Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zgodnie z doświadczeniem moim celem było obliczenie zawartości dwutlenku węgla w C-C. Obrałam sobie dwie techniki za pomocą,których wykonałam to doświadczenie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zgodnie z doświadczeniem moim celem było obliczenie zawartości dwutlenku węgla w C-C. Obrałam sobie dwie techniki za pomocą,których wykonałam to doświadczenie."— Zapis prezentacji:

1

2 Zgodnie z doświadczeniem moim celem było obliczenie zawartości dwutlenku węgla w C-C. Obrałam sobie dwie techniki za pomocą,których wykonałam to doświadczenie. W pierwszej wykorzystałam u-rurkę,a w drugiej cylinder miarowy. Oba doświadczenia zostały przeprowadzone w temperaturze 19 stopni Celsjusza,a C-C w nich użyta była z puszek o pojemności 330 ml.

3 W tym doświadczeniu nauczyciel fizyki pełnił rolę mojego asystenta.

4 Doświadczenie z u-rurką polegało na tym,że C-C została do niej wlana,a jeden z otworów zatkany. Po wstrząśnięciu i pozwoleniu, by ciśnienie się unormowało zmierzyłam różnicę w poziomie substancji przed jej wygazowaniem i po jej wygazowaniu, co dało mi ilość CO2. Moje doświadczenie udokumentowałam według schematu po lewej. Krótka notatka: d CO ₂ = 1,96 kg/m³ 1ml = 0,000001 m³ d= m : V

5 PRÓBA KONTROLNA W ramach próby kontrolnej do u-rurki wlałam zwykłą wodę niegazowaną. Poziom cieczy nie zmienił się,ani przed,ani po wstrząśnięciu.

6 POMIAR PIERWSZY Przed wstrząśnięciem w u-rurce h=4,natomiast po wstrząśnięciu h=3,5

7 POMIAR TRZECI Przed wstrząśnięciem w u-rurce h=1,natomiast po wstrząśnięciu h=0,8

8 POMIAR DRUGI Przed wstrząśnięciem w u-rurce h=12,natomiast po wstrząśnięciu h=11.

9 Obliczywszy różnicę wysokości C-C przed i po wstrząśnięciu. Pomnożyłam wynik tego odejmowania przez 0,0196 Moje wyniki to: 1) 2,45 2) 1,47 3) 3,92 Średnia moich pomiarów wynosi około 2,61.

10 Za pomocą tej miarki wlewałam C-C do cylindra miarowego. Za każdym razem odmierzałam 10 ml substancji. Co pomiar wlewałam 10 ml C-C i sprawdzałam o ile ilość substancji zmniejszyła się po ulotnieniu się dwutlenku węgla.

11 W ramach próby kontrolnej do cylindra wlałam zwykłą wodę niegazowaną. Poziom cieczy nie zmienił się,ani przed,ani po wstrząśnięciu. PRÓBA KONTROLNA

12 POMIAR PIERWSZY

13 POMIAR DRUGI

14 POMIAR TRZECI

15 POMIAR CZWARTY

16 POMIAR PIĄTY

17 Ilość wlanej C-C [ml]Ilość C-C po ulotnieniu cię dwutlenku węgla [ml] 101 2018 3026 4035 5043

18 Wiedząc,że gęstość dwutlenku węgla jest równa 1,96 obliczyłam wagę C-C w gramach, uprzednio zmieniając jednostkę współczynnika wyżej podanej gęstości. pomnożyłam gęstość dwutlenku węgla przez ubytek w CO ₂ mililitrach. oto moje wyniki: 1) 1,96 dla 10 ml 2) 1,96 dla 20 ml 3) 2,60 dla 30 ml 4) 2,45 dla 40 ml 5) 2,70 dla 50 ml średnia pomiarów: 2,33 Według moich wyliczeń w jednym metrze kwadratowym C-C jest około 2,33 kilogramów dwutlenku węgla.

19 Niestety,ale każde doświadczenie i każdy eksperyment są obarczone błędem pomiaru. Może to być spowodowane przez niedokładność urządzeń i zwykłe niedopatrzenie osoby robiącej doświadczenie. W moim przypadku oprócz wyżej wymienionych wpływ na wyniki mojego doświadczenia mogła mieć temperatura w pomieszczeniu ( przyjęłam 19 stopni Celsjusza uprzednio ją mierząc ) oraz sposób w jaki robiłam pomiary. Może brak mi doświadczenia i dokładności.

