Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Występowanie symetrii : w matematyce w naturze w architekturze w sztuce w języku polskim.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Występowanie symetrii : w matematyce w naturze w architekturze w sztuce w języku polskim."— Zapis prezentacji:

1

2 Występowanie symetrii : w matematyce w naturze w architekturze w sztuce w języku polskim

3 W matematyce wyróżniamy dwie symetrie: 1.Symetria osiowaSymetria osiowa 2.Symetria środkowaSymetria środkowa 1. 2.

4 Symetria osiowa (symetria względem osi) - odwzorowanie geometryczne płaszczyzny lub przestrzeni, które dla ustalonej osi tj. prostej l każdemu punktowi wyznaczają prostą przecinającą prostopadle oś 1 i leżą w równej odległości od osi 1 po jej przeciwnych stronach. Z definicji bezpośrednio wynika, że punktami stałymi symetrii osiowej są wszystkie punkty prostej i tylko one. Dzięki symetrii możemy dowiedzieć się czy dwie figur, rysunki lub przedmioty są identyczne

5 Symetria środkowa o środku P (symetria względem punktu P) – odwzorowanie geometryczne SP prostej, płaszczyzny lub przestrzeni takie, że SP(Q) = R wtedy i tylko wtedy, gdy punkt P, nazywany środkiem symetrii środkowej, jest środkiem odcinka QR. Punkty Q i R nazywa się punktami symetrycznymi względem środka symetrii P.

6 Własności symetrii środkowej: 1.Jedynym punktem stałym symetrii środkowej jest jej środek. 2.Symetria środkowa na płaszczyźnie jest złożeniem dwóch symetrii osiowych o osiach przecinających się w środku symetrii pod kątem prostym. 3.W przestrzeni, symetria środkowa jest złożeniem trzech symetrii płaszczyznowych, których płaszczyzny przechodzą przez środek symetrii i są wzajemnie prostopadłe. 4.Każda symetria środkowa na płaszczyźnie jest izometrią parzystą, zaś w przestrzeni izometrią nieparzystą. 5.Symetria środkowa jest inwolucją tzn. jest identyczna z odwzorowaniem odwrotnym do niej.

7 Wiele roślin i zwierząt ma oś symetrii.

8 Wiele wspaniałych budowli ma oś symetrii. Od niepamiętnych czasów architekci używali jej dla uatrakcyjnienia swoich konstrukcji.

9 W polskim budownictwie znajduje się wiele budowli z symetrią osiową. Są to na przykład : Pałac Kultury w Warszawie Pałac Prezydencki w Warszawie

10 Nawet proste domki malowane przez dzieci maja tą właściwość:

11 W wielu dziełach plastycznych także znajduje się symetria.

12

13 Kilka polskich wyrazów posiada oś symetrii np.: OKO SOS KIBIC

14 Które z dzieł posiadają oś symetrii:

15 AUTOR: PIOTR POZORSKI KLASA: 2D


Pobierz ppt "Występowanie symetrii : w matematyce w naturze w architekturze w sztuce w języku polskim."

Podobne prezentacje


Reklamy Google