Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Badanie wpływu temperatury na rozpuszczalność

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Badanie wpływu temperatury na rozpuszczalność"— Zapis prezentacji:

1 Badanie wpływu temperatury na rozpuszczalność
Agata Pawłowska Joanna Mazurek

2 Sprzęt W obu przypadkach potrzebowałyśmy: czterech szklanek;
wagi kuchennej; termometru; naczynia z miarką milimetrową; czegoś do mieszania (np. łyżeczki); czegoś do podgrzania wody (kuchenka mikrofalowa oraz czajnik).

3 Odczynniki Doświadczenie wykonałyśmy osobno dla dwóch substancji: soli kuchennej (NaCl) i cukru (sacharozy). Rozpuszczalnikiem była woda. wzór strukturalny sacharozy

4

5 Czynności Przy rozpuszczaniu obu substancji zrobiłyśmy 4 próby, dla wody w temperaturze 25°C, 50°C, 75°C i 100°C (wrzątek). W obydwu przypadkach najpierw odmierzyłyśmy po 100 ml wody i wlałyśmy do każdej ze szklanek. Następnie po kolei ogrzewałyśmy wodę w szklankach do pożądanej temperatury i rozpuszczałyśmy tyle substancji, ile się dało. Najpierw odmierzałyśmy po 5g, a gdy substancja zaczynała rozpuszczać się trudniej dodawałyśmy do roztworu po 1g, by otrzymać jak najdokładniejszy wynik.

6

7 Rezultaty naszego doświadzenia
m, [g] T,[°C]

8 T,[°C]

9 Jak się okazało, rozpuszczalność cukru jest o wiele większa od rozpuszczalności soli. W 100g wody o temperaturze 25°C można spokojnie rozpuścić 6 razy więcej gramów cukru niż soli!

10 Wnioski Wraz ze wzrostem temperatury rozpuszczalność wzrasta.
Wraz ze wzrostem temperatury rozpuszczalnika substancja rozpuszcza się szybciej. Sól kuchenna i cukier są substancjami dobrze rozpuszczającymi się w wodzie.

11 Możliwa niedokładność pomiarów ze względu na:
Niepewność pomiarową (np. przy mierzeniu temperatury roztworu, ilości rozpuszczanej substancji itp.). Tracenie ciepła przez roztwór: przy mieszaniu i oddawanie energii do otoczenia.

12 Dziękujemy za uwagę 


Pobierz ppt "Badanie wpływu temperatury na rozpuszczalność"

Podobne prezentacje


Reklamy Google