Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WŁADCA PIERŚCIENI trylogia

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WŁADCA PIERŚCIENI trylogia"— Zapis prezentacji:

1 WŁADCA PIERŚCIENI trylogia
Od książki do filmu Autor: Patrycja Koperska

2 Spis treści Opis filmu. Części filmu. Biografia Stevena Spielberga.
Biografia J.R.R. Tolkiena. Obstawa filmu. Charakterystyka najważniejszych bohaterów. Fabuła filmu. Kilka różnic między powieścią a filmem. Muzyka z filmu. Nagrodzenia filmu. Ciekawostki. Źródła.

3 Opis filmu Władca Pierścieni: to trzyczęściowe dzieło nakręcone na podstawie powieści J.R.R Tolkiena. Kraj produkcji: Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone. Tytuł oryginalny: The Lord of the Rings. Reżyser: Peter Jackson. Scenariusz: Peter Jackson, Frances Walsh, Philippa Boyens. Gatunek: fantasy, przygodowy.

4 Części filmu Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia (ang. The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring) – światowa premiera w grudniu 2001 r. Władca Pierścieni: Dwie wieże (ang. The Lord of the Rings: The Two Towers) – światowa premiera w grudniu 2002 r. Władca Pierścieni: Powrót króla (ang. The Lord of the Rings: The Return of the King) – światowa premiera w grudniu 2003 r.

5 Biografia reżysera Peter Jackson – (ur. 31. października 1961), nowozelandzki, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Swoje pierwsze filmy zaczął robić już w wieku 8 lat, gdy rodzice kupili mu kamerę Super-8. To film „King Kong” zainspirował go do podjęcia kariery reżyserskiej i jego ponowne nakręcenie stało się marzeniem Jacksona.

6 Biografia autora książki
John Ronald Reuel Tolkien – (ur. 3 stycznia 1892 w Bloemfontein w Oranii, obecnie na terytorium RPA, zm. 2 września 1973 w Bournemouth w Anglii), angielski pisarz i filolog. Jako autor powieści Władca Pierścieni, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, stał się jednym z prekursorów współczesnej literatury fantasy.

7 Obsada filmu Frodo Baggins – Eliah Wood Samwise „Sam” Gamgee – Sean Astin Perygrin „Pippin” Took – Billy Boyd Meriadoc „Merry” Brandybuck – Dominic Monaghan Legolas – Orlando Bloom Aragorn – Viggo Mortensen Gandalf – Ian McKellen Gimli – John Rhys-Davies Arwena – Liv Tylor Elrond – Hugo Weaving Gollum – Andy Serkis Boromir – Sean Bean Król Theoden – Bernard Hill

8 Charakterystyka najważniejszych bohaterów

9 Frodo Baggins Hobbit, główny bohater filmu, Powiernik Pierścienia.
Jego najbliższymi przyjaciółmi są Sam, Merry oraz Pippin. Mieszka w Shire (w Bag End) ze swoim wujem, Bilbem. Frodo wyrusza wraz z Samem do Mordoru, aby zniszczyć Pierścień.

10 Samwise „Sam” Gamgee Hobbit, najlepszy przyjaciel Froda, mieszkający w Shire, zakochany w Różyczce Cotton. Wyznaczony przez Gandalfa na towarzysza Powiernika Pierśćienia, wyrusza wraz z nim w kierunku Góry Przeznaczenia, aby zniszczyć Pierścień.

11 Meriadoc „Merry” Brandybuck
Hobbit, przyjaciel Froda, mieszkający w Shire. Członek Drużyny Perścienia, giermek Króla Theodena. Po Wojnie o Pierścień zostaje pasowany na rycerza Rohanu.

12 Peregrin „Pippin” Took
Hobbit, przyjaciel Froda mieszkający w Shire, członek Drużyny Pierścienia. Ofiarowuje swoje usługi Denethorowi i zostaje rycerzem Gondoru

13 Legolas Elf, książę Mrocznej Puszczy, pochadzący z królewskiego rodu Sindarów. Członek Drużyny Pierścienia reprezentujący elfy. Posiada dalekosiężny wzrok, czuły słuch oraz dobrze opanowaną sztukę łucznictwa.

14 Aragorn Dunedan, Strażnik Północy, syn Arathorna, potomek Isildura, znany jako Obieżyświat. Zakochany w Arwenie, członek Drużyny Pierścienia. Po Wojnie o Pierścień zostaje koronowany na króla Gondoru oraz poślubia Arwenę.

15 Gandalf Czarodziej z rodu Majarów, zwany Szarym Pielgrzymem.
Służył radą i pomocą tym, którzy sprzeciwiali się woli Saurona. Posiada jeden z trzech Pierścieni Władzy. W czasie przeprawy przez most Khazad-Dum w Morii poległ, lecz powrócił jako Gandalf Biały.

16 Arwena Elf, córka Elronda, wnuczka Galadrieli, darzy miłością Aragorna. Jej symbolem jest naszyjnik Evenstar, który podarowała ukochanemu, aby o niej nie zapomniał.

17 Gimli Krasnolud, syn Gloina, członek Drużyny Pierścienia.
Jego umiejętność władania toporem niejednokrotnie okaże się bardzo pomocna. Początkowo uprzedzony do Legolasa, jednak po dłuższym czasie przebywania razem, zaprzyjaźnią się z nim.

