Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WŁADCA PIERŚCIENI DWIE WIEŻE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WŁADCA PIERŚCIENI DWIE WIEŻE"— Zapis prezentacji:

1 WŁADCA PIERŚCIENI DWIE WIEŻE
Kacper Śmiałek Klasa III C

2 PLAN PREZENTACJI J.R.R.Tolkien - autor powieści
„Drużyna Pierścienia”, czyli jak to się zaczęło „Dwie Wieże” - podróży ciąg dalszy „Powrót Króla” - wszystko dobre, co się dobrze kończy Główne postacie Słów kilka o filmie „O Pierścieniach”, czyli inne dzieła Mistrza

3 J.R.R. Tolkien John Ronald Reuel Tolkien znany jako J. R. R. Tolkien (ur. 3 stycznie 1892 r. w Bloemfontein w Oranii, zm. 2 września 1973 w Bournemouth w Anglii) – angielski pisarz i filolog. Autor powieści Władca Pierścieni, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemna, stał się jednym z prekursorów współczesnej literatury fantasy.

4 Krótki zarys biograficzny – ważniejsze fakty:
J.R.R. Tolkien Krótki zarys biograficzny – ważniejsze fakty: 22 marca 1916 , ślub z Edith Bratt, szkolną miłością Johna 1916, czynna służba na froncie I WŚ, ocalał dzięki zachorowaniu na tyfus i udaniu się do Anglii na leczenie 1925, objęcie posady kierownika katedry Rawlinsona i Boswortha języka staro angielskiego w Oksfordzie 1937, pierwsze wydanie książki „Hobbit, czyli tam i z powrotem” 1945, objął stanowisko profesora anglistyki w Oxfordzie 1954, ukazują się „ Drużyna Pierścienia” oraz „Dwie Wieże” 1955, zakończenie powieści wydaniem „ Powrót Króla” 1973, śmierć pisarza; na grobie wyryto imiona Berena i Lúthien

5 Trzy Pierścienie dla królów elfów pod otwartym niebem,
Siedem dla władców krasnali w ich kamiennych pałacach, Dziewięć dla śmiertelników, ludzi śmierci podległych, Jeden dla Władcy Ciemności na czarnym tronie W krainie Mordor, gdzie zaległy cienie, Jeden, by wszystkimi rządzić, Jeden, by wszystkie odnaleźć, Jeden, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać W krainie Mordor, gdzie zaległy cienie.

6 „Drużyna Pierścienia”, czyli jak to się zaczęło
Kiedyś, na pamiętnej wyprawie pod Samotną Gorę Bilbo Baggins zdobył przez przypadek pierścień. Jeden z jego starych dobrych znajomych, który także uczestniczył w tamtej wyprawie - czarodziej Gandalf, zaczyna teraz podejrzewać, że jest to Jedyny Pierścień, który może dać władzę nad światem. Został on dawno temu stworzony przez Saurona we wnętrzu Góry Zagłady i teraz jego twórca chce go odzyskać, by zrealizować swoje niebezpieczne plany. Frodo Baggins, który otrzymał ten pierścień od Bilba, musi uciekać.

7 „Drużyna Pierścienia”, czyli jak to się zaczęło
Na naradzie w Rivendell zostaje podjęta decyzja, że drużyna złożona z dziewięciu przedstawicieli różnych ras, podejmie się razem z Frodem - Powiernikiem Pierścienia wykonać misję zniszczenia potężnego pierścienia. W ślad za Drużyną rusza jedna z ofiar Pierścienia Władzy - Gollum, który posunie się do wszystkiego by odzyskać Pierścień, który kiedyś zrujnował jego życie.

8 „Dwie Wieże” - podróży ciąg dalszy
"Dwie Wieże" to opowieść o drogach, jakie wybrali poszczególni członkowie Drużyny Pierścienia po jej rozpadzie. Trójka z nich (Aragon, Gimli oraz Legolas) wyrusza na poszukiwanie przyjaciół porwanych przez orków. Tym ostatnim udaje się jednak zbiec do puszczy zwanej Fangornem, zamieszkanej przez entów - pasterzy drzew.

9 „Dwie Wieże” - podróży ciąg dalszy
Poszukujący ich towarzysze spotykają się zupełnie niespodziewanie z zagadkowym Białym Czarodziejem, a następnie udają się do króla Rohanu - Theodena, którego królestwo chyli się ku upadkowi za sprawą złego doradcy, zwanego Gadzim Językiem. Wraz z królem i wojownikami Riddermarchii, bohaterowie wyruszają na wojnę przeciwko potędze Insengradu i biorą udział w rozpaczliwej obronie Helmowego Jaru, przeciwko kilkakrotnie przewyższającym ich liczebnie orkom z Insengardu.

