Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KLIMAT A ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KLIMAT A ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII."— Zapis prezentacji:

1 KLIMAT A ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

2 nieodnawialne, czyli surowce energetyczne, tj
nieodnawialne, czyli surowce energetyczne, tj.: węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa naftowa, gaz ziemny, torf, łupki i piaski bitumiczne, pierwiastki promieniotwórcze (uran, tor i rad); odnawialne, do których należy siła spadku wody, energia wiatru, energia słoneczna, energia wody morskiej (prądów, fal, pływów, różnic temperatury), energia geotermiczna i energia biomasy.

3 MOŻNA TAK…

4 ALBO TAK…

5 I CO DALEJ??

6 JAK MY MOŻEMY WPŁYNĄĆ NA KLIMAT?
Wszyscy chcemy, aby nasze otoczenie było jak najczystsze. Co możemy zrobić, żeby tak było???

7 Ograniczajmy zużycie wody
Ograniczajmy zużycie wody. Jest ona bardzo ważna i nie można jej marnować . Najlepiej: nie zostawiać odkręconego kranu jeśli to nie jest konieczne, myć się pod prysznicem ( tym samym ograniczyć nie tylko ilość wody, ale także emisji dwutlenku węgla).

8 2. Po drugie stosujmy żarówki energooszczędne
2. Po drugie stosujmy żarówki energooszczędne. Zużywają  około 5 razy mniej energii i świecą 6-10 razy dłużej. Oszczędność dla nas i klimatu.

9 Starajmy się nie zostawiać wszelkiego rodzaju ładowarek np
Starajmy się nie zostawiać wszelkiego rodzaju ładowarek np. do telefonów komórkowych w gniazdkach. Nie pozostawiajmy urządzeń elektrycznych w stanie tzw. czuwania (stand-by). Roczne zużycie energii przez stand-by odpowiada, w wielu gospodarstwach domowych, rocznemu zużyciu energii przez lodówkę. Niejednokrotnie jest w naszych domach wiele urządzeń z funkcją czuwania: telewizor, radio, drukarka, itp.

10 Ograniczajmy korzystanie z samochodu.
Można także kupić nowy samochód z napędem hybrydowym zamiast zwykłego nowoczesnego samochodu, możesz zapłacić do 4 tys. dolarów więcej , jednak eksperci szacują, że - wobec wysokich cen paliwa – ze względu na zużycie mniejszej ilości paliwa w samochodzie hybrydowym różnica ta wyrównałaby się w ciągu 3-4 lat.

11 Zmniejszajmy temperaturę ogrzewania o jeden stopień.
Możesz również w swoim mieszkaniu zamontować okna z podwójną szybą, które zatrzymują w domu więcej ciepła, zmniejszając jednocześnie ilość gazu ziemnego, potrzebnego do ogrzania twojego domu.

12 …NA CODZIEŃ Kolektory słoneczne służą do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło. Przy obecnej technologii teoretycznie każdy może mieć kolektory słoneczne.

13 Energia wiatru jest dziś powszechnie wykorzystywana także w gospodarstwach domowych. Dzieje się tak ze względu na to, że jest to inwestycja stosunkowo mało kosztowna. Wzgląd na to ma niezbyt skomplikowana budowa urządzeń jak i nieskomplikowana eksploatacja.

14 Energia pływów morskich
W korzystnych warunkach topograficznych możliwe jest wykorzystanie pływów morza. Ujście rzeki wpływającej do morza i wysokie jej brzegi umożliwiają budowę zapory, pozwalającej na wpłynięcie wód morskich w dolinę rzeki podczas przypływu i wypuszczeniu ich poprzez turbiny wodne podczas odpływu. Największa na świecie taka elektrownia znajduje się we Francji. Pracuje od 1967 roku.

15 Energia fal morskich Istnieją dwa rozwiązania wykorzystania energii fal morskich napędzających albo turbinę wodną albo powietrzną. W pierwszym rozwiązaniu woda morska pchana kolejnymi falami wpływa zwężającą się sztolnią do położonego na górze zbiornika. Przelewa się ona przez upust i napędza turbinę, sprzężona z generatorem. Po przepłynięciu przez turbinę woda wraca do morza. W drugim rozwiązaniu zbiornik jest zbudowany na platformach na brzegu morza. Fale wlewają się na podstawę platformy i wypychają powietrze do górnej części zbiornika. Sprężone przez fale powietrze wprawia w ruch turbinę, która napędza generator.

16 MUSIMY WYBRAĆ. DUŻO ZALEŻY OD NAS SAMYCH.

17 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Katarzyna Lekenta kl. 3B


Pobierz ppt "KLIMAT A ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII."

Podobne prezentacje


Reklamy Google