Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt edukacyjny John Ronald Reuel Tolkien władcą wyobraźni?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt edukacyjny John Ronald Reuel Tolkien władcą wyobraźni?"— Zapis prezentacji:

1 Projekt edukacyjny John Ronald Reuel Tolkien władcą wyobraźni?

2 Pochodzenie John Ronald Reuel Tolkien urodził się w 1892r. w Bloemfontein w Południowej Afryce. Jego ojcem był Arthur Tolkien. Pochodził z Anglii. Jego matką była Mabel Suffield. Pochodziła z Anglii.

3 Ojciec Na temat ojca Johna R.R. Tolkiena nie ma zbyt wiele wiadomości. Jedyne co wiemy to to, że urodził się w Anglii w 1857r., a zmarł w 1896r na wskutek wrzodów żołądka i zapalenia płuc. Było to kilka lat po tym jak wrócił z Afryki. Osierocił Johna i jego dwuletniego brata Hilarego.

4 Matka Matka urodziła się w 1870r. w Rednal w Anglii. Była kobietą bardzo wykształconą. Przez kilka lat po śmierci męża pracowała jako guwernantka. Poza tym uczyła również swojego syna Johna. Zmarła w 1904r. lecz nie wiemy gdzie w jakim mieście. Wiadomo tylko że było to gdzieś w Anglii.

5 Edukacja W 1900r został przyjęty do Szkoły Króla Edwarda. Z powodu kłopotów finansowych musiał zmienić szkołę. W 1902r uczęszczał do szkoły św. Filipa. Rok później otrzymał długo oczekiwane stypendium Szkoły Króla Edwarda. Wcześniej dwa razy próbował je otrzymać, lecz nie udało mu się.

6 Tragedie rodzinne Johna i jego matkę bardzo przybiła śmierć Arthura, który zmarł w kwiecie wieku. Kilka lat później zmarła również Mabel. Jej synowie bardzo to przeżywali, ponieważ ich najbliższa rodzina odeszła. Chłopcami zajął się duchowny o. Francis Xawier Morgan, a później ich ciotka.

7 Nieszczęśliwa miłość W wieku 16 lat poznał trzy lata od siebie starszą Edith Mary. Przez pewien czas spotykali się potajemnie. Gdy tylko to odkryto zabroniono im się spotykać. Zakaz ten zniesiono dopiero gdy John osiągnął pełnoletniość.

8 Wojna Ze względu na wysokie wykształcenie został podporucznikiem 13 Batalionu Strzelców Lancashire. Zanim wyjechał do Francji w czerwcu 1916 roku, poślubił swoją miłość z czasów dzieciństwa Edith Mary. Tolkien walczył w bitwie pod Sommą. John zapadł wtedy na gorączkę okopową. Z tego powodu został odesłany z powrotem do Anglii. 

9 Ostatnie lata życia Johna
Na kilka lat przed śmiercią przeprowadził się wraz z żoną Edith Mary. Edith zmarła tam w 1971 roku. Wtedy Tolkien wrócił do Oksfordu. Dwa lata później zmarł w wieku 81 lat, po krótkiej chorobie, w prywatnym szpitalu. Grób małżonków znajduje się w katolickiej części cmentarza Wolvercote Cemetery w Oksfordzie.

10 Cytaty J.R.R Tolkiena „[...] niech nie ślubuje przebrnąć przez ciemności nocy, kto nie widział jeszcze zmroku.” „Lecz tak właśnie najczęściej bywa z czynami, które obracają koła świata: dokonują ich małe ręce, na małych spada ten obowiązek, gdy oczy wielkich zwrócone są w inną stronę.” „[...] kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba.”

11 Twórczość Johna Ronalda Reuela Tolkiena

12 Władca pierścieni Cała powieść składa się z 3 części: „Drużyna pierścienia”, „Dwie wieże”, „Powrót Króla”. Cała powieść opowiada o hobbitach, elfach i krasnoludach. Stworzona została przez nich drużyna pierścienia.

13 Rudy Dżil i jego pies Książka opowiada o historii spotkań farmera Dżila z przebiegłym smokiem o imieniu Chrysophylax. Dzieje się w fantastycznej Wielkiej Brytanii, gdzie żyją fantastyczne stwory i średniowieczni rycerze.

14 Hobbit, czyli tam i z powrotem
Książka napisana w 1937r. Opowiada o wyprawie podjętej przez hobbita Bilba Bagginsa, trzynastu krasnoludów i czarodzieja Gandalfa do siedziby smoka Smauga, która ma na celu zabicie go i odzyskanie zagarniętego przez niego skarbu.

15 Kowal z Podlesia Większego
Jest to krótka opowieść o kucharzu i jego cieście. Pierwszy raz wydana w bożonarodzeniowym wydaniu magazynu Redbook 23listopada 1967r.

