Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Globalne ocieplenieGlobalne ocieplenie to zjawisko polegaj ą ce na wzro ś cie ś rednich temperatur na powierzchni Ziemi. Obserwowane od oko ł o 60 lat.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Globalne ocieplenieGlobalne ocieplenie to zjawisko polegaj ą ce na wzro ś cie ś rednich temperatur na powierzchni Ziemi. Obserwowane od oko ł o 60 lat."— Zapis prezentacji:

1 Globalne ocieplenieGlobalne ocieplenie to zjawisko polegaj ą ce na wzro ś cie ś rednich temperatur na powierzchni Ziemi. Obserwowane od oko ł o 60 lat. Dotyczy ono ca ł ej naszej planety. Zarówno atmosfery jak i wód powierzchniowych.

2

3

4 emisja i kumulacja w atmosferze gazów cieplarnianych, a więc ozonu, dwutlenku węgla, metanu, tlenku azotu, dwutlenku siarki, pary wodnej oraz ołowiu rozwój przemysłu i motoryzacji(dwutlenek siarki, dwutlenek węgla, metan, tlenek azotu, ozon, ołów) spalanie drewna i paliw kopalnych, a więc węgla, ropy(powstaje dwutlenek węgla) wycinanie lasów tropikalnych(powstaje dwutlenek węgla i ołów) spalanie odpadów toksycznych(powstaje dwutlenek węgla oraz metan) wykorzystywanie freonów przy produkcji lodówek, aerozoli, pianek izolacyjnych, rozpuszczalników chemicznych(ozon, dwutlenek węgla) zmniejszanie obszarów leśnych(zwiększenie dwutlenku węgla) natężenie efektu cieplarnianego

5

6 częstsze powodzie i susze spowodowane zmianą klimatu, zmniejszony dopływ słodkiej wody, wymieranie gatunków, regresja lodowców, straty ekonomiczne, wymuszona migracja, intensyfikacja cyklonów tropikalnych oraz huraganów, rozprzestrzenianie się chorób takich jak: malaria, borelioza, cholera, dżuma.

7

8 średnia temperatura ziemi wzrośnie o 1,4-5,8°C w stosunku do roku 1990, poziom mórz podniesie się o 9-88 cm, spadnie 5-20% więcej deszczu i śniegu, zaobserwujemy więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak oberwania chmur, fale upałów, które z kolei mogą spowodować powodzie, osuwanie się ziemi, susze, pożary lasów, wiatry i prądy oceaniczne zmienią kierunki, co doprowadzi prawdopodobnie do lokalnych zmian w warunkach klimatycznych.

9

10

11 w jak największym stopniu powinniśmy starać się oszczędzać energię, tj. wyłączać nieużywane urządzenia elektryczne, także niepotrzebne światło zastępować wysłużone urządzenia energooszczędnymi w szerszej skali: zmienić zasilanie elektryczne na zasilanie propanem, tam, gdzie jest to możliwe instalowanie na dachach domów kolektorów i baterii słonecznych wykorzystujących promieniowanie słoneczne wprowadzanie systemu HVAC, zarządzającego klimatyzacją, wentylacją i ogrzewaniem, zmniejszającego pobór energii

12 Sylwia Woźna Ewa Pycka Robert Tomaszewski


Pobierz ppt "Globalne ocieplenieGlobalne ocieplenie to zjawisko polegaj ą ce na wzro ś cie ś rednich temperatur na powierzchni Ziemi. Obserwowane od oko ł o 60 lat."

Podobne prezentacje


Reklamy Google