Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Maria Skłodowska – Curie – patronka naszej szkoły

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Maria Skłodowska – Curie – patronka naszej szkoły"— Zapis prezentacji:

1 Maria Skłodowska – Curie – patronka naszej szkoły
„Jestem z tych, którzy wierzą iż nauka jest czymś bardzo pięknym.”

2 … o Marii Data urodzenia: 7.11.1867r.
Miejsce urodzenia: Warszawa, Polska Rodzice: Bronisława Boguska, Władysław Skłodowski Data śmierci: r. Miejsce śmierci Sancellemoz, Francja

3 Dzieciństwo i młodość Maria Salomea, najmłodsza z dzieci państwa Skłodowskich, przychodzi na świat 7 listopada 1867 roku w Warszawie przy ulicy Freta 16. Jej ojciec Władysław wykłada matematykę i fizykę w gimnazjum, a matka Bronisława prowadzi pensję dla dziewcząt.

4 Maria otrzymuje staranne wykształcenie
Maria otrzymuje staranne wykształcenie. Uczęszcza na pensję dla dziewcząt, gdzie oprócz obowiązkowych zajęć, potajemnie uczy się języka polskiego i historii Polski - potajemnie, ponieważ Warszawa w tym czasie znajduje się pod zaborem rosyjskim.

5 Śmierć matki wpływa znacząco na sytuację rodzinną
Śmierć matki wpływa znacząco na sytuację rodzinną. Osierocone dzieci muszą przejąć na siebie wiele obowiązków, ale mimo to nieprzeciętnie zdolna i pracowita Maria w roku kończy rosyjskie III Gimnazjum Żeńskie, zdobywając złoty medal.

6 Pierwsza miłość … W Szczarkach przeżywa swoją pierwszą miłość. Zakochuje się z wzajemnością w synu państwa Żuławskich - Kazimierzu, studencie Uniwersytetu Warszawskiego. Niestety jego rodzice uznali ją za nieodpowiednią dla niego partię.

7 Studia W 1891 roku Maria wyjeżdża do Paryża, by tam studiować matematykę i fizykę. Rozpoczyna studia na wydziale Matematyczno- Przyrodniczym. Na paryskiej Sorbonie zdobywa dwa dyplomy: z fizyki z najwyższą lokatą w grupie i z matematyki z drugą lokatą.

8 Małżeństwo W 1894 roku 27-letnia Maria poznaje 35-letniego Piotra Curie. Zakochują się w sobie. Łączy ich również wspólna pasja prowadzenia badań naukowych z dziedziny fizyki. 26 lipca 1895 roku pobierają się w Sceaux koło Paryża - w rodzinnym mieście Piotra.

9 Rodzina 1897 – narodziny córki Ireny, 1904 – narodziny córki Ewy,
1906 – tragiczna śmierć Piotra Curie.

10 Kariera naukowa Maria zaintrygowana promieniowaniem X odkrytym w 1895 roku przez Roentgena i tajemniczym promieniowaniem z uranu odkrytym przez Becquerela, postanawia poszukać pierwiastków o podobnych właściwościach. Prymitywne laboratorium, w którym rozpoczyna pracę badawczą znajduje się w małym, nie ogrzewanym pokoju (szopie), nieopodal Uniwersytetu Paryskiego.

11 Kariera naukowa – odkrycia
Maria przeprowadzając wspólnie z mężem różne doświadczenia, odkrywa dwa nowe pierwiastki promieniotwórcze. Pierwszy z nich na cześć swojego kraju - Polski, nazywa POLONEM, a drugi RADEM od słowa radius (promień). Wprowadza do nauki nazwę radioactive (radioaktywny - promieniotwórczy).

12 Nagrody Nobla W 1903 roku Maria otrzymuje wspólnie z mężem Piotrem Curie Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki – za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości . W 1911 roku otrzymuje drugą Nagrodę Nobla, z dziedziny chemii - za wydzielenie czystego radu.

13 Maria Skłodowska – Curie do dziś pozostaje jedyną kobietą, która Nagrodę Nobla otrzymała dwukrotnie.

14 Maria Skłodowska na … banknocie, znaczku. monecie

15 Cytaty Marii „Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę.” „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.” „Jestem z tych, którzy wierzą iż nauka jest czymś bardzo pięknym”

16 Galeria zdjęć

17 Pokaz wykonała: Alicja Olak


Pobierz ppt "Maria Skłodowska – Curie – patronka naszej szkoły"

Podobne prezentacje


Reklamy Google