Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CZYNNIKI WZROSTU GOSPODARCZEGO W KRAJACH AFRYKI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CZYNNIKI WZROSTU GOSPODARCZEGO W KRAJACH AFRYKI"— Zapis prezentacji:

1 CZYNNIKI WZROSTU GOSPODARCZEGO W KRAJACH AFRYKI
Anna Tymoszuk

2 Plan prezentacji: O Afryce.
Dążenie do wzrostu gospodarczego. Jakie kroki były podjęte? Dlaczego się nie udało? Co i jak należy zrobić, aby Afryka mogła się rozwijać?

3 Podstawowe informacje o Afryce:
Jest drugim pod względem wielkości kontynentem (ponad 20% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu). Zamieszkuje ją około 14% ludności świata. Bogactwa naturalne: ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel kamienny, żelazo, miedź, cynk, ołów, cyna, mangan, nikiel, diamenty, złoto, platyna, koltan.

4 Afryka nocą

5 Europa nocą

6 Czemu Afryka nie jest rozwinięta gospodarczo, skoro drzemie w niej taki potencjał?

7 Jak to się zaczęło? Koniec II wojny światowej- wizja niepodległości.
Do końca lat 60 XX. wieku większość państw afrykańskich faktycznie była niepodległa. Koniec represji i wyzysku- początek demokracji. Możliwość rozwoju.

8 Co zostało zrobione? Wybór systemu ekonomicznego- etatyzm. Państwo:
kontroluje alokację zasobów kontroluje wymianę dóbr i usług ogranicza rynek wspiera inwestycje sektora prywatnego

9 Co zostało zrobione? Wybór systemu politycznego- jednopartyjny.
Silny rząd centralny: kieruje zróżnicowanymi etnicznie grupami ludności reprezentuje wszystkie nurty opinii reprezentuje wszystkie grupy społeczne

10 Co poszło nie tak, jak trzeba?
Tam gdzie pojawia się silna władza- pojawia się też chęć zysku. Politycy i urzędnicy wzbogacili się łupiąc i tak już biedną ludność. Regiony wiejskie były coraz bardziej wykorzystywane. Pogłębiło się ubóstwo i zwiększyła przemoc polityczna. Wszystkie te czynniki otworzyły drogę korupcji, nepotyzmowi i innym oportunistycznym zachowaniom władz.

11 Spółki Skarbu Państwa (SOEs)
Przedsiębiorstwa państwowe przeprowadzające skomplikowane i ryzykowne projekty przemysłowe. Przynosiły ogromne straty. Utrzymywały się dzięki dotacjom z budżetu państwa. Nie było pieniędzy na wspieranie sektora prywatnego.

12 zadłużenie w Banku Światowym
przedsiębiorstwa prywatne w szarej strefie nieefektywne SOEs zmniejszenie bazy podatkowej zadłużenie w Banku Światowym braki w dochodach państwa

13 Wojny domowe Przykład Demokratycznej Republiki Kongo
Bunt przeciwko nowemu prezydentowi zmienił się w wykopaliskową gorączkę koltanu. Nie tylko nielegalna eksploatacja złóż, ale także patologie społeczne. Nie ma rozwoju, bez wolności.

14 Co należy zrobić? Wprowadzić wolność gospodarczą. Ograniczyć państwo.
Uściślić prawa własności. Zintegrować rynki. Wprowadzić instytucje dające bodźce do rozwoju. Zapewnić pokój wśród różnych grup społecznych.

15 Co należy zrobić? Wyeliminować korupcję, nepotyzm i inne działania oportunistyczne. Promować przedsiębiorczość wśród obywateli. Wprowadzić demokratyczną konstytucję. stabilność monetarna odpowiedzialność fiskalna wolność kapitału wolność zawierania umów

16 Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "CZYNNIKI WZROSTU GOSPODARCZEGO W KRAJACH AFRYKI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google