16 Historia Śródziemia Jest to 12-tomowy cykl książek, który przedstawia tworzącą się mitologiczne Śródziemie. Pierwszy tom w Polsce został wydany jako „Księga zaginionych” opowieści w 1995r.

17 Inne książki Tolkiena Liść, dzieło Niggle’a
Księga zaginionych opowieści Listy św. Mikołaja Silmarillion Pan Błysk Łazikanty Dzieci Hurina Legenda o Sigurdzie i Gurdun

18 Poezja J.R.R.Tolkien pisał także wiersze. Oto niektóre z nich:
Erranty (1933) Firiel (1934) Imram (1955) Once upon a time (1965)

19 Publikacje akademickie
On Fairy-Stories Sir Orfeo English and Welsh Beowulf Oraz wiele, wiele więcej…

20 Pozostałe dzieła Raport autobiograficzny „Tolkien On Tolkien”
Listy „Letters of J.R.R.Tolkien” Listy „Letters of J.R.R. Tolkien” część 2 Obraz „Pictures by J.R.R. Tolkien”

21 Aktorzy filmu „Władca Pierścieni” Elfy
Celeborn – aktor: Marton Csokas Galadriel – aktor: Cate Blanchett Legolas – aktor: Orlando Bloom Haldir – aktor: Craig Parker Elrond – aktor: Hugo Weaving Arwena – aktorka: Liv Tayler

22 Hobbici Frodo Baggins – aktor: Eljiah Wood
Samwise Gamgge – aktor: Sean Astin Bilbo Baggins – aktor: Ian Holm Perigrin Took – aktor: Billy Boyd Meriadock Brundybuck – aktor: Dominic Monaghan Smeagol/Gollum – aktor: Andy Serkis

23 Ludzie Boromir – aktor: Sean Bean Theoden – aktor: Bernard Hill
Aragorn – aktor: Viggo Mortensen Denethor – aktor: John Noble Faramir – aktor: David Wenham Eomer – aktor: Karl Urban Eowyna – aktorka: Miranda Otto Gamling – aktor: Bruce Hopkins Grima – aktor: Brad Dourif Elendil – aktor: Peter Mackenzie Isildur - Harry Sinclair

24 Czarodzieje Saruman – aktor: Christopher Lee
Gandalf – aktor: Sir Ilan McKellen

25 Krasnoludy Gimli – aktor: John Rhys-Davies

26 Zdjęcia

27 Złote globy : nagroda Najlepszy Film, Dramat
nagroda Najlepszy Reżyser – Peter Jackson nagroda Najlepsza Muzyka – Howard Shore nagroda Najlepsza Piosenka – Howard Shore, Fran Walsh, Annie Lennox

28 Oskary: nagroda Najlepszy film – Barrie M. Osborne, Peter Jackson, Fran Walsh nagroda Najlepsza reżyseria – Peter Jackson nagroda Najlepszy scenariusz adaptowany – Fran Walsh, Philippa Boyens,Peter Jackson nagroda Najlepszy montaż – Jamie Selkirk nagroda Najlepsza charakteryzacja – Richard Taylor, Peter King nagroda Najlepsza scenografia – Grant Major, Dan Hennah, Alan Lee nagroda Najlepsze kostiumy – Ngila Dickson, Richard Taylor nagroda Najlepsza muzyka – Howard Shore nagroda Najlepsza piosenka – Fran Walsh, Howard Shore, Annie Lennox (Info The West śpiewana przez Annie Lennox) nagroda Najlepszy dźwięk – Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges, Hammond Peek nagroda Najlepsze efekty specjalne – Jim Rygiel, Joe Letteri, Randall William Cook, Alex Funke

29 Sceny rozszerzone W filmie, w wersji rozszerzonej, Gríma i Saruman umierają na szczycie wieży Isengardu, podczas rozmowy z Gandalfem i Théodenem. Gríma zabija nożem swojego pana, sam natomiast ginie od strzału z łuku Legolasa. Ukazane są też m.in. takie sceny, jak przemarsz Froda i Sama w towarzystwie Orków, rozmowa z rzecznikiem Saurona czy spojrzenie Aragorna w Palantir.

30 Hobbici: Rostek Szymon Dach Jakub Łada Daria Kowalczyk Ewelina
Dziękujemy za uwagę … Projekt przygotowali: Hobbici: Rostek Szymon Dach Jakub Łada Daria Kowalczyk Ewelina Elfy: Banacka Natalia Twardowska Weronika Kublik Norbert Sosnowski Bartłomiej Krasnoludy: Piłatowicz Karolina Wronka Iwona Witan Karolina Burakowska Majka


Pobierz ppt "Projekt edukacyjny John Ronald Reuel Tolkien władcą wyobraźni?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google