Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Najdziksze z dzikich Najdzikszym zwierzęciem według mnie jest :

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Najdziksze z dzikich Najdzikszym zwierzęciem według mnie jest :"— Zapis prezentacji:

1

2 Najdziksze z dzikich

3 Najdzikszym zwierzęciem według mnie jest :

4 Lampart

5 O nim Lampart : gatunek ssaka z rodziny kotowatych, czwarty pod względem wielkości kot świata, występuje w Afryce i Azji, według badania z 1988 w Afryce żyło 700 000 leopardów, jest jednak ono uznane za niewiarygodne, również krytykowane badanie określiło populację w Indiach na około 10 000.

6 Na co poluja ? Lamparty polują na : lisy, zające, mangusty, perliczki, węże, jaszczurki, ryby, młode antylopy, świnie rzeczne, szakale, gryzonie czasem nawet na małpy (najczęściej szympansy) i wiewiórki, rzadziej polują na większe zwierzęta takie jak bawoły i antylopy nilgau.

7 Polujący lampart

8 Lampart w pogoni za ofiarą

9 Tryb życia Zwierzęta te są samotnikami, Polują w nocy, a za dnia odpoczywają, Z reguły prowadzą osiadły tryb życia, lecz w poszukiwaniu nowych terenów łowieckich mogą się przemieszczać Unikają człowieka Terytorium samca może osiągać od pięciu do czterdziestu kilometrów kwadratowych.

10 Tryb życia Lamparty charakteryzują się niebywałą zwinnością i siłą, Potrafią wykonywać 6-8-metrowe skoki, W polowaniu za zwierzyną są bardzo zwinne, Potrafią się wspinać i nie boją się stąpać po dość cienkich gałązkach, Niejednokrotnie wciągają wysoko w koronę drzew ofiary trzy razy cięższe od siebie, a nawet młode żyrafy, Choć nie przepadają za wodą, potrafią świetnie pływać, Średnia życia lamparta na wolności to 12 lat, Rekord oficjalny 17 lat. W niewoli żyje nawet do 25.

11 Mały lampart

12 Dorosły lampart

13 Rozmnażanie Dojrzałość płciową lampart osiąga w wieku od 2,5 do 3 lat, Okres godowy u lampartów trwa wiosną, a w tropikach cały rok, Po ciąży trwającej 90-112 dni rodzi się od jednego do sześciu młodych, które opuszczają matkę po ok. 2-3 latach w poszukiwaniu własnego terytorium.

14 Gatunki wytępione lub zagrożone Niektóre podgatunki lamparta są skrajnie zagrożone wyginięciem: lampart amurski, nimr, lampart anatolijski, lampart berberyjski, Wytępione lampart zanzibarski Podgatunki zagrożone: lampart chiński, lampart jawajski, lampart cejloński, lampart perski, lampart synajski i lampart zakaukaski i Panthera pardus dathei z centralnego Iranu.

15 Lampart amurski

16 Ochrona Lampart jest objęty konwencją CITES, W ramach programów hodowlanych opracowanych dla ratowania zwierząt ginących, m.in. EEP pantery hodowane są w ogrodach zoologicznych.

17 Ciekawostki Rekord w pożeraniu ludzi ustanowił lampart z Rudraprayag, który zabił ponad 125 osób. Sam padł ofiarą myśliwego Jima Corbetta. Maskotka Mistrzostw Świata w RPA, Zakumi, był lampartem.

18 Dziękuję za obejrzenie mojej prezentacji ;) Jakub Kurkiewicz 1 D


Pobierz ppt "Najdziksze z dzikich Najdzikszym zwierzęciem według mnie jest :"

Podobne prezentacje


Reklamy Google