Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Hobbit. Czyli tam i z powrotem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Hobbit. Czyli tam i z powrotem."— Zapis prezentacji:

1 Hobbit. Czyli tam i z powrotem.
J.R.R. Tolkinen Hobbit. Czyli tam i z powrotem.

2 J.R.R Tolkien John Ronald Reuel Tolkien znany jako J.R.R. Tolkien (ur. 3 stycznia 1892 w Bloemfontein w Oranii, obecnie na terytorium RPA, zm. 2 września 1973 w Bournemouth w Anglii) – angielski pisarz i filolog. Jako autor powieści Władca Pierścieni, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, stał się jednym z prekursorów współczesnej literatury fantasy. Jest autorem wielu opowieści rozgrywających się w mitycznym świecie. Na przykład – baśni Hobbit, eposu Władca Pierścieni i mitologii Silmarillion (nie skończonej przez Ronalda - powieść ukończył jego syn Christopher Tolkien) oraz kilku krótkich form, opowiadań baśniowych niezwiązanych lub luźno związanych z wielką mitologią, tzw. Legendarium Śródziemia (zawartej w 12-tomowej History of the Middle-earth, opracowanej i wydanej przez Christophera Tolkiena, jego syna).

3 Hobbit, czyli tam i z powrotem
Hobbit, czyli tam i z powrotem (ang. The Hobbit or There and Back Again) - powieść autorstwa J. R. R. Tolkiena, wydana w 1937 roku. Opowiada o wyprawie podjętej przez hobbita Bilbo Bagginsa, trzynastu krasnoludów (Thorin, Oin, Glóin, Balin, Dwalin, Fíli, Kíli, Dori, Nori, Ori, Bifur, Bofur, Bombur) i czarodzieja Gandalfa do siedziby smoka Smauga, która ma na celu zabicie go i odzyskanie zagarniętego przez niego skarbu. Powieść uznawana jest za prolog Władcy Pierścieni.

4 Hobbit, czyli tam i z powrotem
Grupa wędrowców w czasie swej podróży doznaje wielu niebezpiecznych przygód. Zawsze jednak wychodzi z nich cało, a to dzięki magicznemu pierścieniowi, który czyni Bilba niewidzialnym. Bilbo znalazł pierścień w jaskini Golluma.

5 Postacie: Bilbo Baggins - Bilbo był zamożnym hobbitem, synem Bunga Bagginsa i Belladony Tuk (córki Starego Tuka). Urodził się 22 września 2890 roku Trzeciej Ery. Mieszkał w Bag End w Hobbitonie.

6 Bilbo Baggins W 2941 wraz z Gandalf, Thorinem Dębową Tarczą oraz jego dwunastoma krasnoludami wyruszył na wyprawę odebrania Samotnej Góry smokowi Smaugowi. Przygoda ta zaprowadziła Bilba i jego towarzyszy do Rivendell, Mrocznej Puszczy i ostatecznie do Ereboru, gdzie po zajęciu góry przez Thorina miała miejsce bitwa pięciu armii. Przyjął pod swój dach Froda Baggins’a – bohatera wojny o pierścień.

7 Krasnoludy: Dwalin, Balin, Kili, Fili, Dori, Nori, Ori, Oin, Gloin, Bifur, Bofur, Bombur oraz Thorin Dębowa Tarcza, wyruszają na wyprawę do Ereboru zwanej samotną górą, w celu zdobycia skarbu swoich przodków i odzyskaniu utraconej stolicy.

8 Gandalf Gandalf – Jeden z Istarich, przyjaciel hobbitów, członek białej rady. Do Śródziemia przybył prawdopodobnie w 1000r. III ery wraz z Radgastem, Sarumanem i 2 innymi czarodziejami ( których imion nie podano w żadnym dziele Tolkienia) w celu walki z Sauronem i jego sługami. W 3019 roku dowodził obroną Minas Thirith. Brał udział w bitwie na polach Dagorlad.

9 Gandalf

10 KONIEC

11 Bibliografia: -www.wikipedia.pl -Władca Pierscieni : Powrót Króla
(dodatek B) -Niedokończone Opowieści -www.szaraprzystan.terramail.pl -www.fantasy.dmkhost.net

12 Wykonali: Wojciech Grabiński Dominik Czechowski Kamil Gronostaj


Pobierz ppt "Hobbit. Czyli tam i z powrotem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google