Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracował: Jakub K. kl. 4 b Czworokąty.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracował: Jakub K. kl. 4 b Czworokąty."— Zapis prezentacji:

1 Opracował: Jakub K. kl. 4 b Czworokąty

2 Romby Romb jest to czworokąt, który ma dwie pary boków równoległych. Każdy bok ma taką samą długość. Każdy romb jest równoległobokiem, zaś szczególnym jego przypadkiem jest kwadrat. Przekątne rombu dzielą figurę na cztery trójkąty prostokątne. Punkt przecięcia przekątnych rombu dzieli każdą z nich na połowy wyznaczając środek okręgu wpisanego będąc przy tym środkiem symetrii rombu. Przekątne pokrywają się z dwusiecznymi kątów oraz osiami symetrii rombu. Przekątne przecinają romb pod kątem prostym. Suma kątów wewnętrznych w rombie to 360°, a suma miar dwóch sąsiednich kątów wewnętrznych wynosi 180°.

3 Romby Pole rombu obliczamy mnożąc podstawę z wysokością (P=a*h). Gdy zaś mamy podane przekątne mierzymy je, a potem mnożymy przez siebie i dzielimy na dwa (d1 * d2 :2). Romb w tłumaczeniu na język angielski jest pisany jako diamond oznaczający diament. Romb jest używany także w architekturze np. w ogrodzeniach. Źródła: pl.wikipedia.org/wiki/Wątek_(architektura) pl.wikipedia.org/wiki/Romb_(romby) › ... › figury geometryczne › wielokąty › czworokąty › ... › Liceum › Figury płaskie (Planimet... pl.bab.la › Słownik bab.la › polski-angielski

4 Trapez Trapez jest czworokątem, który posiada co najmniej jedną parę boków równoległych nazywanych podstawami. Pozostałe jego boki są ramionami. Rodzaje trapezów : Trapez prostokątny – ma jedno ramię prostopadłe do podstawy. Prostopadłe ramię jest jednocześnie wysokością. Trapez równoramienny – ma on ramiona równej długości.

5 Trapez Kąty w trapezie, jak w każdym innym czworokącie mają łącznie sumę 360°. Suma miar kątów leżących przy tym samym ramieniu trapezu jest równa 180°. Pole trapezu obliczamy, korzystając z następującego wzoru: P=[(a+b)/2] * h Najpierw dodajemy podstawę ,,a‘’ z podstawą ,,b’’. Następnie mnożymy przez ,,h’’ (wysokość). Na koniec dzielimy przez dwa.

6 Trapez Ciekawostka W trapezie prostokątnym, wysokością jest prostopadłe do podstawy ramienia. W trapezie równoramiennym kąty przy podstawie są równe. Źródła: podręcznik ,, Matematyka z plusem’’ oraz własna wiedza!

7 Kwadrat 1. Kwadrat jest czworokątem, który ma wszystkie boki równe każdy ma w sobie cztery kąty proste. a Kwadrat a

8 Kwadrat 2. Własności przekątnych:
przekątne kwadratu są wzajemnie prostopadłe oraz mają jednakową długość; punkt przecięcia przekątnych dzieli każdą z nich na dwie równe części; punkt przecięcia przekątnych jest środkiem symetrii kwadratu; przekątne kwadratu zawarte są w dwusiecznych jego kątów; Kwadrat na płaszczyźnie posiada cztery osie symetrii: dwie z nich to proste zawierające przekątne, drugie dwie to symetralne boków. 3. Własności kątów: Jeden kąt w kwadracie wynosi 90° (kąt prosty); Suma wszystkich kątów wynosi 360°;

9 a = długość boku kwadratu
4. Sposób obliczania pola tego czworokąta: Kwadrat ma boki jednakowej długości, zatem pole można obliczać w bardzo prosty sposób. P = a · a lub jeszcze krócej P = a2    a = długość boku kwadratu

10 Kwadrat 5. Ciekawoski: Kwadrat sito - Figurą geometryczną o zerowym polu jest kwadrat sito, który powstaje poprzez wyeliminowanie z jego środka punktu, podzieleniu go na 4 kwadraty, z każdego powstałego kwadratu wyeliminowaniu środka, podzieleniu go na 4 kwadraty, itd. Po takim zabiegu pozostanie kwadrat z pozostałą nieskończoną liczbą punktów wewnątrz, ale o polu równym 0. Źródła: I inne

11 Prostokąt Prostokąt - to figura płaska, która jest czworokątem.
Jego własności: ma cztery kąty proste (90 ), cztery wierzchołki, cztery boki, dwie pary boków tej samej długości i dwie pary boków równoległych oraz dwie przekątne, które mają równe długości i przecinają się w połowie.

12 Prostokąt W tym prostokącie wyróżniono jego poszczególne części:
kolorem zielonym zaznaczono jego kąty niebieskim przekątne czerwonym wierzchołki czarnym kolorem jego boki.

13 Prostokąt Pole prostokąta obliczamy mnożąc bok a z bokiem b. P= a b
Każdy kwadrat jest prostokątem, ale nie na odwrót. Prostokąt może być: równoległobokiem oraz trapezem.

14 Prostokąt Rysowanie prostokąta Są dwa sposoby 1.Sposób
I. Najpierw narysuj dwie proste prostopadłe

15 Prostokąt II. Potem narysuj na nich dwa punkty i połącz prostą prostopadłą

16 Prostokąt III. Potem zrób to samo po drugiej stronie

17 Prostokąt 2. Sposób I. Narysuj koło i zaznacz jego środek

18 Prostokąt II. Narysuj na kole cztery punkty i połącz je ze środkiem, a następnie ze sobą

19 Prostokąt Historia: Prostokąt był znany od dawien dawna i wykorzystywany np. w architekturze jako baza wielu budowli. Również działki ziemi wytyczano w kształcie prostokąta. Wzór na pole prostokąta (iloczyn długości sąsiednich boków) był znany i stosowany już przez Babilończyków w V tysiącleciu p.n.e. i w starożytnym Egipcie w III tysiącleciu p.n.e. Euklides w swoim dziele Elementy z IV w. p.n.e. podaje, że prostokąt to czworobok mający kąty proste, ale nierówne boki. Również irański matematyk Al-Kaszi w dziele Klucz arytmetyki z 1427 roku w części dotyczącej czworokątów wyróżnia prostokąty jako te o równych kątach i nierównych bokach.

20 Koniec


Pobierz ppt "Opracował: Jakub K. kl. 4 b Czworokąty."

Podobne prezentacje


Reklamy Google