Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt w programie Szkoła z Klasą 2.0. Oglądanie czy czytanie – oto jest pytanie!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt w programie Szkoła z Klasą 2.0. Oglądanie czy czytanie – oto jest pytanie!"— Zapis prezentacji:

1 Projekt w programie Szkoła z Klasą 2.0. Oglądanie czy czytanie – oto jest pytanie!

2 przewrotny tytuł projektu o wyższości literatury nad filmem bądź odwrotnie jeszcze raz postawić sobie to pytanie i spróbować znaleźć na nie odpowiedź. Od wielu lat spotykamy się w praktyce szkolnej z przypadkami uczniów, którzy po prostu nie czytają - bo im się nie chce, bo nie lubią, bo książka za gruba i zbyt nudna. Coraz częściej wydaje im się, że wystarczy obejrzeć adaptację wybranego dzieła i sprawa załatwiona. zobaczyć, jak wiele umyka, gdy zamiast czytać oglądamy. zobaczyć, że oglądanie nie jest łatwą sztuką, że świadomy odbiór filmu jest również wielką umiejętnością. Finał - czytanie nie wyklucza oglądania i odwrotnie.

3 CELE PROJEKTU - poznanie dwóch sposobów opowieści o tym samym - książki i filmu - nabycie umiejętności posługiwania się terminami teoretycznoliterackimi i dotyczącymi języka filmu - umiejętność wyszukiwania i wartościowania materiałów tradycyjnych i wirtualnych - doskonalenie umiejętności posługiwania się TIK- iem (email, blog, strony www, prezentacje multimedialne, programy edytorskie, filmiki) - umięjętność pracy w zespole itp.

4 JAK TO ZROBIĆ? Wybieracie ZESPOŁY, w których chcecie pracować. Zespoły – od 4 do 6 osób Nie z sympatii, ale brać pod uwagę możliwe korzyści, umiejętności Zespół WSPÓLNIE wybiera dwa teksty kultury – film i książkę (w wypadku sagi, cyklu, trylogii może to być tylko jedna część) Mogą to być tytuły zaproponowane, mogą być własne pomysły Liczy się oryginalność!

5 1. "Saga o Wiedźminie" Andrzej Sapkowski - "Wiedźmin" reż. Marek Brodski 2. "Władna Pierścienia" Tolkien - "Władca Pierścienia" reż. Peter Jackson 3. "Ojciec chrzestny" Mario Puzo - "Ojciec chrzestny" reż. Francis F. Coppola 4. "Harry Potter" J. Rowling - "Harry Potter" którakolwiek część (wielu reżyserów) 5. "Pan Tadeusz" Adam Mickiewicz - "Pan Tadeusz" reż. Andrzej Wajda 6. "Zmierzch" Stephenie Meyer - "Zmierzch" reż. Bill Condon 7. "Czekolada" Joanne Harris - "Czekolada" reż. Lasse Hallstrom

6 Każdy członek zespołu ma obowiązek przeczytać wybraną przez zespół książkę i obejrzeć film. Jeśli uczniowie będą mieli problem ze znalezieniem filmów zorganizujemy - dla wszystkich chętnych - pokazy w ramach szkolnego DKF-u. Równolegle z tym pierwszym - najważniejszym - zadaniem uczniowie mają poszukać wszelkich dostępnych materiałów na temat książek i filmów - wywiady, recenzje, opinie, eseje, nawiązania. Ta część może trwać do końca marca. Zespoły uczniowskie mają przygotować swój własny blog czy stronę www, gdzie będa zamieszczać efekty swoich działań. Mają przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie - jakie są różnice między książką a filmem? Co jest gorsze, a co lepsze? (oczywiście uzasadniając każdą swoją opinię)

7 Oczekuję następujących efektów (one też - zgodnie z wstępnymi założeniami - będą oceniane): - strona/blog o wybranym "duecie" (strona graficzna, merytoryczna, pomysł) - gazetka tradycyjna (niedużego formatu, z hipotetycznym wywiadem, dalszym ciągiem książki, pomysłem na ulepszenie adaptacji, recenzjami..... pole do popisu dla przyszłych dziennikarzy - własny tytuł i wolna ręka) - filmiki - kręcone kamerami czy komórkami - jak byśmy zrobili to lepiej? - mogą zawierać elementy parodii - prezentacja multimedialna - to, co dla nich okazało się najistotniejsze - "stoiska" o poszczególnych zestawach przygotowane na Szkolny Festiwal 2.0

8 KRÓTKIE PODSUMOWANIE Stworzenie zespołu Wybór zestawu Przeczytanie książki i obejrzenie filmu Zgromadzenie rozmaitych materiałów (wywiady, recenzje, interpretacje…. Itp.) Przygotowanie i prowadzenie bloga/strony www tematycznej wydanie gazetki Nakręcenie filmu Prezentacja na podsumowanie Stoisko na festiwal – wedle pomysłu Komunikacja – na bieżąco sprawozdania LICZY SIĘ – zaangażowanie, wkład pracy, nowatorstwo, wykorzystanie TIK, estetyka, grafika, merytoryka


Pobierz ppt "Projekt w programie Szkoła z Klasą 2.0. Oglądanie czy czytanie – oto jest pytanie!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google