Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Franciszek Fryderyk Chopin.. 1826- podróż do Berlina 2 listopada 1830- Wyjazd z Warszawy 5 listopada 1830 -Wyjazd z Kalisza, opuszczenie Polski 10 września.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Franciszek Fryderyk Chopin.. 1826- podróż do Berlina 2 listopada 1830- Wyjazd z Warszawy 5 listopada 1830 -Wyjazd z Kalisza, opuszczenie Polski 10 września."— Zapis prezentacji:

1 Franciszek Fryderyk Chopin.

2 1826- podróż do Berlina 2 listopada 1830- Wyjazd z Warszawy 5 listopada 1830 -Wyjazd z Kalisza, opuszczenie Polski 10 września 1831 Przyjazd do Paryża. 1838 Wyjazd z Sand i jej dziećmi na Majorkę. 19 kwietnia 1848 Wyjazd z Jane Stirling do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandi. listopad 1848 powrót do Paryża Najwa ż niejsze podró ż e F. Chopina

3 Podró ż do Berlina Fryderyk Chopin odwiedził Berlin we wrześniu 1828 roku. Kompozytor towarzyszył w podróży prof. Feliksowi Jarockiemu, który zamierzał uczestniczyć w kongresie badaczy przyrody. Celem Chopina było natomiast poznanie tamtejszego świata muzycznego, a przede wszystkim opery. Fryderyk zwiedził także najpiękniejsze berlińskie ulice i mosty, odwiedził bibliotekę, dwie fabryki fortepianów oraz Singakademie.

4 Wyjazd do Warszawy Fryderyk Chopin miał zaledwie dwadzieścia lat, kiedy opuścił ojczyznę. Wyjechał z Warszawy w Zaduszki, 2 listopada 1830 roku. Czy zdawał sobie sprawę, że wyjeżdża na zawsze? Pisał przecież do przyjaciela, Tytusa Wojciechowskiego: Myślę, że jadę umrzeć – a jak to przykro musi być umierać gdzie indziej, nie tam, gdzie się żyło.

5 5 listopada 1830 Chopin na zawsze opuścił Polskę – wyjechał z Kalisza i przez Wrocław udał się do Drezna. W Wiedniu usłyszał śpiewaną niegdyś przez Konstancję cavatinę Rossiniego i rozpłakał się. Pojechał do Monachium i w końcu udał się do Paryża. W czasie drogi Chopin napisał dziennik (zwany "Dziennikiem stuttgarckim"), który jest dokumentem przedstawiającym stany jego ducha podczas pobytu w Stuttgarcie, gdzie ogarnęła go rozpacz z powodu upadku powstania listopadowego. Wedle tradycji, powstają wtedy pierwsze szkice do Etiudy "Rewolucyjnej". Utwory tego okresu wypełnione są dramatyzmem, który z wolna zaczyna dominować w jego twórczości. Opuszczenie Polski i przyjazd do Pary ż a

6 Znałam kiedyś duszę piękną i czystą w swej istocie, lubo chorą i zakłóconą na ziemi, którą ustawicznie odnajduję w mych rozmowach z umarłymi i w moich rojeniach o lepszym świecie, gdzie się wszyscy zobaczymy w blasku światłości daleko promienniejszej i żywszej niż ta nasza ziemska. Mówię tu o Fryderyku Chopinie... Tak George Sand rozpoczyna 6 rozdział XIII tomu Histoire de ma vie, wspominając jeden z najbarwniejszych epizodów swego życia- podróż z Fryderykiem Chopinem na Majorkę. Sand o Majorce z Fryderykiem Chopinem

7 Wyjazd Fryderyka i Jane Stirling do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii. 20 kwietnia 1848 roku Chopin znalazł się w Anglii. Do tej wyprawy namówiły go dwie wielbicielki Szkotki - zakochana we Fryderyku Jane Wilhelmina Stirling i jej siostra lady Catherine Erskine. Niestety, Chopin czuje się fatalnie.

8 Dziękujemy za uwagę Prezentację wykonali: Uczniowie klas drugich - Uczestnicy projektu Socrates Comenius.


Pobierz ppt "Franciszek Fryderyk Chopin.. 1826- podróż do Berlina 2 listopada 1830- Wyjazd z Warszawy 5 listopada 1830 -Wyjazd z Kalisza, opuszczenie Polski 10 września."

Podobne prezentacje


Reklamy Google