice w Rzeszowie, Kluby dla młodzieży w Łańcucie i Rzeszowie, Ośrodek Nazaret w Giedlarowej, Dom im. ks. Józefa Krupy w Rakszawie, w którym zorganizowała mieszkania chronione dla usamodzielnionych podopiecznych z domów dla dzieci, 81 ośrodków przedszkolnych dla dzieci 3-5 letnich z powiatów przeworskiego i jarosławskiego.

5 Fundacja Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II Wzrastanie - Kańczuga SUKCESY Sukcesy Fundacji to sukcesy jej podopiecznych: Bardzo dobre i dobre wyniki w nauce. Podejmowanie dalszej nauki na poziomie szkoły średniej i wyższej. Aktywni w środowisku, otwarci na innych, odpowiedzialni, wolni od nałogów. Dobry start podopiecznych w dorosłe życie (co m.in. ułatwiają mieszkania chronione). Pierwsze szczęśliwe małżeństwa. Utrzymywanie kontaktu z Domem dla Dzieci (odwiedziny, zabieranie do siebie na wakacje swoich młodszych kolegów, zwracanie się o pomoc w rozwiązywaniu problemów życiowych).

6 Oddział Gminny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Cekcynie Modelowe rozwiązanie Zespoły edukacyjno-wychowawcze na dobry początek. Obszar działania Działanie skierowane są do dzieci z gminy Cekcyn oraz ich rodziców.

7 Oddział Gminny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Cekcynie Główne działania Utworzenie dwóch świetlicowych zespołów edukacyjno- wychowawczych i jednej grupy popołudniowej w przedszkolu gminnym dla dzieci w wieku 3-5 lat. Prowadzenie 3 godzin logopedii dla dzieci 3-5-letnich oraz 2 godzin gimnastyki korekcyjnej dla 6-latków zakwalifikowanych po badaniach bilansowych. Organizacja dyżurów rodziców w trakcie zajęć. Dbanie o to, żeby instruktorki świetlicowe były rzeczywistymi partnerkami nauczycielek prowadzących zespoły edukacyjno- wychowawcze.

8 Oddział Gminny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Cekcynie Sukcesy Rosnące zainteresowanie społeczności lokalnej działaniami na rzecz małych dzieci. Przekształcenie pracy w grupach świetlicowych z maluchami w stałe zajęcia (to pomaga dzieciom i rodzicom współpracować i lepiej utożsamiać się z grupą). Zapotrzebowanie rodziców na kontynuację działań, które zachęciło Towarzystwo do poszukiwania nowych źródeł dofinansowania.

9 Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA, Oddział Białostocki Modelowe działanie Klanzowa Akademia Rodzica Obszar działań Teren czterech gmin województwa podlaskiego: Knyszyn, Czarna Białostocka, Michałowo, Choroszcz

10 Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA, Oddział Białostocki Główne działania Formy wsparcia Akademii: 4 warsztaty dla rodziców (po 4 godziny) konsultacje po każdym warsztacie (po 2 godziny) pomoce dydaktyczne i szkoleniowe

11 Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA, Oddział Białostocki Przykładowe tematy warsztatów: Jak wspierać rodziców w wychowaniu dziecka? Jak wspierać edukację i rozwój dziecka? Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Jak edukacja dziecka wpływa na jego dorosłe życie? Jak rozpoznawać symptomy ryzyka i nieprawidłowości w rozwoju dziecka? Jak poradzić sobie z agresją dzieci?

12 Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA, Oddział Białostocki Sukcesy Wyzwolenie w rodzicach motywacji do aktywnego uczestnictwa w zajęciach, do dzielenia się doświadczeniami z innymi rodzicami, do refleksji nad sobą i nad swoją postawą rodzicielską. Kontynuowania spotkań grupy, po zakończenia warsztatów. Rozstanie się dzieci i rodziców na czas warsztatów. Okres adaptacyjny dzieci przebiegał bardzo szybko, płynnie i bezboleśnie.

13 Społeczno-Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym Edukator w Łomży Modelowe rozwiązanie Prowadzenie szkół przez zewnętrzną organizację pożytku publicznego non profit Obszar działania Województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie

14 Społeczno-Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym Edukator w Łomży Przejmowanie szkół Stowarzyszenie: przeprowadza spotkania z przedstawicielami wsi, realizuje całą procedurę organizacyjną szkoły, zgodnie z ustawą o systemie oświaty, zabiega o to, by szkoła zachowała status placówki publicznej, ze względu na korzystniejsze zasady finansowania; jedynie 3 z 26 prowadzonych przez Edukatora szkół tylko trzy posiadają status szkół niepublicznych. Uratowane szkoły funkcjonują pod szyldem,,Edukatora w budynku nieodpłatnie użyczonym przez gminę. Organami szkoły są: dyrektor, rada pedagogiczna, rada rodziców. Rada Rodziców opiniuje i wskazuje kandydata na stanowisko dyrektora.

15 Społeczno-Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym Edukator w Łomży Sukcesy wysokie wyniki nauczania pozytywna opinia rodziców i władz samorządowych, dobre wyposażenie szkół w sprzęt i pomoce systematycznie wykonywane remonty systematycznie napływające wnioski o przejęcie i prowadzenie nowych placówek

16 Stowarzyszenie Dorośli-Dzieciom, Sępólno Krajeńskie Modelowe rozwiązanie Centrum Małego Dziecka i Rodziny Obszar działania Gmina Sępólno Krajeńskie

17 Stowarzyszenie Dorośli-Dzieciom, Sępólno Krajeńskie Główne działania Grupy Zabawowe Cykl spotkań Kobiecość i macierzyństwo Rozwijanie kompetencji rodzicielskich Wprowadzanie i promowanie zdrowych, stymulujących dziecko metod opieki i wychowania Listy do taty i mamy Certyfikaty Instytucja przyjazna małym dzieciom Szkolenia dla osób pracujących z małymi dziećmi

18 Inwestujmy w małe dzieci – dobre praktyki organizacji pozarządowych Zachęcamy do lektury i korzystania z doświadczeń!

19 Fundacja Komeńskiego Zapraszam na: www.frd.org.pl www.dladzieci.org.pl Bo jakie początki, takie będzie wszystko - Jan Amos Komeński Dziękuję za uwagę !


Pobierz ppt "Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego Dobre praktyki organizacji pozarządowych Puławy, 3 grudnia 2009 r."

Podobne prezentacje


Reklamy Google