20 To dużo, czy mało ? Zgodnie z moimi obliczeniami w C-C jest około 2.47 (średnia z obu pomiarów). Pytanie tylko…. To dużo, czy mało ? Wiedząc o tym,że materia nieustannie krąży w przyrodzie i ten dwutlenek węgla dostanie się do atmosfery niezależnie,czy my wypijemy napój wraz z nim,czy najpierw zaczekamy,by się ulotnił. Jaki wpływ ma CO ₂ na organizm człowieka: Głównie ogranicza wymianę gazową. To dla tego jest on usuwany przez ludzi i zwierzęta podczas oddychania tlenowego po przez wydech. Wrażliwość ludzi i zwierząt na dwutlenek węgla jest bardzo zróżnicowana,zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz gatunkowo. Jaki wpływ ma CO ₂ na atmosferę: Dwutlenek węgla w dużej mierze przyczynia się do efektu cieplarnianego. Zatrzymuje on część promieniowania słonecznego i odbija je od warstwy nad ziemią naprowadzając promienie słoneczne na pewien obszar i ogrzewając go. Jest to bardzo niebezpieczne,gdyż może to doprowadzić do stopienia lodowców i zalania dużej ilości terenu,a w niektórych rejonach podniesienia temperatury do tego stopnia,że powstanie tam pustynia. Te dwie skrajne możliwości mogą przyczynić się do wymarcia wielu gatunków istot żywych oraz problemów ekonomicznych ludzi. Jaki wpływ ma CO ₂ na organizm człowieka: Głównie ogranicza wymianę gazową. To dla tego jest on usuwany przez ludzi i zwierzęta podczas oddychania tlenowego po przez wydech. Wrażliwość ludzi i zwierząt na dwutlenek węgla jest bardzo zróżnicowana,zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz gatunkowo. Jaki wpływ ma CO ₂ na atmosferę: Dwutlenek węgla w dużej mierze przyczynia się do efektu cieplarnianego. Zatrzymuje on część promieniowania słonecznego i odbija je od warstwy nad ziemią naprowadzając promienie słoneczne na pewien obszar i ogrzewając go. Jest to bardzo niebezpieczne,gdyż może to doprowadzić do stopienia lodowców i zalania dużej ilości terenu,a w niektórych rejonach podniesienia temperatury do tego stopnia,że powstanie tam pustynia. Te dwie skrajne możliwości mogą przyczynić się do wymarcia wielu gatunków istot żywych oraz problemów ekonomicznych ludzi.

21 W moim przekonaniu człowiek w większym stopniu powinien zdać się na odnawialne źródła energii takie jak wiatr, energia słoneczna, energia geotermalna. Są one odnawialne, a przy tym nie szkodzą środowisku. Można również zastąpić węgiel innym paliwem na przykład gazem ziemnym. Przywiązać większą wagę do zalesiania terenów nieużywanych. Rośliny w dzień (kiedy mają dostęp do światła słonecznego),pobierają dwutlenek węgla potrzebny im do przeprowadzenia fotosyntezy. Jako ciekawostkę podam,ze jedno drzewo liściaste średnio produkuje tyle tlenu ile na dzień potrzebuje 6 osób.

22 Źródła informacji : https://www.min-pan.krakow.pl/zaklad-geoinzynierii-i-inzynierii- srodowiska/pracownia-geotechnologii/1363-jaki-wplyw-ma-co2-na- ocieplenie-klimatu.html Źródła grafiki : http://upload.wikimedia.org/math/5/c/d/5cddf7dc1bcd15e97604bcc7b 85f7696.png http://upload.wikimedia.org/math/5/c/d/5cddf7dc1bcd15e97604bcc7b 85f7696.png


Pobierz ppt "Zgodnie z doświadczeniem moim celem było obliczenie zawartości dwutlenku węgla w C-C. Obrałam sobie dwie techniki za pomocą,których wykonałam to doświadczenie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google