Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„ Za co czujesz się odpowiedzialny” Rzeka Stoła

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„ Za co czujesz się odpowiedzialny” Rzeka Stoła"— Zapis prezentacji:

1 „ Za co czujesz się odpowiedzialny” Rzeka Stoła
„ Za co czujesz się odpowiedzialny” Rzeka Stoła. Jej zanieczyszczenie jest bardzo duże. W próbkach wody stwierdzono m.in. azot amonowy, niezjonizowany amoniak, azotyny, fosfor. Na jednym z punktów pomiarowych nie wykryto żadnych organizmów wielokomórkowych, co oznacza, że w Stole żyją wyłącznie bakterie.

2 Śmieci w rzece W Polsce, jak i na całym świecie, w niedługim czasie może pojawić się problem wody pitnej. Pewnym ratunkiem przed tego typu kryzysem miało być skuteczne wykorzystanie rzek. Okazuje się jednak, że rzeki w Polsce są bardzo zanieczyszczone. Najpoważniejszą przyczyną silnego zanieczyszczenia rzek są ścieki pochodzące z naszych domów. Rzeki to również miejsce życia roślin i zwierząt oraz teren wypoczynkowy dla ludzi. Niestety, jak widać , nie wszyscy to rozumieją …

3 Na stan wód mają również wpływ „dzikie” wysypiska śmieci
Na stan wód mają również wpływ „dzikie” wysypiska śmieci. Pod wpływem opadów atmosferycznych szkodliwe substancje wnikają w glebę i przedostają się do wód gruntowych, co powoduje skażenie wody pitnej w miejscowościach nawet bardzo oddalonych od „dzikiego” wysypiska śmieci. 

4 Dzikie” wysypiska, w odróżnieniu od legalnych, nie są kontrolowane przez instytucje Sanepidu. W związku z czym stają się wylęgarnią wielu chorobotwórczych bakterii, grzybów oraz innych patogenów. Analizy mikrobiologiczne odpadów wskazują m in. na obecność niebezpiecznych pałeczek okrężnicy Escherichia coli, pałeczek z rodzaju Salmonella, Shigella –wywołujące groźne choroby. Niestety na wysypiska trafiają też odpady niebezpieczne - resztki elektrolitów, farb, lakierów, baterie, przeterminowane leki, które są dużym zagrożeniem, ponieważ zanieczyszczają glebę metalami ciężkimi (kadmem, ołowiem). 

5 Oszczędzaj wodę !!!


Pobierz ppt "„ Za co czujesz się odpowiedzialny” Rzeka Stoła"

Podobne prezentacje


Reklamy Google