Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Clive Staples Lewis. Pisarz urodził się 29 listopada 1898 r. w Belfaście w Irlandii Północnej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Clive Staples Lewis. Pisarz urodził się 29 listopada 1898 r. w Belfaście w Irlandii Północnej."— Zapis prezentacji:

1 Clive Staples Lewis

2 Pisarz urodził się 29 listopada 1898 r. w Belfaście w Irlandii Północnej.

3 W tym roku, kiedy na świecie pojawił się Clive, jego brat Warren miał już 3 lata.

4 Ich ojciec Albert Lewis był dobrze wykształconym prawnikiem, a matka Florence zd. Hamilton skończyła matematykę, ale interesowała się również literaturą.

5 W 1905 roku rodzina Lewis przeprowadziła się do Little Lea.

6

7 W wieku lat czterech, niedługo po tym, jak pies Cliva, Jacksie, zginął pod kołami samochodu, chłopiec ogłosił, iż odtąd nazywa się Jacksie. Na początku nie reagował na żadne inne imię, jednak później zaakceptował imię Jack, którego używał do końca życia w gronie rodziny i przyjaciół.

8 Jack zaczął tworzyć już w dzieciństwie. Pierwsze prace powstały zanim skończył sześć lat. Gdy był starszy, zaczął pisać dziennik. 23 sierpnia 1908 roku zmarła jego matka. Była to tragedia całej rodziny. Początkowo chłopcy zostali umieszczeni w szkole w Watford, później w Cherbourgu, następnie ojciec zabrał ich ze szkoły i zatrudnił prywatnego nauczyciela.

9 Clive w rozmowie z ojcem Albertem.

10 We wrześniu 1929 roku zmarł ojciec Lewisa. W czerwcu 1930 roku Warren i Clive opuścili Little Lea i kupili posiadłość "The Kilns" w Headington Quarry (pod Oxfordem).

11 W wieku 19 lat Jack brał udział w pierwszej wojnie światowej we Francji. Po powrocie z wojny podjął studia na uniwersytecie oksfordzkim. Wkrótce był najlepszym studentem w Anglii, otrzymał państwowe wyróżnienia. W późniejszym czasie został wykładowcą Magdalen College na uniwersytecie oksfordzkim, a później profesorem literatury średniowiecznej i renesansowej na uniwersytecie w Cambridge.

12 Istotną sprawą w późnym okresie życia Lewisa była przyjaźń, a następnie związek z Joy Gresham, amerykańską pisarką pochodzenia żydowskiego. W 1957 roku Jack wziął z nią ślub kościelny.

13 Dom Lewisa wypełnił się szczęściem, powstało w tym czasie wiele książek.

14 Szczęście jednak nie trwało długo, bowiem wkrótce okazało się, że Joy jest chora, ma raka kości. Żona Lewisa zmarła w cztery lata po zawarciu z nim małżeństwa.

15 Lewis zmarł w wieku 65 lat w swoim domu w Oksfordzie i został pochowany na cmentarzu Kościoła św. Trójcy w tym mieście.

16 Clive zostawił po sobie wiele książek naukowych, powieści i innych wartościowych prac, które przyniosły mu sławę na całym świecie. W jego dorobku znajdujemy cykl siedmiu powieści fantastycznych dla dzieci pod tytułem Opowieści z Narnii. Cykl uważany za klasykę literatury dziecięcej oraz najlepszą pracę autora zawiera następujące części: Lew, czarownica i stara szafa Książę Kaspian: Powrót do Narnii Podróż "Wędrowca do Świtu" Srebrne krzesło Koń i jego chłopiec Siostrzeniec czarodzieja Ostatnia bitwa

17 Opowieści z Narnii zostały przetłumaczone na czterdzieści jeden języków i są nieprzerwanie wydawane od 1954 roku; do tej pory sprzedały się w liczbie ponad stu milionów kopii. Dwie pierwsze części cyklu doczekały się także ekranizacji.

18 Pomnik C.S. Lewisa w Belfaście, rodzinnym mieście pisarza.

19


Pobierz ppt "Clive Staples Lewis. Pisarz urodził się 29 listopada 1898 r. w Belfaście w Irlandii Północnej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google