10 „Dwie Wieże” - podróży ciąg dalszy
Tymczasem Powiernik Pierścienia jest w drodze do Mordoru. Jego niespodziewanym przewodnikiem zostaje Sméagol - Gollum, którego Frodowi udaje się przekonać aby został sprzymierzeńcem - ale czy na pewno? Świat ogarniają ciemności płynące z Mordoru, pod których osłoną Sauron wysyła swoje pierwsze pułki, z Królem Upiorów na czele. Rozpoczyna się Wojna o Pierścień.

11 „Powrót Króla” - wszystko dobre, co się dobrze kończy
Nastał zmierzch Trzeciej Ery Śródziemia. Nad świat nadciągają straszliwe Ciemności, w których krążą skrzydlate Nazgule, siejąc postrach nawet wśród najdzielniejszych wojowników. Zaczyna się wielka Wojna o losy Śródziemia. U stóp Minas Tirith, na polach Pelennoru zmierzą się ze sobą armie ludzi z Gondoru i Rohanu z armią potworów Saurona, a nawet najmniejsi będą mieli okazję do chwały i dzielnej walki.

12 „Powrót Króla” - wszystko dobre, co się dobrze kończy
Tymczasem w Mordorze, pod Górą Przeznaczenia, Powiernik Pierścienia będzie musiał zakończyć swoją misję, w taki, czy w inny sposób.

13 „Powrót Króla” - wszystko dobre, co się dobrze kończy
Czy prawowity Król pojawi się na czas? Ale jakkolwiek by nie było, to wszystko ma swój koniec, nawet najbardziej wytrwali przemijają, lub udadzą się ku Szarej Przystani...

14 Nie każde złoto jasno błyszczy, Nie każdy błądzi, kto wędruje,
Nie każdą siłę starość zniszczy, Korzeni w głębi lód nie skuje. Z popiołów strzelą znów ogniska, I mrok rozświetlą błyskawice. Złamany miecz swą moc odzyska, Król tułacz wróci na stolicę.

15 Bohaterowie GANDALF (Ian McKellen) ARAGORN (Viggo Mortensen) LEGOLAS
(Orlando Bloom) FRODO i SAM (Elijah Wood i Sean Austin) PIPPIN i MERRY (Billy Boyd i Dominic Monaghan)

16 Bohaterowie ARWENA (Liv Tyler) GALADIERA (Cate Blancheft) EOWINA
(Miranda Otto) GIMLI (John Rhys-Davies) FARAMIR (David Wenham) SARUMAN (Christopher Lee)

17 Słów kilka o filmie: Informacje
światowa premiera w grudniu 2002 reżyseria Peter Jackson scenariusz Peter Jackson , Fran Walsh zdjęcia Andrew Lesnie muzyka Howard Shore gatunek: fantasy nakręcony między innymi w Nowej Zelandii, USA, Niemczech 114 aktorów statystów

18 Słów kilka o filmie: Oskary
Film był nominowany do 13 Oskarów. Podczas ich rozdania zdobył 4 statuetki za: Zdjęcia - A.Lesnie Charakteryzację - P.Owen i R.Taylor Muzykę - H.Shore Efekty wizualne – J.Rygiel, R.W.Cook, R.Taylor i M.Stetson

19 Słów kilka o filmie: Nagrody
Film nominowany był do 13 nagród BAFTA. Zdobył 5 nagród za: Najlepszy film według widzów Najlepszy film Najlepsze efekty specjalne Najlepsza charakteryzacja/fryzury Nagrodę im. Davida Leana dla reżyser Album ze ścieżką dźwiękową zdobył miano międzynarodowej płyty platynowej – sprzedano egzemplarzy

20 „O Pierścieniach”, czyli inne dzieła Mistrza
Silmarillion stanowi zbiór opowieści o Dawnych Dniach czyli o Pierwszej Erze Świata. Hobbit opowiada o wyprawie podjętej przez hobbita Bilba Bagginsa, trzynastu krasnoludów oraz czarodzieja Gandalfa do siedziby smoka Smauga.

21 „O Pierścieniach”, czyli inne dzieła Mistrza
Władca Pierścieni

22 „O Pierścieniach”, czyli inne dzieła Mistrza
W Niedokończonych Opowieściach odnajdujemy fragmenty na podstawie których zbudowano inne opowiadania Tolkiena, np. Dzieci Hurina.


Pobierz ppt "WŁADCA PIERŚCIENI DWIE WIEŻE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google