18 Elrond Elf, władca Rivendell, jeden z potężnych władców dawnych czasów, ojciec Arweny. Jest on powiernikiem jednego z pierścieni elfów – Vilyi, przewodniczącym Wielkiej Narady, decydującej o losie Pierścienia.

19 Boromir Brat Faramira, członek Drużyny Pierścienia, syn Denethora, następca Namiestnika Gondoru. Jako najstarszy syn Namiestnika nosi Róg Gondoru. Ginie, broniąc Merry’ego i Pippina przed Uruk-Hai.

20 Król Theoden Król Rohanu, wuj Eowiny.
Szpieg Sarumana – Grima, zatruwa jego umysł przez wiele lat, lecz dzięki Gandalfowi Białemu zostaje on uzdrowiony. Ginie przygnieciony przez swojego konia w walce z Wodzem Nazguli

21 Gollum Niegdyś hobbit o imieniu Smigol.
Przez chciwość zabiera swemu przyjacielowi Pierścień Władzy, zabijając go. Ukrywając się w jaskiniach i ulegając mocy Pierścienia, zmienia się w stwora, zwanego Gollumem.

22 Fabuła Wszystkie trzy części opowiadają o Wojnie o Pierścień z mitologii Śródziemia oraz o związanej z nią wędrówce hobbita imieniem Frodo Baggins do Mordoru, krainy Ciemności. Frodo musi zniszczyć tytułowy Pierścień, a dokonać tego można tylko wrzucając go w głąb Góry Przeznaczenia. W tym samym czasie Sauron, rozpętuje wojnę, pragnąc odzyskać klejnot - jedyny przedmiot, którego brakuje mu, by stać się niepokonanym.

23 Kilka różnic między powieścią a filmem

24 Film: Bilbo nie uczestniczy w radzie.
Książka: Bilbo uczestniczy w obradach rady i opowiada historię o tym, jak pierścień znalazł się w jego posiadaniu. Proponuje również, że pójdzie do Mordoru i go zniszczy. Film: Podczas Narady Frodo zgłasza się jako ochotnik, aby nieść i zniszczyć pierścień. Potem zgłaszają się inni, którzy składają przysięgę, że będą go chronić i opiekować się nim. Elrond wypowiada na końcu zdanie "Drużyna Pierścienia”. Książka: Drużyna formuje się dopiero kilka dni po naradzie.

25 Film: Członkowie Rady siedzą w kółku, a pośrodku na postumencie znajduje się Pierścień.
Książka: Frodo trzyma ukryty pierścień pod swoją koszulą. Film: Romantyczna scena, podczas której Arwena daje Aragornowi naszyjnik na pamiątkę. Książka: Owszem, spotykają się oni w Rivendell, ale nie są wspomniane żadne szczegóły. To Garadriel daje Aragornowi "Kamień Elfów" w Lothlorien.

26 Film: Strażnik daje hobbitom ich numenoreańskie miecze na Wichrowym Czubie.
Książka: Broń otrzymują od Toma Bombadila. Film: To Arwena zmierzy się z Nazgulami i to ona wywoła fale na Bruinen. Książka: To Frodo sprzeciwia się mocy Czarnych Jeźdźców, a Elrond wzburza rzekę. (Gandalf pomógł tylko ukształtować z fal białe rumaki).

27 Muzyka Całą muzyke skomponował Howard Shore, ale również przyczyniła się do tego Enya m.in. z utworem „May it be”. W plebiscycie Classic FM muzyka do "Władcy Pierścieni" zyskała tytuł ścieżki dźwiękowej wszech czasów.

28 Nagrody Oscary: Cała trylogia "Władcy Pierścieni" zdobyła 30 nominacji do Oscara i 17 tych nagród: Część nominacji , 4 Oscary, Część nominacji , 2 Oscary, Częśc nominacji , 11 Oscarów. Złote Globy: Nagroda - Najlepszy Film, Dramat, Nagroda - Najlepszy Reżyser - Peter Jackson, Nagroda - Najlepsza Muzyka - Howard Shore, Nagroda - Najlepsza Piosenka - Howard Shore, Fran Walsh, Annie Lennox.

29 Ciekawostki Peter Jackson i jego zespół nie tylko stworzyli Śródziemie, ale na potrzeby Władcy Pierścieni zaprojektowali także całkowicie cyfrowy świat. Tę oszałamiająco intensywną, zakulisową pracę wykonała firma WETA Digital. plastikowych żołnierzyków kupiono do planowania scen batalistycznych (Peter Jackson ma się teraz czym bawić ;).

30 Liczba kostiumów jest oszałamiająca: przeciętnie 150 dla każdej z kultur! Dochodził do tego fakt, że wiele kostiumów poszczególnych postaci trzeba było robić w dwóch rozmiarach: jeden dla aktora, a drugi dla mniejszego lub większego "dublera w skali". Viggo Mortensen, aby bardziej wczuć się w rolę, nie spał razem z innymi w hotelu, tylko w lesie, w dodatku w zbroi. Orlando Bloom grający elfa Legolasa w "Drużynie Pierścienia" ma brązowe oczy, a w pozostałych częściach niebieskie.

31 Źródła http://www.filmweb.pl
Linki:

32 Przygotowała: Patrycja Koperska kl.1E
KONIEC Przygotowała: Patrycja Koperska kl.1E


Pobierz ppt "WŁADCA PIERŚCIENI trylogia"

Podobne prezentacje


Reklamy Google