Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja Maćka i Bartka „ Żubry”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja Maćka i Bartka „ Żubry”"— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja Maćka i Bartka „ Żubry”

2

3 100 tałonów Litwa (1991)

4

5

6 Okres wycieleń trwa w stadzie wolnym od maja do lipca, chociaż zdarzają się późne porody (sierpień - październik). Związek matki z cielęciem kończy się w drugim roku życia. Stosunkowo mały płód sprawia, że nawet doświadczonym hodowcom trudno określić, czy żubrzyca jest ciężarna. Kilka godzin przed porodem żubrzyca staje się niespokojna. Komplikacje porodowe zdarzają się bardzo rzadko, znacznie częściej u żubrzyc żyjących w niewoli. Po urodzeniu żubrzyca pracowicie wylizuje cielę, które po około 30 min. jest w stanie się podnieść, a po dalszych 30 min. notuje się pierwsze próby ssania. W tym czasie lepiej omijać żubrzycę z cielęciem z daleka, ponieważ w obawie o swojego potomka może ona zaatakować intruza. Na szczęście żubrzyce żyjące na swobodzie na poród wybierają odludne miejsca.

7 . ].

8 Żubr w Białowieskim Parku Narodowym

9 Żubr wraz z innymi przedstawicielami podrodziny Bovinae, określanej w literaturze zoologicznej nazwą bydło umieszczany był i jest na licznych herbach: miast, rodzin, instytucji. Z uwagi na swoją siłę, męstwo i odwagę częściej przedstawiany jest byk, rzadziej krowa. Żubr w herbie symbolizuje też: potęgę, siłę przyrody, którą trudno ujarzmić, oznacza dzielność, wspaniałomyślność i pracowitość. Z herbem rodziny Wieniawa związana jest legenda o rycerzu imieniem Lastek, sławiąca nie cechy żubra ale bohaterstwo rycerza. W herbie Rumunii jest żubr symbolizujący tradycje Mołdawii, (żubry wyginęły tu w XVII wieku). Podobnie wiele miast położonych na Podlasiu i Białorusi posiada w herbie żubra z racji na jego historyczne lub obecne występowanie na danym obszarze geograficznym.

10 Pomnik żubra w Hajnówce

11 Żubry są zwierzętami stadnymi. Żyją w stadach liczących 10-15 sztuk
Żubry są zwierzętami stadnymi. Żyją w stadach liczących sztuk. Na czas rui (sierpień-wrzesień) łączą się w większe stada liczące sztuk. Dojrzałość fizyczną uzyskują stosunkowo późno, bo w wieku 8-9 lat (samce), 5-6 lat (samica). Ciąża u żubra trwa 265 dni, matka opiekuje się potomkiem do skończenia przez niego 2 roku życia. Młode po przyjściu na świat ważą od 16 do 35 kg.

12 Herby żubrów Herb Białowieży

13 Herb powiatu hajnowskiego

14 Herb Sokółki

15 Herb Żywca

16 Herb obwodu grodzieńskiego na Białorusi


Pobierz ppt "Prezentacja Maćka i Bartka „ Żubry”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google