Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Twórca Trylogii pt. Władca Pierścieni

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Twórca Trylogii pt. Władca Pierścieni"— Zapis prezentacji:

1 Twórca Trylogii pt. Władca Pierścieni
R.J.J. Tolkien Twórca Trylogii pt. Władca Pierścieni

2 John Ronald Reuel Tolkien znany jako J. R. R. Tolkien (ur
John Ronald Reuel Tolkien znany jako J. R. R. Tolkien (ur. 3 stycznia 1892 w Bloemfontein w Oranii, obecnie na terytorium RPA, zm. 2 września 1973 w Bournemouth w Anglii) – angielski pisarz i filolog. Jako autor powieści Władca Pierścieni, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, stał się jednym z prekursorów współczesnej literatury fantasy.

3 Młodość pisarza

4 Tolkien 1916

5 Ważne wydarzenia w młodości Tolkiena
W 1895 roku Tolkien przyjechał z matką, która niezbyt dobrze znosiła afrykański klimat, i młodszym bratem Hilarym (ur. 1894) do Birmingham w Anglii. Matka Tolkiena, która w roku 1900 wbrew woli rodziców i teściów przeszła na katolicyzm, wychowała dzieci w duchu tej religii, co miało duży wpływ na życie i twórczość pisarza. 14 listopada 1904 roku matka dwunastoletniego Tolkiena zmarła po sześciodniowej śpiączce cukrzycowej. Wzmocniło to przywiązanie późniejszego pisarza do Kościoła i wiary katolickiej, a także pogłębiło jego pesymistyczną postawę życiową.

6 Tolkien podczas I wojny światowej
Tolkien został powołany do 11. batalionu regimentu »Lancashire Fusiliers« (oddział Strzelców z Lancashire) jako oficer łączności oraz tłumacz i w ramach czynnej służby na linii frontu od lata 1916 roku wziął udział m. in. w bitwie nad Sommą, najbardziej krwawej spośród bitew I wojny światowej. Jak sam kilkakrotnie podkreślał m.in. w przedmowie do Władcy Pierścieni doświadczenia wojny miały mały wpływ na jego twórczość lub zgoła żaden.

7 Trylogia pt. Władca pierścieni napisana przez Tolkiena

8 Władca Pierścieni-Drużyna Pierścienia
Fantastyczna epopeja Władca Pierścieni to jedno z największych dzieł literackich. Wątki Hobbita zostały rozwinięte i podbudowane głębszą refleksją. Ogniwem łączącym obie powieści jest Pierścień - w trylogii już nie tylko magiczny przedmiot, lecz potężne narzędzie zła, decydujące o losach całego świata.

9 Władca Pierścieni-Dwie Wieże
Śmierć Boromira, pojmanie Merry'ego i Pippina przez okrutnych orków, rozpaczliwe wysiłki Aragorna, Legolasa i Gimlego usiłujących odszukać i uwolnić hobbitów, pościg za orkami, spotkanie z entami, zdumiewający powrót Gandalfa z otchłani Morii, udział w wielkiej bitwie Jeźdźców Rohanu z potęgą Isengardu i ostateczne starcie z władcą Orthanku - oto dalsze losy rozbitej już Drużyny Pierścienia.

10 Władca Pierścieni-Powrót Króla
Cień gęstnieje nad światem. Z Mordoru wyruszają potężne zastępy Mrocznego Władcy. Rozpoczyna się Wojna o Pierścień. W wielkiej bitwie na polach Pelennoru rozciągających się pod Minas Tirith ginie król Rohanu Théoden i Wódz Upiorów.

11 Ostatnie chwile w życiu psiarza
Swoje dalsze życie Tolkien spędził pracując nad Silmarillionem, którego jednak do końca życia nie ukończył i dopiero po jego śmierci został wydany przez jego syna Christophera Tolkiena. W jednym z wywiadów na krótko przed swoją śmiercią Tolkien potwierdził jeszcze raz swój silny związek z Kościołem: "Jestem wierzącym rzymsko-katolickim chrześcijaninem". Zmarł w 1973r.

12 Grób Tolkiena i jego żony
EDITH MARY TOLKIEN LUTHIEN JOHN RONALD REUEL TOLKIEN BEREN

13 Główni bohaterowie powieści Władca Pierścieni
Gandalf Frodo Aragorn-Obierzyświat Sam Legolas Gimli

14 Gandalf Był jednym z Istari, zakonu czarodziejów, czyli Majarów – duchów przysłanych, by wspomagały ludzi Śródziemia w walce z Sauronem – Mrocznym władcą.

15 Frodo Baggins - Opiekun Pierścienia
Jest hobbitem. Kiedy był jeszcze mały, jego rodzice zmarli, a on został usynowiony przez swojego wuja Bilba.

16 Aragorn-Obierzyświat
Pochodzi ze szlachetnego rodu Dunedainów. Po śmierci ojca ( władcy krainy Gondor ) został wychowany przez Elronda, pana Rivendell.

17 Sam - ogrodnik i najlepszy przyjaciel Froda
Jest hobbitem, lojalnym sługą i wielkim przyjacielem Froda Bagginsa. Podobnie jak jego ojciec jest znakomitym ogrodnikiem. Choć jest marzycielem (uwielbia opowieści o elfach i odległych krainach) nigdy nie traci zdrowego rozsądku. Lubi też dobrze zjeść.

18 Legolas Był elfem, a jego imię w języku tych długowiecznych istot znaczy Zielony Liść. Potrafił bardzo szybko biegać. Perfekcyjnie strzelał z łuku nawet do odległych celów.

19 Gimli Jest on krasnoludem i jak wszystkie krasnoludy uwielbia pieczary i jaskinie. W ręku dzierży topór. Początkowo wielki wróg elfów, później stał się jednak wielkim przyjacielem Legolasa. Dumny, uparty, porywczy. Ma duszę wojownika.

20 Ciekawostki Wczesne dzieciństwo Tolkiena przebiegało bez większych zawirowań, jeśli nie liczyć ukąszenia przez ptasznika, co może uchodzić za przyczynę ciągłego pojawiania się olbrzymich, jadowitych pająków w jego dziełach. Trzy Pierścienie dla królów elfów pod otwartym niebem, Siedem dla władców krasnali w ich kamiennych pałacach, Dziewięć dla śmiertelników, ludzi śmierci podległych, Jeden dla Władcy Ciemności na czarnym tronie W krainie Mordor, gdzie zaległy cienie Jest to cytat z powieści pt. Władca Pierścieni Drużyna Pierścienia i kryje on w sobie pewną datę. Jest to data śmierci J.R.R. Tolkiena czyli rok 1973.

21 -Strony z materiałami potrzebnymi do powstania prezentacji
KONIEC Źródła: -Wikipedia -Strony z materiałami potrzebnymi do powstania prezentacji Piotr Osak


Pobierz ppt "Twórca Trylogii pt. Władca Pierścieni"

Podobne prezentacje


Reklamy Google