Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Powieści fantastyczne oraz fantasy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Powieści fantastyczne oraz fantasy"— Zapis prezentacji:

1 Powieści fantastyczne oraz fantasy

2 Fantastyka – dziedzina literatury (a także filmu i innych dziedzin sztuki i kultury). Polega ona na kreowaniu istot, które są wytworem wyobraźni, części świata lub całej rzeczywistości zupełnie odmiennej od tej, którą znamy z życia.

3 Powieść fantastyczna – powieść, w której świat przedstawiony kształtowany jest w ten sposób, że odbiega od tego, co w danej kulturze uznaje się za rzeczywiście istniejące, przy czym światu temu przypisuje się w toku narracji realny byt. Powieść fantastyczna wykorzystuje często tradycyjne wątki baśniowe, ludowe, a także przewidywania naukowo-techniczne.

4 Fantastykę cechuje duża swoboda w zakresie konstrukcji świata przedstawionego i postaci bohaterów. Swoboda niekoniecznie jednak oznacza absolutną dowolność – wiele utworów z tej kategorii zostaje umieszczonych w pseudorzeczywistości (pewne aspekty są zgodne z faktami, np. historią, czy fizyką), lub rzeczywistości wygenerowanej (wtedy reguły takie najczęściej spisane, odnoszą się do wszystkich utworów napisanych w danej serii – przykładem może być saga J. R. R. Tolkiena).

5 Powieść fantastyczna vs. Fantasy
Czym różnią się od siebie te dwa gatunki literackie? Powieść Fantasy dotyczy przede wszystkim nieosiągalnych przedmiotów, osadzonych w nieosiągalnych (zazwyczaj minionych) czasach. Powieść fantastyczna mówi natomiast głównie o przyszłości i związanym z tym postępem technicznym. Spotkać tam więc możemy takie zjawiska jak roboty czy zabójcze lasery.

6 Podział fantastyki Jak powszechnie wiadomo fantastyka to bardzo szerokie pojęcie. Z grubsza mówiąc dzieli się na science fiction, horror i fantasy. Z kolei w skład fantasy wchodzą podgatunki : baśnie, chińszczyzna, legendy (zwłaszcza arturiańskie), heroic fantasy i sword & sorcery (magia i miecz).

7 Do najbardziej znanych powieści fantasy i science fiction należą m. in
- saga „Harry Potter” J.K. Rowling - „Hobbit” J.R.R. Tolkiena - saga „Władca Pierścieni” J.R.R Tolkiena - saga „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa - „Gra Endera” Orsona Scotta Carda - „Solaris” Stanisława Lema - „Rok 1984” George’a Orwell’a - „200 000 mil podmorskiej żeglugi” Juliusza Verne - „Dziewięciu Książąt Amberu” Rogera Zalaznego - saga „Tunele” Roderica Gordona i Briana Williamsa - „Diuna” Franka Herberta - „Gra o Tron” George’a R.R. Martina - saga „Zwiadowcy” Johna Flanagana - „Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego

8 „Harry Potter” Saga o słynnym czarodzieju zawiera 7 części. Zekranizo- wanych zostało 6 oraz pierwsza połowa siódmego tomu. Jest to powieść przygodowa o znacznej dawce cech fantastycznego świata. Książki opowiadają o młodym chłopcu, który posiada magiczne zdolności, o których nie wie jednak do 11-tych urodzin. Trafia do szkoły magii w Hogwarcie, gdzie poznaje przyjaciół i znajduje prawdziwy dom. Od tej pory przeżywa mnóśtwo ciekawych i niebezpiecznych przygód za sprawą Czarnego Pana Voldemorta - najniebezpieczniejszego czarodzieja wszechczasów, który za wszelką cenę chce zabić Harry’ego. Przepowiednia głosi bowiem, że tylko on ma moc zdolną do pokonania okrutnika.

9 „ S o l a r i s ” Świat w niedalekiej przyszłości. Dr Chris Kelvin, psycholog, ma zbadać przyczyny zagadkowych zachowań niewielkiej grupy naukowców na pokładzie stacji kosmicznej Prometeusz, która straciła kontakt z Ziemią. Przed wyruszeniem w kosmos Kelvin otrzymuje wiadomość od swego bliskiego przyjaciela, dowodzącego misją komandora Gibariana, który prosi go o pomoc z powodów, jakich nie chce - lub nie potrafi - wyjaśnić. Po przybyciu na stację Kelvin dokonuje szokujących odkryć: Gibarian popełnił samobójstwo, a dwóch pozostałych przy życiu naukowców - Snow i dr Helen Gordon – zdradzają objawy niebezpiecznej paranoi.

10 „Władca Pierścieni” Akcja trylogii rozgrywa się w fantastycznym świecie, o magicznych stworzeniach i nadludzkich siłach. Hobbit Bilbo, w dniu swych stojedenastych urodzin postanawia opuścić rodzinną wioskę Shire. Magiczny pierścień, którego posiadaczem tego momentu, celem ciężkiej, pełnej niesamowitych przygód wędrówki młodego hobbita jest zniszczenie pierścienia władającego zgubną mocą. Wędrowcowi towarzyszy Drużyna Pierścienia, hobbici, czarodziej Gandalf, wojownik Aragorn, krasnolud Gimli, książę Gondoru – Boromir oraz elf Legolas. Grupa ścigana jest przez Czarnych Jeźdźców i całe zastępy Orków. Przyjaciele zrobią wszystko, by magiczny przedmiot nie dostał się w ręce Saurona, Pana Ciemności.

11 Dziękuję za obejrzenie mojej prezentacji :)
Mam nadzieję że się Pani podobała. Jeżeli ma Pani jakieś zastrzeżenia lub propozycje odnośnie zmian, proszę mnie zawiadomić . Chciałbym jedynie powiedzieć, że na temat ten nie ma zbyt dużo teorii, dlatego spory nacisk położyłem na same książki… Zrobiłem ją trochę pospiesznie, aby zdążyć na czas, by wiedziała Pani, że nie olałem sprawy :) Także jeśli czegoś brakuje bądź coś należy zmienić, proszę o poinformowanie mnie o tym.


Pobierz ppt "Powieści fantastyczne oraz fantasy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google