Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WODA Maja Janiszewska kl. VI c, SP-45.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WODA Maja Janiszewska kl. VI c, SP-45."— Zapis prezentacji:

1 WODA Maja Janiszewska kl. VI c, SP-45

2 Kim jestem ? Nie mam smaku, jestem bezbarwna, bezwonna i bezkształtna, lecz beze mnie nie ma życia. Powiedz, kim jestem? Tak, to ja – WODA!

3 WODA Poznajmy się: Temp. topnienia 0o C, temp. wrzenia 100o C.
Odgrywam szczególną rolę w rozwoju życia na Ziemi, budowie jej płaszcza skalnego, stanowię główny składnik hydrosfery. Jestem najważniejszym i najpowszechniej używanym surowcem mineralnym, nieodzownym w większości procesów technologicznych.

4 MOJE KRÓLESTWO Może nie wiecie, ale zajmuję ¾ całkowitej powierzchni Ziemi. Występuję w oceanach, ale także w rzekach, jeziorach i w postaci stałej w lodowcach. Część mnie znajduje się pod powierzchnią Ziemi lub w atmosferze (chmury, para wodna).

5 Czy wiecie, że gdyby umieścić mnie jednej kuli, to miałaby ona średnicę tylko 1385 km.
Tak, tak - ja też się zdziwiłam… …jakaś mała ta kulka…

6 Lubię się zmieniać. Mogę być w postaci:
stałej i tylko ja potrafię zwiększyć wówczas swoją objętość. ciekłej gazowej

7 Jestem bardzo potrzebna

8 Pięknie się prezentuję, prawda?

9 W przyrodzie mam dwa obiegi: mały i duży.

10 Zanieczyszczenia Poprzez wprowadzanie szkodliwych substancji (stałych, płynnych, gazowych), organicznych, radioaktywnych czy wreszcie ciepła, ludzie mnie zanieczyszczają. Ogranicza to wykorzystanie mnie do picia i celów gospodarczych.

11

12 naturalne, np. zasolenie, zanieczyszczenie humusem, związkami żelaza;
Zanieczyszczenia moje mogą być: naturalne, np. zasolenie, zanieczyszczenie humusem, związkami żelaza; sztuczne, związane z działalnością człowieka, a pochodzące głównie ze ścieków, a także z powierzchniowych i gruntowych spływów z terenów przemysłowych, rolniczych, wysypisk śmieci.

13 Mogę być również zanieczyszczona metalami ciężkimi:
Metale ciężkie Cr, Pb, Hg, Ni, Cd, Zn - dostają się do mnie wraz ze ściekami przemysłowymi, z odpadami, ze spływami z pól, z hałd hutniczych. Są toksyczne dla człowieka, mogą powodować trwałe i nieodwracalne uszkodzenia różnych narządów, np. nerek, mózgu, rdzenia kręgowego.

14 KWAŚNE DESZCZE Kwaśne deszcze to opady atmosferyczne, o odczynie kwaśnym; zawierają kwasy wytworzone w reakcji wody z pochłoniętymi z powietrza gazami, jak: dwutlenek siarki, tlenki azotu, siarkowodór, chlorowodór, wyemitowanymi do atmosfery w procesach spalania paliw oraz różnego rodzaju produkcji przemysłowej. `

15 Bakterie, które mnie atakują
Miano Coli (pałeczki okrężnicy), określa najmniejszą ilość wody w cm3, w której znajduje się 1 bakteria z grupy Coli Escherischia coli, wywołująca biegunki i zakażenia dróg moczowych.

16 Gdy mnie zabraknie…

17 Oszczędzając wodę chronisz przyrodę!

18 Zdecydowanie, wpływam na pogodę!

19 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "WODA Maja Janiszewska kl. VI c, SP-45."

Podobne prezentacje


Reklamy Google